Senát asi schválí rozdělení odvodů z hazardu mezi stát a obce

PRAHA - Senát asi schválí dohodu o rozdělení odvodů z hazardu mezi stát a obce, které by podle odhadu ministerstva financí mohly takto získat až šest miliard korun ročně. Dohodu dnes drtivou většinou podpořil senátní výbor pro veřejnou správu, stejně jako výbory hospodářský a ústavně-právní. Senát bude rozhodovat o podobě zdanění hazardu v rámci daňové reformy ve čtvrtek odpoledne.

Doporučené rozdělení odvodů počítá s tím, že obce by dostávaly poplatek za hrací automat ve výši 55 korun denně, tedy 20.075 korun ročně. Získaly by také čtyři pětiny odvodů z výherních automatů a 30 procent odvodů z ostatních loterií. Zbytek by měl být příjmem státu, přičemž směřovat by měl hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených. Zákonem by to ale určeno nebylo. Ústupkem je pak odložení účinnosti dalších částí daňové reformy až na rok 2015, tedy na dobu po příštích sněmovních volbách.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes ale v rámci projednávání rozpočtu navrhl dát v příštím roce ze státní pokladny 800 milionů korun pro sport, 100 milionů pro sociální oblast a 100 milionů pro kulturu. Peníze pro sport má rozdělovat ministerstvo školství, jehož šéf Josef Dobeš (VV) považuje částku za nedostatečnou, sport prý přijde příští rok o více než miliardu korun. "Rok 2012 bude krizový pro sport, protože sportovci nebudou mít povinné odvody," poznamenal.

Senátory podporovaná změna má totiž nahradit sněmovnou schválené rozdělení odvodu z loterií, a to rovným dílem mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely. Náměstek ministra financí Ladislav Minčič uvedl, že by takto rozdělované odvody nebyly vymahatelné. "Je obtížné dělit něco, co možná ani nevybereme," poznamenal. Peníze by byly k dispozici nejdříve v roce 2013, neboť sněmovna do své verze nezapracovala ani jejich placení formou záloh.

Dobeš podporoval sněmovní verzi a doufá, že částka pro sportovce se na 2,2 miliardy korun, které dostávali dříve, vyšplhá v přespříštím roce. Za sněmovní verzi lobbovaly také neziskové organizace. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha ale podotkl, že podle sněmovní verze by o peníze fakticky přišly obce i neziskové organizace, doplatil by na ni i stát.

Senátní úpravy podpořili zástupci Asociace zábavního průmyslu a Unie herního průmyslu. Její sekretář Andrej Čírtek řekl ČTK, že největší loterijní společnost i výrobce hracích automatů podporují ukončení systému takzvaného volného rozdělování peněz a jeho nahrazení zdaněním ve prospěch obcí. Pokud by totiž peníze podle sněmovní verze směřovaly do sportu na úkor obcí, řada z nich by vyhláškami zakázala herny na svém území. Loterijní společnosti se také podle Víchy chtějí vzdát nařízeného posílání odvodů na veřejně prospěšné účely, "protože jsou si také vědomy toho, že v minulosti došlo k několika nesprávným rozdělením, abych to řekl diplomaticky".

(mhm, rot)

Publikováno:

Datum: 7.12.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy