Pořad: Zprávy TV Prima (18:55 hodin)
Roman FOJTA, moderátor
--------------------
Přímá volba prezidenta se výrazně přiblížila. Poslanci dnes totiž nakonec i díky hlasům opoziční ČSSD schválili potřebné změny ústavy. Teď ale všichni s napětím čekají, jak dopadne hlasování v Senátu. Tam by totiž mohla změna ústavy narazit. Pokud ale projde i v horní komoře, začne platit od října příštího roku.
Jakub VEINLICH, redaktor
--------------------
Takhle už příště ne, jako by dnes řekli poslanci. I tentokrát ale byla debata o přímé volbě prezidenta ve sněmovně hodně vyostřená. Poslanci se totiž přeli nad návrhem ČSSD, aby prezidentovi musel posvětit jmenování členů Bankovní rady Senát. Podle opozice je taková pravomoc nutná.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ČSSD/
--------------------
Dneska u nás v České republice se o nezávislé České národní bance mluvit nedá a to prostě tady ničím nezaklejete.
Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/
--------------------
Máme jednoho z nejlepších regulátorů v Evropě, přestaňte ho, k čertu, napadat.
Jakub VEINLICH, redaktor
--------------------
I tuhle kompetenci ale nakonec vládní politici smetli se stolu a chvíli to vypadalo, že za ní poletí i celá přímá volba. Právě teď ale poslanci přepsali dějiny, po letitém snažení totiž dokázali změnit ústavu, příštího prezidenta bychom tak mohli volit my všichni. Otázkou ale je, zda tenhle potlesk není trochu předčasný. Komunisté se hlasování zdrželi. Proti hlasovali tři poslanci ODS a chvíli byli zaražení i zástupci TOP 09. Jeden z nich totiž změny nepodpořil a zdržel se. Vysvětlení přišlo záhy.
Petr GAZDÍK, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN /STAN/
--------------------
Zdržel se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, protože je nominovaným kandidátem na prezidenta jak od strany TOP 09, tak od Starostů a nezávislých. A pan předseda coby šlechtic se cítil býti ve střetu zájmů.
Jakub VEINLICH, redaktor
--------------------
Sotva politici dojásali, začali upínat zrak směrem k Senátu. Tam by totiž s přijetím změn mohl být problém mnohem větší. Sociální demokraté se totiž pravomoci s Českou národní bankou nechtějí jen tak vzdát. A problém mohou mít i někteří senátoři za ODS.
Radek JOHN, předseda strany /VV/
--------------------
Musíme vyjádřit obavu, jestli tyto marginálie, na kterých je nedohoda, nebudou záminkou, aby Senát nakonec přímou volbu neschválil.
Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/
--------------------
Jako já předseda sociální demokracie doporučím senátorům zvoleným za sociální demokracii, aby tuto ústavní novelu v Senátu podpořili.
Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
--------------------
Tam je situace jednodušší v tom, že ústava říká, že tři pětiny přítomných senátorů, ne tři pětiny zvolených, tak necháme se překvapit.
Jakub VEINLICH, redaktor
--------------------
A skutečně to teď vypadá, že si v Senátu tohle uvědomili. A každá strana bude bedlivě počítat každého senátora, který bude pro návrh hlasovat.
Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu /ČSSD/
--------------------
Já věřím, že třípětinová většina našich přítomných senátorů bude hlasovat pro.
Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu /ODS/
--------------------
Minimální tu potřební, potřebnou ústavní většinu tři pětiny z našeho klubu tento návrh dostane.
Jakub VEINLICH, redaktor
--------------------
Aby se mohla přímá volba prezidenta konat, musejí pak politici schválit ještě potřebné doprovodné zákony. Jakub Veinlich, televize Prima.
Sandra PARMOVÁ, moderátorka
--------------------
A Kuba Veinlich ještě jednou. Kubo, dobrý večer, pověz nám, prosím, jak by přímá volba prezidenta mohla v praxi vypadat.
Jakub VEINLICH, redaktor
--------------------
Hezký večer. Tak způsoby, jak nominovat kandidáta na prezidenta, jsou hned tři. Buďto to může být petice 50 tisíc lidí, anebo můžou kandidáta nominovat buďto 10 senátorů, anebo 20 poslanců. Co se týče způsobu volby, tak to by bylo úplně stejné jako při volbách do Senátu. Tedy pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole alespoň 50 procent hlasů, postupují do druhého kola dva nejúspěšnější kandidáti. Prezidentem by se potom stal ten, který osloví nejvíc voličů. Co se týče pravomocí, nově by prezident neměl doživotní imunitu, vztahovala by se pouze na dobu jeho mandátu. A pokud by chtěl takto zvolený prezident zahladit trestní řízení, musel by se pod jeho rozhodnutí podepsat, spolupodepsat také premiér, anebo ministr spravedlnosti. Zatím jediným oficiálním kandidátem na post prezidenta, je šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a říct by si chtěl o nominaci také místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Já už jen doplním, že současnému prezidentovi Václavu Klausovi skončí mandát 7.března roku 2013. Ode mě vše, hezký večer.
Roman FOJTA, moderátor
--------------------
Jakub Veinlich, děkujeme.
Autor: Veinlich Jakub
Publikováno: TV Prima
Datum: 14.12.2011