Konec "výhodných" koupí doma a na ulici?

Rubrika: Zpravodajství

Některá města se snaží regulovat podomní a pouliční prodej - například ve Frýdku-­Místku je zakázán už od začátku roku 2005, v Bohumíně k vydání vyhlášky vedly časté stížnosti obyvatel.

Ostrava připravuje tržní řád města


Ostrava: připravuje se tržní řád Maminky na mateřské a senioři. To jsou hlavní "klienti" nejrůznějších pokoutních prodejců, kteří využívají toho, že právě tyto dvě skupiny mají dost času na to, popovídat si o rádoby atraktivní nabídce mezi dveřmi bytu nebo někde na ulici. Umně jsou vlákáni do nové smlouvy na energie, pojištění, služby mobilních operátorů či třeba zakoupí podivné parfémy. Přítrž podomnímu i pouličnímu prodeji by měl udělat nový Tržní řád města Ostravy, který se nyní připravuje.

"Toto nařízení by mělo regulovat prodej na tržnicích, v restauračních zahrádkách, pojízdných prodejnách, a to včetně provozní doby. Návrh také obsahuje obecně zákaz podomního prodeje a pochůzkového prodeje bez prodejního zařízení. Zde se vychází i z praxe živnostenského úřadu při šetření podnětů občanů na takovýto způsob prodeje," přiblížila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Zákaz bude podle ní připraven tak, aby se nemusel vztahovat na některá určená území městských obvodů. Výjimka by měla platit i pro akce humanitárního a charitativního charakteru. "V současné době je tržní řád projednáván právní komisí. Návrh respektuje požadavky a připomínky jednotlivých městských obvodů," dodala Vojkovská.

Podle ní by mohl tržní řád začít platit v Ostravě letos v srpnu. Nyní bude projednáván v právní komisi, následně o něm bude rozhodovat rada města. "Pak musí být patnáct dní na vývěsní desce," doplnila Andrea Vojkovská s tím, že tržní řád už ale nebude muset projednávat zastupitelstvo.

(map)

Opava: pouliční prodejci existují i nadále. Navzdory vyhlášce

Od 6. ledna letošního roku nemají v opavských ulicích co dělat. To je datum, kdy vešla v platnost vyhláška omezující činnost pouličních prodejců. Ti se nejčastěji producírovali po Horním náměstí a Ostrožné ulici. Po kritice mnohých Opavanů se jim proto radnice rozhodla utnout tipec a zakázala jim prodej v centru Opavy, v Ostrožné ulici, v ulici Mezi Trhy, v Hrnčířské ulici, ale také například ve Dvořákových sadech a v sadech Svobody. Zbytečně. Od platnosti vyhlášky neuběhlo ani pár týdnů, a už bylo možné spatřit muže s červenými nosy v zakázaných lokalitách přemlouvající kolemjdoucí, aby koupí různých předmětů přispěli na charitu.
Vyhláška má zároveň jeden háček. Je sice zakázáno nabízet výrobky a služby, ale nijak není omezeno žebrání nebo žádání o finanční příspěvky na charitu. Opavskou Charitu ale nechává vyhláška o zákazu pouličního prodeje v klidu. "Nás se netýká, protože naše organizace po ulicích nic nenabízí. Své zboží prodává jen ve stáncích nebo v obchodech," konstatovala mluvčí opavské Charity Ivona Hahnová. Ostatní města na Opavsku se pak s pouličním prodejem takřka nesetkávají, proto ani neuvažují o jeho omezení.

(klj)

Bohumín: stížnosti obyvatel řešili zákazem podomního prodeje

Už několik let platí vyhláška v Bohumíně. Vedení města k tomu vedly stále častější stížnosti obyvatel. "Bohumínské domácnosti obcházely skupinky lidí ze Slovenska a nabízely jim zboží nejrůznějšího charakteru. Naše občany tento nevyžádaný prodej obtěžoval a právem se obávali o své bezpečí. V některých případech totiž už došlo k přepadením či krádežím. Proto jsme se rozhodli podomní prodej ve městě zakázat," informoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Podle ředitele Městské policie Bohumín Karla Vacha už strážníci řešili několik porušení této vyhlášky. "V některých případech to řešíme domluvou, jindy je uložena pokuta," uvedl Karel Vach. Podle jeho slov se již situace zlepšila, přesto se tito obchodníci ve městě stále objevují. "A bohužel se občas také setkáme s podvodníky, kteří zneužívají důvěry především seniorů, které se pak snaží okrást," dodal ředitel bohumínských strážníků.

