PRAHA (mbc) - Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha míní, že ústavní novela o přímé volbě hlavy státu Senátem projde beze změn, a příštího prezidenta tak budou volit v přímé volbě všichni občané. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce by vláda nyní už neměla otálet s předložením konkrétního volebního zákona, podle kterého se bude volit.
Senátoři začnou osud přímé volby, kterou sněmovna podpořila loni v polovině prosince, projednávat 8. února. Určité výhrady k přímé volbě či konkrétní podobě ústavní novely už dali najevo senátoři z koaličních stran i opozice. Premiér a předseda ODS Petr Nečas ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že bude na senátory své vlastní strany apelovat, aby dohodu o přímé volbě dodrželi.
Vícha se dnes na tiskové konferenci "o lahev dobrého vína" na dálku s Nečasem vsadil, že novelu v Senátu podpoří poměrně více sociálnědemokratických senátorů než senátorů ODS. "Jsem přesvědčen, že velká většina senátorů ČSSD podpoří přímou volbu i přesto, že jsme měli trošku jiné představy o tom, jak ten zákon bude vypadat," uvedl Vícha. Senátoři jsou si podle něj vědomi, že pokud by zákon neschválili, či podpořili změny, norma by se musela vrátit do Poslanecké sněmovny. "Pan premiér by jej pravděpodobně už nezařadil na jednání sněmovny a 'černý Petr' zůstane Senátu," podotkl Vícha. Hlasy ČSSD ke schválení ústavní normy nestačí. "Vyzývám tedy ostatní předsedy klubů v Senátu, aby zajistili minimálně stejnou podporu, jako bude mít náš klub," dodal Vícha.
Podle bývalého předsedy ČSSD, nyní šéfa strany Národní socialisté - levice 21. století (NS-LEV 21) Jiřího Paroubka se však tvoří proti přímé volbě koalice, která může přímou volbu v Senátu zhatit a do níž patří také ČSSD. Důvody sociální demokracie jsou podle něho dva - poklesl by význam Senátu, v němž má nyní většinu, a není schopna postavit silného prezidentského kandidáta. "Přímá volba je v ohrožení," řekl novinářům Paroubek.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Tejc vyzval vládu, aby co nejrychleji předložila znění zákonů, které s přímou volbou souvisí. "Už není na co čekat. Není důvod se vymlouvat na to, že ústavní zákon ještě nebyl schválen - buď bude schválen ve znění, které je nyní v Senátu, nebo nebude vůbec," podotkl Tejc.
Sociální demokraté zatím podle svého předsedy Bohuslava Sobotky nemají jasného prezidentského kandidáta. Diskusi, v níž nevylučují kandidaturu straníka, ale ani podporu známé nadstranické osobnosti, chtějí otevřít na jaře poté, co skončí jejich primárky před letošními senátními volbami a výběr kandidátů do krajských voleb.
Publikováno: Zpravodajství ČTK
Datum: 5.1.2012