Rubrika: Životní prostředí
Jedním z měst, jež v roce 1997 neblaze poznamenala povodeň, byl i severomoravský Bohumín. Voda zatopila veřejné i soukromé budovy, mosty, silnice, chodníky, železnici...
V červenci 1997 zaplavila voda 80 % města. Ulice ovládly lodě a obojživelná vojenská vozidla. Zkolabovaly dodávky proudu i telefonní spojení. "Byl vyhlášen stupeň pohotovosti a o vodě nás informoval okresní úřad, tehdy ještě nebyl na internetu stav průtoku," vzpomíná starosta Petr Vícha. Jediným spojovacím prostředkem byly vysílačky městských policistů. Bohumín zůstal pod vodou pět dnů. Zkáza činila přes jednu miliardu korun.
Solidarita i nepoučitelnost
"Úžasná byla prvotní vzájemná pomoc občanů. Skvělí byli hasiči i mnozí jiní dobrovolníci. Nikdy na solidaritu napříč republikou nezapomenu," pokračuje starosta. Jen do konce roku 1997 dostal Bohumín asi 10 mil. korun. "Když voda opadla, bojovali jsme o finanční pomoc státu a o odstranění největších škod. Získali jsme dotace na přestavbu nebytových prostor na byty." Škody město likvidovalo ještě v roce 2000.
Od povodní se zlepšila technika i spojení. "Na ochranu a možnost evakuace jsou hasiči i my lépe připraveni. Na radnici máme náhradní zdroj pro nabíjení mobilů a vysílaček. To jsme si ostatně prověřili v roce 2010, kdy povodeň opět udeřila. Udrželi jsme zásobení elektřinou a přístup lidí k informacím na internetu.
V některých městských částech jsou protipovodňové hráze. Po povodni vlastníci pozemků po letech sporů prodali pozemky pod hráze ve Vrbici a hráz by se měla letos začít stavět. "Avšak lidé rychle zapomínají a staví i v místech, kde jsou ohroženi," uzavírá starosta.
(sk)
Foto popis: Na náměstí v centru Bohumína vystoupila v roce 1997 voda až do výšky 80 cm.
Foto autor: ARCHIV MĚÚ BOHUMÍN
Publikováno: Moderní obec
Datum: 5.9.2012