Rubrika: Severní Morava a Slezsko
Anketa ukázala, že 90 procent obyvatel prodejce se supervýhodnými nabídkami u svých dveří nechce vidět.
Novou vyhlášku, která zakáže podomní prodej, chystají v Českém Těšíně. Radnice tak vychází vstříc přáním obyvatel města. Nové nařízení zapracuje do novely tržního řádu. Sankce pro obchodníky, kteří zákaz podomního prodeje poruší, budou vysoké. "Pro nepodnikatele může být až 30 tisíc korun, pro podnikatele 200 tisíc korun. Dodržování bude oprávněna kontrolovat městská policie a pověření zaměstnanci městského úřadu," vysvětlila vedoucí odboru živnostenského a dopravy Eva Widnicová.
Z ankety, kterou českotěšínská radnice vyhlásila, vyplynulo, že téměř 90 procent lidí už neodbytné prodejce "výhodných nabídek" u svých dveří nechce. "Zákaz umožní občanům obrátit se na městskou policii. Strážník může takového prodejce vykázat, případně pokutovat," uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny (ODS).
Návštěv různých obchodníků podle Folwarczného v Českém Těšíně přibývá. "Nabízejí lidem supervýhodné tarify mobilních operátorů, dodavatelů energie nebo plynu. Objevovali se ale i obchodníci, kteří lidem například vnutili se smyšleným tvrzením, že je to nyní povinné vybavení bytů, nesmyslně drahé hlásiče kouře," popsal místostarosta. Většina měst v Moravskoslezském kraji problematiku obchodníků, kteří prodávají přímo u dveří bytů a domů, nijak neřeší. Jsou ale výjimky.
Zákaz platí už od roku 2004 ve Frýdku-Místku, o dva roky později se přidala radnice také v Bohumíně. "Městská policie zaznamenávala mnoho stížností na podomní prodejce zejména od starších občanů, které podomní prodej obtěžoval. Bohumínské domácnosti obcházely skupinky lidí ze Slovenska a nabízely jim různé zboží. V některých případech už došlo k přepadením či krádežím. Proto jsme se rozhodli podomní prodej ve městě zakázat," přiblížil starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).
Ani po šesti letech ale podomní prodejci z města nevymizeli. "Už to sice nejsou lidé ze Slovenska, občas ale stížnost dostaneme. Pokud někoho přistihneme poprvé, domluvíme mu. Když se to opakuje, přijde na řadu pokuta," vysvětlil ředitel městské policie v Bohumíně Karel Vach. Vyhláška ale podle něj pomohla. "Situace se uklidnila a lidé jsou spokojení," doplnil Vach.
S problémem podomního prodeje se nezabývají ale jen lidé z měst. Před časem nad jeho zákazem přemýšleli také v Rybí na Novojičínsku. "Lidem vadili různí obchodní zástupci. Chtěli jsme je ochránit, ale zřejmě by se ten zákaz vztahoval i na různé charitativní sbírky. A to bychom neradi. Proto jsme prozatím tržní řád neupravovali," prozradila starostka Marie Janečková (KDU-ČSL).
Regionální mutace: Právo - severní Morava a Slezsko
Autor: Tomaškoviè Jiří
Publikováno: Právo
Datum: 15.9.2012