PRAHA (mhm, rot) - Vítězové výběrových řízení o veřejnou zakázku by měli mít podle Senátu povinnost rozkrýt svou vlastnickou strukturu. Měli by zadavateli zakázky předložit soupis případných anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují. Horní komora dnes hlavně hlasy levice s těmito úpravami vrátila novelu o veřejných zakázkách sněmovně, byť s tím ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) nesouhlasil.
"Pro mě je ten návrh administrativně náročný, špatně prokazatelný a zkomplikuje život normálním firmám," varoval ministr. Pro vrácení novely s úpravami nicméně kromě levice hlasovala také polovina přítomných senátorů z klubů KDU-ČSL a vládní TOP 09 a STAN. Proti byli hlavně občanští demokraté. Sněmovna tak patrně odmítne senátní úpravy novely, jejíž ambicí je omezit možnosti korupce.
Normu zkritizovali předsedové obou největších senátních frakcí. Šéf klubu ČSSD Petr Vícha uvedl, že novela přinese nárůst počtu výběrových řízení. Podle něj tak vzrostou náklady zadavatelů a příjmy firem, které se zabývají zprostředkováním výběrových řízení, a výběrová řízení se prodlouží. Vadila mu i komplikovanost zákona, která podle něj umožní normu obcházet.
Také předseda senátorů ODS Richard Svoboda se přimlouval za zjednodušení procesu. Protikorupční ambice by podle něj bylo lépe naplnit snížením objemu financí, které se rozdělují veřejnými zakázkami, a zcela jasnými kompetencemi lidí, kteří budou za zadání zakázek zodpovědní.
Senátor KDU-ČSL Jiří Čunek jako někdejší ministr pro místní rozvoj uvedl, že navrhované "rádobyprotikorupční opatření" způsobí větší chaos a neřeší roli zprostředkovatelů. "Dáváme do ruky velkou zbraň těm, kteří nebudou vybráni, a budou chtít de facto vydírat ty, kteří vyhrají," uvedl Čunek. Podle něj novela zdvojnásobí počet zaměstnanců Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Jankovského se jejich počet zvýší o 70. Náklady na zavedení nových administrativních opatření ministr odhadl na 1,8 miliardy korun, úspory by prý ale mohly dosáhnout až 87 miliard korun.
Senát v souvislosti s novou povinností vítězů řízení o zakázku navrhl zrušit pasáž, podle níž by všichni účastníci řízení, pokud jsou akciovými společnostmi, museli předložit seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje deset procent základního kapitálu firmy. Místo toho by uchazeči měli předložit seznam subdodavatelů včetně náplně jejich činnosti ve vztahu k zakázce v případech, pokud by jejich podíl na zakázce měl hodnotu vyšší než půl milionu korun.
Horní komora navrhla také stanovit, že uchazeč bude moci informace k nabídce, které podléhají obchodnímu tajemství, uvést ve zvláštní příloze. Do novely doplnila také změnu zákona o svobodném přístupu k informacím s výčtem údajů, které by měl zadavatel zakázky zveřejnit. Má mezi ně patřit například předpokládaná hodnota zakázky, nabídnuté ceny jednotlivými uchazeči a výsledek výpočtu ekonomické výhodnosti a informace o vybraném dodavateli.
Novela má například odstranit možnost vypisování zakázek tak, aby je získala předem vybraná firma, a ruší možnost tzv. losovačky. Vítězná firma bude muset podle novely předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než deset procent z celkové ceny zakázky. U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky.
Publikováno:
Datum: 14.12.2011