Už rok je podomní prodej zakázán také v Orlové. Žádný případ však zatím řešit nemuseli. "Dosud si nikdo z občanů na podomní prodejce nestěžoval, nevolal městskou policii ani Policii ČR," sdělila mluvčí Orlové Nataša Cibulková. V dalších městech o zákazu podomního prodeje neuvažují. "V Karviné s tím problém nemáme, lidé si stěžovali spíše na předzahrádky než na podomní prodej," řekla mluvčí města Šárka Swiderová. Vyhlášku nemají a neplánují ani v Českém Těšíně. "Nemáme žádné podněty od občanů, kterým by to vadilo," dodala mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

(dog)

Zákaz platí sedm let

Podomní prodej je zakázán i ve Frýdku-­Místku, a to od počátku roku 2005. "Důvodem byly stížnosti občanů na podomní prodejce a žádosti občanů o vyřešení problému," připomněla včera mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Z nařízení, které městská rada projednala 26. října 2004, vyplývá, že se zakazuje nejen podomní, ale také pochůzkový prodej. (lew)

Novojičínsko: o zákazu podomního prodeje uvažují v jedné obci


Zákaz podomního prodeje je na Novojičínsku trnem v oku zřejmě jen zastupitelům obce Rybí. Ve městech se zatím požadavek o omezení nebo úplném zákazu podomního prodeje neobjevil. V Rybí už se dokonce dostali tak daleko, že v únoru měli zastupitelé schválit znění nové vyhlášky, nakonec k tomu ale nedošlo. "Byl jsem odkázán na to, že se musí počkat na vyjádření Ústavního soudu," uvedl zastupitel Martin Pospěch, jenž byl iniciátorem vzniku vyhlášky. Nelíbila se mu totiž neodbytnost prodejců elektrické energie, jejichž vystupování často hraničí až s agresivitou. Martin Pospěch jako příklad, že podobná omezení jsou možná, na zmíněném zasedání citoval z vyhlášky Liberce: "Je to z vyhlášky o veřejném pořádku. V zájmu zachování veřejného pořádku je v městské památkové zóně zakázáno formou pochůzkového prodeje nabízet a prodávat výrobky a nabízet a poskytovat služby." Vydání vyhlášky nejsou někteří zastupitelé nakloněni, mezi ně patří i starostka Rybí Marie Janečková, která si neumí dost dobře představit její vymáhatelnost. "Netuším, jak si to předkladatel té vyhlášky představuje. Co by třeba dělal,kdyby ho nějaký podomní prodejce navštívil? Koho by volal kvůli porušení vyhlášky," přemýšlela nahlas Marie Janečková. O tom, zda Rybí bude mít vyhlášku o omezení podomního prodeje, budou zastupitelé nadále jednat.

(ipa)

Bruntálsko: vyhlášku nikdo nechystá Krnov ani Bruntál žádné vyhlášky omezující domovní a pouliční prodej nemají.

"Krnov takovou vyhlášku nemá a ani nevím o tom, že by se něco takového u nás v dohledné době chystalo," uvedla tisková mluvčí Městského úřadu Krnov Dita Círová. Ani Bohušov takovou vyhlášku nemá. Nemají ji dokonce ani obce Brantice, Osoblaha, Petrovice nebo Valšov. Proti podomním prodejcům zatím nijak nebojuje ani Břidličná. Tyto formy prodeje nijak neregulují Dívčí Hrad, Dlouhá Stráň, Čaková ani Dvorce. Podomní prodej nereguluje ani Hlinka, Heřmanovice, Dolní Moravice, Holčovice, Horní Benešov, Hošťálkovy,Janov nebo Jindřichov.

Pokud některý zákazník není spokojen s reklamačními podmínkami nebo si chce ujasnit, jaká práva a povinnosti ukládá zákon prodejcům, včetně těch podomních, internetových a pouličních, může se obrátit na Českou obchodní inspekci ČOI. V budově Městského úřadu Krnov probíhají konzultační dny ČOJ každé první úterý v měsíci, vždy od 9 do 13 hodin. Naposledy to bylo 5. května, takže krnovští občané, kteří mají nějaký problém například v oblasti reklamačního řízení, se musí smířit s tím, že příští konzultační den bude zase až v červenci.

"V Bruntále taková obecně závazná vyhláška vydána nebyla a v současné době ani neexistuje její návrh, natož takový, který by byl určen k projednání radou a zastupitelstvem města. Vorgánech města se o vydání podobné vyhlášky nejednalo," uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří
Ondrášek.

(frk, kaj)

Foto popis: Nejvíce pokoutních pouličních prodejců se vyrojí v období kolem Vánoc. Některé radnice se snaží lidi chránit regulací podomního i pouličního prodeje.

Ilustrační foto: Deník/archiv

Autor: Gorgol David

Publikováno: Moravskoslezský deník

Datum: 6.6.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy