Senát chce odklad důchodové reformy na povolební dobu

PRAHA (mhm) - Důchodová reforma by měla být podle Senátu odložena až na povolební rok 2016, tak jak to prosazuje ČSSD. Horní komora o tom dnes rozhodla hlasy levice po dvouhodinové debatě nad peticí proti vládě Petra Nečase (ODS) a jejím reformám. ČSSD odklad navrhla také formou novely, kterou dnes vláda odmítla.

Zástupci koalice se odmítli projednávání petice zúčastnit. Podle nich "oranžový" Senát postupoval v rozporu se zákonem o jeho jednacím řádu a s petičním zákonem, neboť nebyl adresátem petice a neměl k dispozici originální podpisy signatářů. Senátoři ODS se kvůli tomu možná obrátí na Ústavní soud.

Sociální demokraté pochybení odmítli. Podle nich byl adresátem petice i Senát formou dopisu zástupců téměř 91.000 signatářů a horní komoře byly postoupeny kopie jejich podpisů. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podotkl, že podobně byly v minulosti horní komorou projednány jiné petice, jejichž adresátem byla vláda. Štěch také podotkl, že vývoj dává petici za pravdu, vládní koalice vede zemi do řeckých problémů.

"Věřím, že občané nejpozději při příštích sněmovních volbách rozhodnou o zásadní změně, která vývoj u nás opět obrátí k růstu a nárůstu životní úrovně," prohlásil Štěch.

Předseda klubu ODS Richard Svoboda přiznal právo Senátu projednávat cokoli, k čemu se horní komora rozhodne, avšak podle zákonných pravidel. "Senát se pod současným vedením ČSSD stal nástrojem propagandy, a to i za cenu nerespektování platných zákonů," tlumočil usnesení senátní frakce občanských demokratů člen jejího předsednictva Jaroslav Kubera. "Oranžový Senát přestává být ochráncem zákonů a ústavy," dodal místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). K postoji občanských demokratů se jménem senátorského klubu TOP 09 a Starostové připojil jeho místopředseda Jaromír Štětina.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha k demonstrativnímu odchodu koaličních senátorů uvedl, že "nechtějí slyšet pravdu a neúčastí nic nezmění na tom, že současná vláda je nejhorší v české historii, nemá podporu veřejnosti a nemá ani žádný program". Debata nad peticí pak byla přehlídkou sociálnědemokratické kritiky vlády a jejích kroků, které s obhajobou důchodové reformy čelil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Uvedl, že cílem reformy je rozložení výplaty peněz důchodů z více zdrojů. Podle Drábka by také opatření měla celý systém stabilizovat, přičemž by neměl rozkolísat veřejné finance.

Penzijní reformu prosadila vládní koalice díky své většině ve sněmovně. Podle ČSSD je nespravedlivá a asociální, neodpovídá ekonomickým podmínkám a doplatí na ni hlavně nejnižší příjmové vrstvy. Odklad na rok 2016 by sociálním demokratům umožnil reformu zrušit nebo upravit podle svých představ, pokud by ve volbách získali navrch i ve sněmovně.

Dalšími body petice jsou nesouhlas s politikou reforem "pro nejbohatší", se zvyšováním DPH a z toho vyplývajícím zdražením zdravotní péče. Petice, kterou podepsalo téměř 91.000 signatářů, končí výzvou vládě Petra Nečase (ODS), aby podala demisi.

Autor: Horák Martin

Publikováno: Zpravodajství ČTK

Datum: 29.2.2012

Zpět

Zajímavé

Odkazy