Doživotní imunita neprošla: Vícha pro, Gawlas se zdržel

PRAHA, JABLUNKOV (pst) - Senátoři minulý týden rozhodli, že zákonodárci budou i nadále využívat doživotní imunity. Z regionu jeden politik novelu, která je měla zbavit benefitu, podpořil, druhý se hlasování zdržel. Při klíčovém rozhodování scházelo 18 senátorů z ČSSD a neochota návrh podpořit chyběla i ze strany ODS. Do horní komory se dohromady nedostavilo 33 senátorů. Pro přijetí pak chyběly dva hlasy.

"Myslím si, že senátoři jsou slušní lidé a žádnou imunitu nepotřebují. Nezvedl jsem ruku pro a ani proti, protože mi celá novela Věcí veřejných připadala nachystaná salámovou metodou. I když jsem se spíše klonil pro, chybělo mi komplexní zpracování návrhu zákona. Nejde přece stále po kouskách něco měnit v Ústavě," vysvětlil svůj zdrženlivý postoj senátor a místostarosta Jablunkova Petr Gawlas (ČSSD). Podle Jiřího Dienstbiera je však doživotní imunita neobhajitelná a je potřeba ji omezit. K tomu se přiklání i senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), který zvedl ruku, aby novelu podpořil.

Poslanci se vzdali doživotní imunity a schválili změnu Ústavy letos v únoru. A to po patnácti pokusech za uplynulých dvacet let. Ze 161 přítomných bylo pro 156. Znamená to, že pokud parlament odmítne vydat svého člena policii k trestnímu stíhání, může být zahájeno po vypršení mandátu. Dosud platí, že v případě nevydání poslance a senátora je stíhání navždy vyloučeno.

K definitivní tečce bylo třeba ještě souhlasný verdikt Senátu. Tentokrát si komory nemohou návrh zákona přehazovat jako u běžných zákonů, kdy má Sněmovna vždy konečné slovo. U ústavní změny se musí obě komory shodnout, přičemž dolní komora nemůže horní přehlasovat.

Publikováno: Horizont

Datum: 30.4.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy