Rubrika: investice k úsporám
Téměř 20 milionů korun se vloni podařilo ušetřit bohumínské radnici na investičních akcích. Žádnou z nich ale město neodložilo, naopak ušetřilo na nákladech. Podle schváleného rozpočtu plánovali v Bohumíně v roce 2011 proinvestovat přes 118 milionů korun. Ve finále však město do investičních akcí vložilo jen 99 milionů korun. A to díky dobré projektové přípravě, brzkým výběrovým řízením, hospodářské krizi a vysokému zájmu firem o zakázky.
"Velký důraz při výběrových řízeních klademe na cenu. Ostatní kritéria jako termíny zhotovení, záruky a kvalita jsou pevně nastaveny pro všechny uchazeče. Zakázky navíc soutěžíme v prvních měsících roku, kdy firmy nemají tak vytížené kapacity a nabízejí nižší ceny. Kvůli tomu musíme mít v předstihu, a to už na konci roku, hotovou projektovou přípravu," uvedla vedoucí investičního odboru Jitka Ptošková.
Její slova potvrzuje i starosta Bohumína Petr Vícha. "Hospodářská krize nás ročně připravuje o 30 milionů korun, nám se však při investičních akcích daří šetřit díky transparentním výběrovým řízením. Na transparentnosti si zakládáme. Výběrová řízení vyhlašujeme i nad rámec zákona a pod stanovené limity a praktikujeme veřejné otevírání obálek s nabídkami a jejich cenami. Myslím, že i firmy již za ty roky vědí, že to, co nabídnou, musí dodržet. V Bohumíně se nekrade, a proto zvládneme i krizi," sdělil Vícha.
Uspořit ve výběrových řízeních se Bohumínským například podařilo u nástupních míst pro vodáky. Namísto plánovaných 7 milionů korun přišla na 3,5 milionu korun. Také celková rekonstrukce budovy, v níž sídlí stacionář Salome, stála 4,5 milionu místo 7,3 milionu korun. Výběrová řízení srazila ceny také při komplexních rekonstrukcích věžových domů v ulicích Osvoboditelů a Svatopluka Čecha, namísto rozpočtovaných 22,5 milionu korun za ně město zaplatilo 19,1 milionu korun. Ušetřilo se i na stavbě kanalizace v Sokolovské ulici ve Starém Bohumíně. Namísto 1,2 milionu korun přišla město na 750 tisíc korun. A obrovské úspory dosáhlo město při megavýměně oken v městských bytech. Původně město počítalo s tím, že výměna oken v 1700 bytech bude stát více než 100 milionů. Nabídky firem ve výběrových řízeních ale byly tak příznivé, že se cena nakonec zmenšila na pouhých 58 milionů korun za obě etapy.
Vloni se Bohumínu podařilo ušetřit přes 19 milionů korun, což je úspora ve výši 16 procent. V roce 2010 na investicích ušetřili 14 milionů (úspora 13 procent) a v roce 2009 dokonce 20 milionů korun (úspora téměř 17 procent). Vícepráce u investic byly v loňském roce 2,64 procenta, v roce 2010 dokonce 1,1 procenta a v roce 2009 dělaly necelých 5 procent.
V letošním roce počítá město s dokončením výměny oken v rámci akce Okna všem za 25,5 milionu korun. V plánu je i komplexní rekonstrukce věžového domu čp. 973 v Nerudově ulici. Peníze jsou i na dokončení adventure golfu u aquacentra a opravu střechy secesního Národního domu ve Starém Bohumíně. V plánech je i rekonstrukce hasičské zbrojnice v Šunychlu, regenerace vnitrobloku mezi náměstím T. G. Masaryka a pěší zónou v centru města a vnitrobloku v Poděbradově ulici. Město se letos pustí i do výstavby cyklostezky v ulici 1. máje v Bohumíně-Skřečoni spolu se třemi nasvětlenými přechody s dělícími ostrůvky. Zároveň se letos dočká budova mateřské školy v Tovární ulici nové střechy.
O autorovi: Lucie Balcarová, tisková mluvčí
Autor: Balcarová Lucie
Publikováno: Parlament, vláda, samospráva
Datum: 30.4.2012