Lobbovali sportovci i hasiči, ale věřím, že teď to projde

Rubrika: Česko

Petr Vícha, šéf senátního klubu ČSSD

Rozhovor

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha včera významně pomohl vládní koalici. Přesvědčil totiž své senátory, kteří mají v horní komoře parlamentu většinu, aby pomohli vládě a opravili zdanění hazardu. To přitom bylo součástí zákona o jednotném inkasním místě, které opozice odmítá. Kvůli poslancům, kteří chybně schválili zdanění hazardu, senátoři museli zákon opravit a vrátit do sněmovny. "Teď to snad projde," věří Vícha.

* Jaký je váš odhad - projde opravená verze zdanění hazardu sněmovnou?

Je to kompromis, nikdy nebudou všichni spokojeni, ale přesto doufám, že tato verze může získat velkou podporu napříč politickým spektrem, protože zajišťuje finance pro stát a obce. Navíc pan ministr financí přidal miliardu na sport, sociální věci a kulturu.

* Co když zákon nabude platnosti až po 1. lednu 2012, od kdy už však měl platit?

S tím jsme počítali, protože ty lhůty jsou velmi těšné, a navíc není jasné, jak se k tomu postaví pan prezident. Zákon ale může začít platit kdykoliv během roku.

* Které obce dostanou peníze z loterijního odvodu?

Obce dostanou peníze podle toho, kolik přístrojů funguje na jejich území.

* Jaký tlak byl v Senátu vyvíjen během schvalování tohoto zákona?


Samozřejmě že sem chodili zástupci hazardních společností. Paradoxně ale část z nich přišla tento zákon podpořit s tím, že už nechtějí rozdělovat své peníze a být spojováni s průšvihy, které se pak vyskytnou. Chodili sem však také sportovci, hasiči a zástupci dalších organizací. Jenže víte, za tímhle je vždy loterijní lobby. Ti potřební totiž nedostávají skoro nic.

* A o co jim šlo?

Snažili se nás spíš přesvědčit, aby neprošlo nic, abychom zákon neměnili. To by totiž zaručovalo, že příští rok vypukne chaos a budou daňové hazardní prázdniny. Ale nechci hazardní průmysl pouze očerňovat, oni logicky bojují o své zájmy.

* Obrátil se na vás osobně někdo s tím, že hazardní peníze na dobročinnost byly zneužívány nebo končily u fiktivních příjemců?

Dostal jsem některé podobné informace, ale ti lidé to nechtějí říct, protože předtím sami dostali peníze od hazardu.

* Jak si vysvětlujete to, že po všech informacích o neprůhledném dělení hazardních peněz na dobro se přesto najdou zákonodárci - tak jako v Senátu -, kteří navrhují, aby hazardu zůstala možnost dělit peníze?

Na to neumím odpovědět, co je přesvědčilo. Myslím si o tom samozřejmě své.

Autor: Valášková Marie

Publikováno: Hospodářské noviny

Datum: 9.12.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy