Rubrika: Domov
PRAHA - Přímá volba prezidenta už dostala jasná pravidla. Sněmovnou včera prošel její prováděcí zákon. Opozice uspěla i s finančními limity na kampaň. Jan Švejnar, jeden z favoritů průzkumů, svou kandidaturu právě přijetím prováděcího zákona podmiňuje. Teď už tak teoreticky může zahájit svou kampaň. Průzkum LN mezi senátory totiž ukazuje, že horní komorou parlamentu zákon projde bez větších problémů.
"Protože opět budeme v časovém presu, kdybychom chtěli úpravy, tak se dá očekávat schválení," napsal LN Petr Vícha, předseda klubu sociálních demokratů, kteří mají v Senátu většinu. Podle občanských demokratů už teď není prostor k tomu, aby senátoři vyjadřovali své politické postoje. "Vnímáme to jako technické provedení, to hlavní rozhodnutí o přímé volbě už padlo. Teď je nutné přijmout zákonnou normu," sdělil šéf klubu ODS Richard Svoboda.
I když se podle něj najdou v řadách jeho strany senátoři, kteří prováděcí zákon z principu nepřijmou, většinovou podporu získá.
Horní komora musí zákon přijmout ve stejném znění jako sněmovna. 40 milionů pro první kolo a peníze na zvláštním účtu Finanční limity pro prezidentskou kampaň byly nejdiskutovanějším bodem. Prosazovala je zvlášť opozice. Včera je sněmovna přijala jednohlasně. Kandidát tak bude moci v prvním kole ve své kampani utratit až 40 milionů korun, před druhým kolem ještě dalších 10 milionů.
Za finanční stránku kampaně bude zodpovědný volební výbor, který sestaví kandidáti. Peníze na propagaci budou na zvláštním účtu. Účetnictví musí kandidáti zveřejnit do dvou měsíců od voleb na internetu a dodat ho také senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru.
Pokud některý z adeptů na hlavu státu poruší finanční pravidla, dostane se k soudu. Ten by pak mohl rozhodnout, že volební výbor musí odvést do státního rozpočtu jeden a půl násobek nejasné částky nebo sumy, o kterou byla hranice pro kampaň překročena.
Nevyčerpané peníze se kandidátům nevrátí, ale převedou je na dobročinné účely.
V případě, že by si kandidát vyjednal slevu na svou reklamu, započítávala by se obvyklá cena. Zakázány budou anonymní kampaně.
Prezidentští kandidáti budou mít také vyhrazeno až šest hodin na agitaci ve vysílání České televize a Českého rozhlasu, a to po dobu dvou týdnů před volbou.
Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná nynějším volbám do Senátu. Volebním okrskem bude celé Česko. Do druhého kola postoupí dva nejlepší kandidáti z kola prvního, pokud v něm žádný nedosáhne nadpoloviční většiny.
Mezi kandidáty s největšími nadějemi na zvolení v průzkumech zatím figurují Jan Fischer, Miloš Zeman a Jan Švejnar. Posledně zmiňovaný se ještě nerozhodl, jestli bude kandidovat. Fischer už jezdí se svým týmem po republice a představuje lidem své vize. Podpisy, které bude potřebovat, ale ještě sbírat nezačal. "Jan Fischer a jeho tým se na sběr podpisů organizačně připravuje a přesný termín zahájení pak oznámí," sdělila LN jeho tajemnice Sabina Tančevová.
Miloš Zeman začal svoji kampaň v dubnu v jedné pražské hospodě. Pochlubil se už také tím, že mu na takto vedenou kampaň stačí dva miliony korun.
***
Pravidla pro prezidentské volby
* V prvním kole bude moci prezidentský kandidát utratit nejvíce 40 milionů korun, v druhém dalších deset.
* Voliči si půjdou vybírat nástupce Václava Klause nejdříve 11. a 12. ledna, nejpozději 1. a 2. února příštího roku. Přesné datum volby stanoví předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nejpozději 90 dní před jejím konáním.
* Kandidátní listinu bude moci podat nejméně 20 poslanců, nebo deset senátorů, nebo každý plnoletý občan, podpoří-li jeho návrh petice nejméně 50 tisíc občanů. Vzorek podpisů bude kontrolovat ministerstvo vnitra.
Autor: Kabátová Michaela
Publikováno: Lidové noviny
Datum: 14.6.2012