Rubrika: Česká republika
Návrh zákona k přímé volbě prezidenta prošel, ČSSD se ale nepozdává. Bude ho chtít upravit
Praha OE Jana Bobošíková ve žlutém kostýmku. Miloš Zeman v kostkovaných bačkorách a s bonmotem v bublině u hlavy. Miroslava Němcová s plédem a chápavým úsměvem. Jan Fischer jakkoliv. Zato všude. Česká republika se může na podzim změnit v jeden velký billboard.
Vláda totiž včera schválila prováděcí zákon pro přímou prezidentskou volbu, aniž by stanovila limity pro kampaň. Letos se podobnou cestou vydaly Spojené státy a výsledky už se dostavují. Bitva o Bílý dům má vyjít na neuvěřitelných 11 miliard dolarů.
Na Pražském hradě se sice nerozhoduje o osudech lidstva, ale hlava státu se těší velké důvěře občanů a má mimořádný neformální politický vliv. Pokud umí využívat všechny skulinky v ústavě, je navíc nepřehlédnutelným hráčem na politickém kolbišti. Dá se tedy očekávat, že kandidáti vyvinou nemalé úsilí, aby prezidentské křeslo získali.
ČSSD chce strop
"Byli bychom rádi, aby se strop na kampaň do zákona dostal. Věřím, že se na této změně vládního návrhu dohodneme s kolegy ze sněmovny ještě předtím, než předloha dorazí do Senátu," řekl Deníku šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha. Na zákonu se musejí dohodnout obě komory tak, aby začal platit v říjnu, jinak by se nestihly zákonné lhůty. Kdyby nebyl přijat, bude Česká republika příští březen bez prezidenta. "To nepřipadá v úvahu, shodu najít musíme," dušuje se Vícha. Především zástupci ODS a TOP 09 jsou ale proti limitu.
"Když kandidáti budou online zveřejňovat veškeré náklady či přijímané sponzorské dary, mělo by to stačit," sdělil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že jeho strana tento způsob praktikuje od svého založení. ČSSD navrhuje, aby každý uchazeč o prezidentský stolec mohl vydat maximálně 15 milionů korun. Zákon jim zaručuje pět hodin vysílacího času v České televizi a rozhlase.
Kontroly podpisů
"Myslím, že voliče by kandidáti měli přesvědčit hlavně argumenty v televizních debatách," míní Miloš Zeman. Expředseda vlády a ČSSD je jedním z kandidátů, kteří budou muset sehnat 50 tisíc podpisů. Ministerstvo vnitra je prověří tak, že zkontroluje náhodně vybraných 8500 podepsaných občanů. Když v nich najde tři procenta neúplných či nepravdivých, zkontroluje dalších 8500 lidí. Jestli i v nich najde tři procenta závadných, kandidátní listina bude zamítnuta. Bude-li jich méně, odečtou se všechny chybné podpisy z celkového počtu.
Petice budou mít jen písemnou podobu. Podpisy lze shánět ihned, platné budou i ty, které kandidáti nasbírali doposud.
Nikde není řečeno, že občan nebude moci podepsat několik petičních listin a tím podpořit libovolný počet kandidátů. Totéž platí i o poslancích a senátorech, i když těžko lze předpokládat, že třeba členové ODS nominují někoho jiného než člověka schváleného výkonnou radou ODS.
Naopak europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová, která má dnes ohlásit prezidentskou kandidaturu, by mohla deset senátorských hlasů nasbírat. Vedle šesti členů klubu KDU-ČSL ji mohou podpořit i nezařazení a Starostové. Stále ještě není jisté, jak se k druhé prezidentské výzvě postaví Jan Švejnar. Na Kolumbijské univerzitě v New Yorku vede nové Centrum pro globální a hospodářskou politiku a do nejistého klání o Hrad se mu příliš nechce. Navíc ČSSD neřekla naplno, že ho podpoří. Do června by se měla rozhodnout, zda dá důvěru jemu, nebo svému místopředsedovi, senátorovi Jiřímu Dientsbierovi.
***
Co chce prosadit opozice
Limit na prezidentskou kampaň 15 milionů korun.
Povinnost proplácení výdajů prostřednictvím jediného účtu.
Zveřejnit po 60 dnech od voleb všechny platby.
Zákaz sponzoringu pro právnické osoby.
Zveřejnění mecenášů s dary nad 50 tisíc korun.
Kdo navrhuje kandidáty
10 senátorů
20 poslanců
50 000 občanů (podpisem pod petici v papírové podobě)
Kontrola podpisů
Náhodně vybraný vzorek 8500 lidí.
Při chybě nad tři procenta další vzorek 8500 lidí.
Do šestiprocentní chyby je listina platná, ale závadné podpisy se odečtou od celkového počtu petentů.
Při chybě nad šest procent se kandidátní listina vyřazuje.
Podpisy lze shánět od chvíle, kdy zájemce ohlásí kandidaturu.
Autor: Perknerová Kateřina
Publikováno: Brněnský deník
Datum: 23.2.2012