Šance obcí na peníze z hazardu rostou. Charita nepřesvědčila

Rubrika: Ekonomika

Senát dnes rozhodne, ke komu poputují miliardy z hazardu. Výbor doporučil přidat peníze obcím a naopak ubrat sportovcům a neziskovkám.

PRAHA - V tahanicích o to, kdo si v příštím roce rozdělí balík sedmi miliard korun výnosu z hazardu, získávají navrch radnice. Hned tři senátní výbory včera doporučily schválit návrh, který posílá osmdesát procent odvodů z výherních automatů do obecních pokladen.
Senátoři se tak v podstatě vrátili k původnímu plánu, který podporuje ministerstvo financí i koalice. Peníze se rozdělí mezi stát a obce. Radnice také získají poplatek 20 tisíc korun ročně z každého automatu a nově i z videoloterijního terminálu. O návrhu, který vypracoval senátor Petr Vícha (ČSSD) spolu s ministerstvem financí, budou senátoři hlasovat dnes. Plán má podporu senátorů z ČSSD, TOP 09 i ODS. Na schválení v Senátu by přitom stačila samotná ČSSD.

Tento způsob rozdělení výnosů se nelíbí sportovcům a neziskovým organizacím. Zdanění totiž nahrazuje systém povinných odvodů na veřejně prospěšné účely, přes který neziskovky od hazardních firem dostávaly peníze. "Nevládní organizace, které až doposud čerpaly z odvodů z loterijního sektoru a hradí touto formou významnou část své činnosti, nemají žádný způsob, jak takový výpadek nahradit," uvedla bývalá miss Taťána Kuchařová, která se jako šéfka správní rady nadace Krása pomoci připojila k iniciativě SOS Neziskovky.

Iniciativa podporuje verzi, která prošla Sněmovnou a dělila rozhodování o sedmi miliardách stejnou měrou mezi obce, provozovatele loterií a ministerstvo školství. Podle ministerstva financí by byl takový výběr peněz velmi problematický a část se nepodaří vybrat vůbec. Ministr financí Miroslav Kalousek proto včera ve Sněmovně slíbil, že pokud projde senátní Víchův návrh, pošle z rozpočtu 800 milionů korun sportovcům a po 100 milionech na kulturu a sociální účely. To je ale podstatně méně než dvě miliardy, se kterými pro sebe nadace i sportovci počítali v případě dělení na třetiny.

V neprospěch neziskovek mluví skutečnost, že podle poslaneckého návrhu by jejich třetinu měly i nadále rozdělovat samy loterijní firmy. Podobně to funguje už dnes a právě zneužívání takto odvedených peněz na soukromé aktivity provozovatelů hazardu nebo jejich mizení v neprůhledných sdruženích bylo jedním z hlavních argumentů pro zavedení regulérního zdanění. Poslanci navíc při zmatečném hlasování nasekali v návrhu řadu chyb. Omylem například úplně zrušili poplatky z automatů nebo nenavrhli čtvrtletní zálohy. Z hazardu by tak po celý příští rok neplynula ani koruna.

Řada radnic proto v minulých týdnech rozjela přípravu vyhlášek, které hazard z měst úplně vyhánějí. Například zastupitelé Kroměříže však její projednávání zastavili a čekají, jak zákon dopadne. Podobně je tomu i v jiných městech. I proto významná část hazardního průmyslu podporuje verzi vstřícnou k radnicím, která jim sice ubírá možnost rozhodovat o rozdělení odvodů, zároveň ale umožňuje obcím na hazardu vydělat. "Jedna z největších loterijních skupin Slot a největší výrobce sázkových zařízení EDP podporují, aby skončil systém přerozdělování peněz na veřejně prospěšné účely a byl nahrazen daní, jejíž výnos směřuje v maximální možné míře do obcí," reagoval sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Autor: Brož Jan

Publikováno: Mladá fronta Dnes

Datum: 8.12.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy