Sváček půjde na pohovor k senátorům

Rubrika: Domov

Soudce Jana Sváčka, který by měl na přání prezidenta Václava Klause doplnit řady ústavních soudců, čeká důkladný výslech od senátorů.


PRAHA (jas, vrk) - Právě horní komora bude rozhodovat o prezidentském návrhu, kdo by měl dosluhující ústavní soudce nahradit. Při výběru nového člena do elitního týmu přitom nejde o málo. Ústavní soud stále častěji promlouvá do politického dění. Například zrušil předčasné volby či některé reformní zákony.

Pro sociální demokraty, kteří mají v Senátu většinu, tak bude důležité prověřit, zda prezidentův kandidát nepůjde v roli ústavního soudce na ruku vládním stranám. "Náš senátní klub bude velmi pečlivě posuzovat profesní a morální kvality všech navržených kandidátů," upozorňuje už nyní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Senátory nebude zajímat jen právní odbornost adeptů. Kandidáti je budou muset přesvědčit, že nejsou spjati s žádnou politickou skupinou. "Volba ústavních soudců nemůže být stranická," říká šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. "Bude nás zajímat jejich pozadí nejen z hlediska profesního, ale i osobnostního," doplňuje člen senátního ústavně právního výboru Jiří Dienstbier (ČSSD).

Šance tu jsou

Sváčkovi, dosavadnímu šéfovi pražského městského soudu, by mohla ublížit třeba událost z letošního června. Jeho soud tehdy vydal předběžné opatření, jímž zakázal plánovanou stávku odborů kvůli pozdnímu ohlášení akce. Sváček tehdy čelil kritice, že soud rozhodoval na přání vládních politiků. Teprve pohovory ukážou, zda má Sváček šanci získat v Senátu dostatečnou podporu. Událost s odbory poškozuje Sváčka například v očích komunistických senátorů. "Byl bych radši, kdyby kandidátem byl někdo jiný, ne někdo s tak výraznou minulostí," tvrdí Václav Homolka. "Zatím jsme se nedohodli, jak budeme hlasovat," dodává.

Předem známkovat Klausova kandidáta se zdráhají i sociálnědemokratičtí senátoři. Jejich zdrženlivost naznačuje, že Sváček není úplně bez šancí. "Jednání se teprve povedou, ale z odborného hlediska je to jeden z kandidátů, kterého si umím představit jako ústavního soudce," říká smířlivě členka senátního ústavněprávního výboru Jiřina Rippelová. A ani její kolegové Klausova koně předem nepotápí. "Nechci nic předjímat," říká Dienstbier.

V minulosti Senát do složení týmu ústavních soudců opakovaně promluvil. Například v roce 2003 Klaus neuspěl s návrhem na jmenování advokáta Aleše Pejchala, Vladimíra Balaše, Václava Pavlíčka a Kláry Veselé-Samkové. A o pár měsíců později Senátem neprošel Milan Galvas. Patnáctičlenný soud je od roku 2005 kompletní. V březnu příštího roku vyprší funkční období místopředsedkyni soudu Elišce Wagnerové.

Publikováno: Lidové noviny

Datum: 28.11.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy