Lidé se mohou vyjádřit v anketě na webových stránkách Českého Těšína.
Deník zjistil
ČESKÝ TĚŠÍN - Vox populi, vox dei. Vedení města Český Těšín se rozhodlo, že rozhodnutí o tom, zda přijme právní normu, která zakazuje podomní prodej, nechá na obyvatelích města. Ti se mohou na webových stránkách města v anketě vyjádřit, zda jim tato činnost ve městě vadí.
"Důvodem byly narůstající problémy s prodejci, kteří lidem nabízeli tu změnu mobilního operátora nebo dodavatele energie, tu ´výhodnou´ koupi čehokoliv. Mnozí pak dokonce naletěli podvodníkům působícím pod zástěrkou prodavačů nebo si pod tlakem vybrali zboží nebo služby, na kterých prodělali. Nemluvě o tom, že neustálé zvonění nezvaných návštěv je už samo o sobě obtěžující," vysvětlil záměr města místostarosta Stanislav Folwarczny.
Prozatímní výsledky ankety mu dávají za pravdu - sedmdesát procent hlasujících se osobně setkalo s podomním prodejem a přes devadesát procent účastníků ankety si myslí, že by se měla tato živnost ve městě zakázat. Vedení města chce normu přijmout jako nařízení rady. "Sankce jsou stejné jako u porušení vyhlášky, tedy u nepodnikatelů do 30 tisíc korun, u podnikajícího subjektu do 200 tisíc korun," vysvětlila vedoucí odboru živnostenského a dopravy Eva Widnicová.
V Bohumíně platí zákaz už dávno
Český Těšín přitom není první, kdo by k takovému zákazu přistoupil. Už několik let platí vyhláška v Bohumíně. Vedení města k tomu vedly stále častější stížnosti obyvatel. "Bohumínské domácnosti obcházely skupinky lidí ze Slovenska a nabízely jim zboží nejrůznějšího charakteru. Naše občany tento nevyžádaný prodej obtěžoval a právem se obávali o své bezpečí. V některých případech totiž už došlo k přepadením či krádežím. Proto jsme se rozhodli podomní prodej ve městě zakázat," informoval starosta Bohumína Petr Vícha.
I přesto se občas najdou výtečníci, kteří se snaží zákaz porušit. To potvrzuje i ředitel Městské policie Bohumín Karel Vach.
"V některých případech to řešíme domluvou, jindy je uložena pokuta," uvedl Karel Vach. Po vydání vyhlášky se podle něj situace ve městě zlepšila. "Přesto se občas také setkáme s podvodníky, kteří zneužívají důvěry především seniorů, které se pak snaží okrást," dodal ředitel bohumínských strážníků.
To potvrzuje i mluvčí policie Zlatuše Viačková. Někteří obchodníci podle jejích slov využívají obchod jako zástěrku k tomu,abyse dostali do bytu. "Právě nejzranitelnější jsou důchodci, kteří se mohou nechat snadněji přesvědčit," řekla policejní mluvčí. Přes rok je podomní prodej zakázán také v Orlové. Žádný případ však zatím řešit nemuseli. "Dosud si nikdo z občanů na podomní prodejce nestěžoval, nevolal strážníky ani policii," řekla mluvčí města Nataša Cibulková. V Karviné ani v Havířově zatím podomní prodej zakázán není. "Zatím o tom ani neuvažujeme," sdělila mluvčí Havířova Eva Wojnarová.
Autor: Gorgol David
Publikováno: Karvinský a havířovský deník
Datum: 25.8.2012