Rubrika: Kraj Moravskoslezský
Jasan u kostela svatého Marka v centru města začala včera likvidovat těžká technika. Strom se kvůli podmáčení totiž začal nebezpečně naklánět a hrozilo, že spadne. Městu je mnohaletého stromu líto, ale jinak to udělat nešlo - ohrozit mohl kostel a možná i kolemjdoucí.
KARVINÁ - Zatímco Moravskoslezský kraj vyhlásil ukončení stavu nebezpečí kvůli velké vodě, Karviná se včera loučila s mnohaletým obyvatelem - stopadesátiletým stromem. Ten se vlivem podmáčení začal nebezpečně naklánět na stranu kostela svatého Marka. "My bychom jasan rádi uchovali, je to přece jenom krásný a vzrostlý strom, ale jinak to nejde. Za nás rozhodl statik - a ty důvody jsou jednoznačné. Pád tak velkého stromu by mohl ohrozit nejen kostel, ale i silnici a chodce kolem," s lítostí včera komentovala začátek prací mluvčí města Šárka Swiderová.
Skácet takový velký strom není nic jednoduchého, na pomoc musela přijet těžká technika, hlavně zvedací plošina. Místo, kde strom stojí, ale nejprve muselo dobře vyschnout, jinak by se celý svah mohl sesunout i s plošinou na blízkou cestu. "Zakotvili jsme plošinu a teď ořežeme vrch stromu. Odlehčíme korunu od drobnějších větví tak, aby nehrozilo, že při větších deštích strom spadne. Začátkem příštího týdne pak přijede jeřáb, na něj se bude přivazovat kmen a po kouscích řezat a spouštět na návěs dolů," popisoval postup prací Daniel Křižánek z firmy, která strom pokácí.
Velká voda poničila vše, co jí přišlo do cesty, Karviná například zaplatí škody na majetku města ve výši třiceti dvou milionů korun. Nejvíce bude stát sesunutá silnice v Ráji, poškozené jsou i další silnice, vodní toky a městské mosty. Také oprava budovy Zámku Fryštát, který popraskal vlivem podmáčení, bude stát něco přes milion. Karviná zbourala také pět domů a voda zde zasáhla do života sedmnácti stovek lidí.
Ve Stonavě jsou škody mnohem nižší, skoro čtyři miliony korun, voda tady poškodila hlavně čističky odpadních vod a kanalizaci. Na mnoha místech v kraji se pilně pracuje a likvidují se pozůstatky povodní. Zdevastované je také okolí řek, na kterých voda během květnových povodní místy vystoupala až přes šest metrů.
"Momentálně máme všechny škody na povodí zmapovány, vyčísleny a odevzdány příslušným úřadům. Teď se provádějí záchranné práce, aby se už škody více neprohlubovaly. Zasypávají se nátrže, odtěžuje se dno. Voda je teď k nám příznivá a nestoupá, tak se pracuje denně. Na malé nátrže stačí jedna tatra kamení, ale ty větší, například v Paskově si vyžádají na zasypání delší čas," popisuje práce obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček. Povodí Odry během letošních povodní vyčíslily škody na tocích v kraji na čtyři sta miliónů korun, voda utrhla břehy, poškodila splavy, nanosila i spoustu štěrku a bahna. "Větší opravy povodí jsou na delší dobu. Musíme sehnat peníze, udělat projekt - a to bude trvat tak dva až tři roky," dodává Vlček.
Někde se pracuje, jinde se zase snaží vyplaveným lidem pomoci. V Bohumíně vyšli vstříc svým obyvatelům a prodloužili dobu, kdy si mohou nechat vyvést žumpu zdarma. "Vstříc nám vyšly také Severomoravské vodovody a kanalizace, které jsou správcem čistírny odpadních vod v městské části Šunychl, kam se žumpy vyvážejí. Dohodli jsme se na tom, že ještě jednou odloží plánovanou odstávku čistírny - a to až na začátek srpna. Tím pádem se vývoz žump ze zaplavených lokalit odvozem do jiných čistíren v okolních městech neprodraží. V opačném případě by byl až o dvě třetiny dražší než teď," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Žumpy si lidé mohou nechat vyvézt až do 9. července, služby zatím využilo už 120 lidí.
FAKTA
Sesuvy v kraji
Stále se opravuje sesuv mezi Paskovem a Lískovcem, který zasahuje až k vlakové trati.
Voda podmáčela také les pod Gírovou v Mostech u Jablunkova, ten se sesunul několik metrů.
V Dolních Domaslavicích se musela jedna rodina kvůli sesuvu přestěhovat, jejich dům nechal statik zdemolovat. Další dvě rodiny čekají, co s nimi bude.
Sesuv půdy v Kujavech ohrozil nejen obyvatele, ale také přívod elektřiny a plynu.
Foto popis: Dřevorubci.Stopadesátiletý strom včera přišel jen o větve, v příštím týdnu ho budou muset pokácet celý.
Foto autor: Alexandr Satinský, MF DNES
Regionální mutace: Mladá fronta DNES - severní Morava a Slezsko
Autor: Smužová Kateřina
Publikováno: Mladá fronta Dnes
Datum: 18.6.2010