Přímá volba: na řadě je Senát

Rubrika: Domov

Nástupce prezidenta Václava Klause už by lidé mohli zvolit v přímé volbě. Ústavní novela míří do Senátu, podle koalice by tam ale mohla narazit.

PRAHA - Po několikahodinové vzrušené debatě poslali poslanci koaličních stran za podpory sociální demokracie do Senátu ústavní novelu, která zavádí přímou volbu prezidenta. Návrh z pera ministerstva spravedlnosti ale neměl do poslední chvíle nic jisté. Premiéra Petra Nečase (ODS) už zjevně napjatá atmosféra nebavila a na účet ČSSD si postěžoval, že přímou volbu prezidenta strana prostě nechce: "Hledá jen záminky, na základě kterých by především v Senátu tento ústavní zákon zamítla. Myslím si, že bychom neměli asistovat u této nedůstojné frašky."

Sociální demokracie totiž prosazovala tři pozměňovací návrhy. Uspěla ale jen ve dvou, a tak si dávala čas na rozmyšlenou. Hodinu dokonce jednala v ústraní. Schwarzenberg nehlasoval Nakonec ale všichni přítomní poslanci ČSSD hlasovali pro návrh. Nepodpořili ho jen tři poslanci z řad ODS a z TOP 09 se hlasování zdržel ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Jelikož je náš kandidát na prezidenta, tak nehlasoval, aby se nedostal do střetu zájmů," vysvětlil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
Komunisté se hlasování zdrželi, novela jim přijde "populistická".

Věci veřejné ale podpora ČSSD příliš neuklidnila. "Všimněte si, že předseda Bohuslav Sobotka mluvil jen o podpoře poslanců, ne senátorů. Černý Petr teď leží v Senátu," prohlásil předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta. Toho, že "oranžový" Senát přímou volbu stopne, se obává i vicepremiérka Karolína Peake. "Moje víra je ale neochvějná," dodala pro LN zároveň.

Krátce po úspěšném hlasování ve sněmovně ovšem šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka přes média koalici vzkázal, že doporučí senátorům ČSSD, aby přímou volbu schválili beze změn. Několikrát během dne také zopakoval, že jeho strana si ji přeje už od 1992. "V Poslanecké sněmovně pořád hřímají, že oni jsou největší podpůrci přímé volby, pak by bylo tedy absurdní, kdyby to potopili," reagoval pro LN předkladatel návrhu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Na Sobotkovo doporučení nekomplikovat v Senátu přijetí zákona odpověděl v zápětí předseda sociálnědemokratických senátorů. "Myslím, že třípětinová podpora se v našem klubu najde," řekl ČT Petr Vícha.

Dvoukolová volba

Sociální
demokraté uspěli s pozměňovacím návrhem, který se týká omezení pravomoci prezidenta rozhodnout o milosti ještě před soudním verdiktem. Příští prezident by také měl mít omezenou imunitu jen na dobu výkonu své funkce. Nepodařilo se jim ale prorazit s návrhem, aby už bankovní radu nejmenoval pouze prezident. Pokud přímá volba skutečně projde i v Senátu, budou lidé volit prezidenta začátkem roku 2013. Vybírat ho bude dvoukolově, podobně jako při volbách do Senátu.

Autor: Kabátová Michaela

Publikováno: Lidové noviny

Datum: 15.12.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy