Dlouhé čekání na pomoc proti velké vodě

Rubrika: Region Morava a Slezsko

Na Přerovsku se za třináct let nic většího nepostavilo * Resty jsou také ve Zlínském a Moravskoslezském kraji

Vlastní zpráva Troubky, Teplice nad Bečvou, Uherské Hradiště nebo Bohumín. Města na Moravě, která už 13 let marně čekají na opatření, jež by je ochránila před velkou vodou. V roce 1997 je přitom téměř smetla ze zemského povrchu ničivá povodeň. Na Přerovsku, které bylo od katastrofálních záplav v roce 1997 několikrát zasaženo velkou vodou, se dosud nerealizovala žádná větší protipovodňová stavba. Nejvýznamnější z nich měl být suchý poldr u Teplic nad Bečvou, který by zadržel až 35 miliónů kubíků vody, a chránil by tak všechna města a obce ležící níže po toku Bečvy.

Po květnových záplavách a narůstajícím tlaku místních samospráv sice zrychlilo Povodí Moravy vlekoucí se přípravu tohoto díla, ta ale nyní vázne na jednání s vlastníky asi tisícovky pozemků. Neuskutečnil se ani projekt na celkové ohrázování záplavami nejhůře postihované obce Troubky. Po poslední povodni letos v květnu se tam proto nespokojení lidé rozhodli sami obnovit původní tzv. selskou hráz, jejíž část byla před lety rozorána. "Vybudování valu o délce přes šesti set metrů nás bude stát 1,2 miliónu korun. Hráz by měla vesnici ochránit alespoň před padesátiletou vodou," řekl Právu troubecký starosta Radek Brázda.

Resty v protipovodňových opatřeních zůstávají ve Zlínském kraji. "Zatímco třeba Otrokovice, které byly v roce 1997 zcela pod vodou, již mají systém ochranných hrází, zdaleka není tak dobře chráněno Uherské Hradiště, velká voda stále může ohrožovat Tlumačov a poslední přívalové deště a bleskové povodně v květnu a červnu ukázaly, že je třeba věnovat mnohem větší péči úpravám a čištění toku Rožnovské Bečvy," řekl mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Milan Plesar.

"Nejvíce ohroženou městskou částí jsou v Uherském Hradišti Rybárny. Zde se má uskutečnit projekt za více než 170 miliónů korun, který by zvedl hráze. To kdyby se konečně podařilo, tak jsme doslova za vodou. Již se nám podařilo vybudovat betonovou protipovodňovou hráz od přístavu u mostu přes Moravu po lávku do Starého Města. Dál se vyskytly problémy s výkupem pozemků, je to aktivita kraje, my se tam jako město snažíme pomáhat," doplnil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS).

Protipovodňová opatření stále na severní Moravě chybějí v Bohumíně a ve Slezské Ostravě, kde se opět letos na jaře přehnala velká voda a zatopila domy. V některých městských částech Bohumína ochranné hráze chybějí již od povodní v roce 1997, kdy se městem prohnala tisíciletá voda. Zatímco hráze postavené v Bohumíně-Šunychlu letos před zatopením ochránily tamní obyvatele, domy v Pudlově a Vrbici opět zaplavila voda. "Několik let brzdili stavbu dalších ochranných hrází někteří majitelé pozemků, vliv na povodně má i nedokončená dálnice D 1," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Problémy s hrázemi mají také obyvatelé částí Slezské Ostravy, Koblova a Antošovic. V Koblově na výstavbu ochranné hráze stále čekají, Antošovičtí se jí sice již dočkali, avšak ani ona je před letošní jarní povodní neuchránila. Společně s Koblovskými se museli evakuovat.

(den, jr, bed)

Regionální mutace: Právo - Olomoucký kraj

Publikováno: Právo

Datum: 13.8.2010

Zpět

Zajímavé

Odkazy