Rubrika: Kraj Moravskoslezský
Město Bohumín bylo jedním z posledních měst v našem kraji, kam se v červenci před 15 lety nahrnula velká voda. Dostala se i do míst, kde ji nikdo neočekával.
Manželé Pavlusovi žijí celkem spokojeně už 26 let u zatopené štěrkovny v Bohumíně-Vrbici v domku u fotbalového hřiště. "Je tu hezky," říká 65letá Jiřina Pavlusová. "Ale kdyby zas přišly záplavy, už bych tu nezůstala," tvrdí. "Prosím tě, kam bys šla?" ptá se její 69letý manžel Jan. Je správcem hřiště a stěhovat se nikam nechce. "Žádala bych o byt. Potřetí už bych to fakt prožívat nechtěla," trvá na svém Jiřina Pavlusová. Její byt v domku pronajatém od města vypláchla velká voda už dvakrát: v letech 1997 a 2010. Předloni měla doma asi "jen" metr vody, před 15 lety přes dva metry. Manželé tehdy přišli téměř o všechno, zachránili jen část prádla, které se dalo vyprat, a čekala je dřina s úklidem a vysoušením domu.
Záplavy v roce 1997 je překvapily ve stejný den, jako většinu obyvatel kraje: v pondělí 7. července. Ale mezi posledními v řadě. "Přijel jsem tehdy z práce někdy po čtrnácté hodině a na konci hřiště už byla voda. Ještě jí nebylo moc, ale věděl jsem, že je zle. Až do večera jsme s manželkou zvedali věci na stoly a skříně, ale pak jsem museli dům opustit. Voda ze štěrkovny nakonec zalila celé hřiště, pod vodou byly i branky vysoké 2,5 metru," vypráví Jan Pavlus.
Na pohromu i její následky živě vzpomíná celý Bohumín dodnes. "Měli jsme vyhlášenou pohotovost. Z okresního úřadu jsme dostali nakreslenou mapku, kam vystoupí voda v nejkrizovější situaci. Centrum Bohumína ani nemocnici ve Starém Bohumíně záplavy zasáhnout neměly. Vyzývali jsme proto občany, aby si zaparkovali auta na náměstí," vzpomíná starosta města Petr Vícha.
Pacienti museli rychle pryč
Skutečnost ale záhy předčila nejčernější představy. Do města nejdřív vtrhla voda od Ostravy a brala vše, co stálo v cestě. V noci na úterý se pak řeka Odra přelila přes ochranné hráze a vnikla i tam, kde ji nikdo nečekal. Zatopila silnice, chodníky, železnici, domy, mosty, školy, podniky, nemocnici... I náměstí se proměnilo v jezero hluboké 80 centimetrů, v něm místo ryb plavala auta. Chodci se proměnili v plavce, v ulicích se proháněly lodě a obojživelné vozy vojáků. Zkolabovala elektřina i telefonické spojení. Pacienti nemocnice museli pryč. S jejich evakuací pomáhali vojáci a hasiči.
"Pomáhali jsme vynášet pacienty i s kapačkami do náklaďáků a netušili, zda ještě projedou. Odjeli do Orlové a Karviné. O hodinu později by už to nebylo možné. Dodnes nevíme, co se stalo, že voda přišla tak náhle. Hladina stoupala a my jsme nemohli nic dělat. Byli jsme bezmocní," vzpomíná Petr Vícha. V noci na středu podle něj město nezvykle ztichlo. "Jediným spojovacím prostředkem byly tehdy vysílačky městských policistů. Tak jsem nasedl na loďku a pak se brodil po pás ve vodě, abych se dostal ze zatopená části města. Z nezaplavené Skřečoně jsem jel na okresní štáb popsat jim naši situaci," líčí.
Bohumín byl pod vodou až do 11. července. Stejně jako do jiných míst v kraji i tam pak přišli pomoci kromě vojáků a hasičů například členové Červeného kříže a dobrovolníci z celé země.
HISTORIE
Živelná pohroma v kraji den po dni
SOBOTA 5. července
- Přívaly deště pozdě večer zaplavují první silnice, zahrady i sklepy domků v podhůří Beskyd.
NEDĚLE 6. července
- Hladiny toků se zvyšují. Už ráno se voda valí po silnicích a do sklepů v částech okresů Nový Jičín, FrýdekMístek a Karviná. Hasiči i povodňové komise mají večer pohotovost už i v Ostravě.
- Na Bruntálsku večer vyhlašují třetí stupeň povodňové aktivity.
PONDĚLÍ 7. července
- Mnoho řek vystupuje z břehů. Dravá voda od časného rána trhá silnice a boří domy na Bruntálsku. Během dne zaplavuje i části Opavska, Ostravy i Karvinska. Lidé zachraňují holé životy, prchají na půdy i střechy domů.
- Z podemleté trati u Suchdola nad Odrou na Novojičínsku ve 12 hodin 53 minut vyletí rychlík Sobieski jedoucí do Ostravy: 64 cestujících je zraněno, 10 těžce.
- Zasedá celostátní krizový štáb. Do zasažených oblastí míří hasiči, zdravotníci i armáda. Umírají lidé, další jsou v té době nezvěstní.
ÚTERÝ 8. července
- Stále prší. Ve vodě se topí velká část kraje. Jen na Bruntálsku je zasaženo přes 70 procent obcí.
- V Opavě voda vězní stovky lidí v domech na sídlišti Kateřinky. Jsou bez vody, plynu, elektřiny, nemají ani telefonické spojení.
- Také Ostrava vyhlašuje stav ohrožení. Pod vodou jsou celé čtvrti, například Nová Ves.
- Rostou materiální škody i počty obětí. Většina železničních tratí v kraji je mimo provoz.
- Premiér V. Klaus i šéf sněmovny M. Zeman spolu letí do Ostravy.
STŘEDA 9. července
- Je po dešti a z řady míst už voda mizí. Poslední lidé opouštějí zaplavené domy nebo se k nim alespoň dostává jídlo či pomoc.
- V Ostravě ještě mírně stoupá Ostravice a ohrožuje hutní podniky. Jinde už začíná úklid.
- Stát uvolňuje 900 milionů korun na pomoc zaplaveným oblastem.
- Do postižených míst míří řada dobrovolníků ochotných pomoci, ale i povodňových turistů. Rostou obavy z rabování i infekcí.
SERIÁL
Pět dní, které změnily Moravskoslezský kraj Před 15 lety postihly Moravu nejničivější povodně v novodobé historii. Příčinou byly přívalové deště trvající od 4. do 8. července. Seriál MF DNES připomíná, jak šly záplavy den po dni od 5. do 9. července na území šesti okresů, které později vytvořily dnešní Moravskoslezský kraj. Zítra popíšeme, co povodně lidem v kraji vzaly a naopak daly.
Foto popis: Náměstí Bohumínské náměstí mělo zůstat suché. Prognózy ale nevyšly.
Foto popis: Pěší zóna Velká voda vtrhla i na pěší zónu do do Bohumína.
Foto autor: Město Bohumín
Foto popis: Tady byla voda Jan Pavlus ukazuje, kam až stoupla hladina vody před 15 lety v Bohumíně-Vrbici. Domek u fotbalového hřiště zaplnila do výšky 2,2 metru. Pod vodou byly i branky. Na na hřišti pak lidé lovili ryby.
Foto autor: Adolf Horsinka, MF DNES
Autor: Lesková Ivana
Publikováno: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.7.2012