Nečas na poslední chvíli přemlouval senátory za ODS
PRAHA - Jestli neschválíte přímou volbu prezidenta, padne vláda. Takhle důrazně promluvil včera ke "svým" senátorům premiér Petr Nečas (ODS). "Na klubu zdůraznil, že přímá volba je v koaliční smlouvě. Pokud by neprošla, znamenalo by to prý pád vlády," popisuje průběh jednání jeden z občanskodemokratických senátorů Tomáš Jirsa.
Premiér se tak na poslední chvíli jistil, že horní komora dnes posvětí model, podle něhož budou nástupce Václava Klause v čele státu vybírat v roce 2013 sami občané. A stejně tak pečlivě si zjišťovali aktuální rozložení sil i šéfové obou nejsilnějších senátních klubů - ODS a ČSSD. Svorně nyní hlásí: Je jasno, přímá volba hlavy státu projde. "Paradoxně zachráníme vládní návrh. Za nás bude z 39 senátorů pro 36 či 37," prohlašuje sebevědomě šéf socialistů v horní komoře Petr Vícha. Jeho protějšek za ODS Richard Svoboda také slibuje většinovou podporu. "Nebudu říkat čísla, chci nechat senátorům svobodu jejich rozhodnutí," tvrdí.
Vícha i Svoboda mají pro svá tvrzení i reálné podklady. Obě strany si totiž vytvořily seznam, jak kdo bude hlasovat. A také kdo schválení přímé volby pomůže alespoň tak, že opustí sál, a sníží tak počet hlasů potřebný k přijetí ústavní změny. "Ano, dělal jsem si statistiku. To není neobvyklé," připouští Vícha.
Dramatičtější však byla tvorba seznamu v ODS, kde dosud panuje výrazný nesouhlas s touto změnou. "Je to poměrně vyhrocené. Koluje tu seznam lidí, kteří se před hlasováním odhlásí a sníží kvorum," tvrdí Jirsa. Jeho stranický kolega Jaroslav Kubera dokonce říká, že změna projde jen ze strachu zákonodárců. "Změna projde, bohužel. Někteří naši senátoři se bojí, aby nedostali černého Petra, že kvůli nim zákon neprošel. Zvednou tak ruku proti svému přesvědčení," tvrdí Kubera. Právě on chtěl do novely zařadit drobné úpravy. Neuspěl. Senátní ústavně-právní výbor naopak minulý týden doporučil, aby Senát schvaloval prezidentovy kandidáty na členy ČNB. Stejný návrh přitom narazil už ve sněmovně. Dá se očekávat, že před hlasováním se strhne emotivní debata.
"Je namístě, aby změnu ústavy korigoval Senát. Odmítám, že do návrhu nesmíme zapracovat připomínky," protestuje šéfka klubu TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová. Namítá, že změna by omezila imunitu prezidenta "na nižší úroveň, než mají poslanci".
Fischer: Stát nesmí přispět
Do boje o nástupnictví po Václavu Klausovi se už přihlásilo několik politiků. Průzkumy veřejného mínění dosud v případě přímé volby nejvíce favorizují bývalého úřednického premiéra Jana Fischera. Internetový deník Insider včera uvedl, že Fischer má hotový i svůj podpůrný tým. Klíčové slovo v něm bude mít Jan Novák, za Topolánkovy vlády šéf Úřadu vlády. V týmu je i bývalá tajemnice Václava Havla Sabina Tančevová. "Pokud bude přímá volba schválená, navrhuji striktně omezit náklady jednotlivých kandidátů na předvolební kampaň. V době krize pokládám za nemorální plýtvat finančními prostředky. Považuji také za vyloučené, aby kandidátům jakýmkoliv způsobem přispíval na kampaň stát," vzkázal už dříve LN Fischer.
***
Volby budou za rok
* Přímou volbou prezidenta se dnes bude zabývat Senát. Aby v horní komoře prošla, musí pro ni zvednout ruku tři pětiny přítomných senátorů.
* Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se vyjádřil, že přímá volba určitě horní komorou projde. Sociální demokracie podle něho podpoří ústavní změnu v té podobě, jak ji schválila sněmovna.
* ČSSD uspěla s pozměňovacím návrhem, který se týká omezení pravomoci prezidenta rozhodnout o milosti ještě před soudním verdiktem. Příští prezident by také měl mít omezenou imunitu jen na dobu výkonu své funkce. Nepodařilo se jim ale prorazit s návrhem, aby už bankovní radu nejmenoval pouze prezident.
* Prezident Václav Klaus přímé volbě příliš nefandí. Povede podle něho pouze k "hledání superstar".
* Lidé by mohli volit prezidenta začátkem roku 2013. Vybírat ho budou dvoukolově.
Kdo se hlásí do přímé volby
Karel Schwarzenberg, kandidát TOP 09
Jan Fischer, nezávislý kandidát
Zájem také projevili
Miroslava Němcová, ODS
Přemysl Sobotka, ODS
Jan Švejnar, nezávislý kandidát
Miloš Zeman, kandidát SPOZ
Foto popis: Kdo bude příští hlava státu? Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zdraví políbením ruky předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou před včerejším zasedáním dolní parlamentní komory. Oba politici by se mohli za rok setkat v boji o prezidentské křeslo.
Foto autor: FOTO LN - FRANTIŠEK VLČEK
Autor: Hofrichterová Eva
Publikováno: Lidové noviny
Datum: 8.2.2012