Rubrika: Sport
Nelobbujeme za hazardní firmy, hájí se sportovní funkcionáři a ministr Dobeš
PRAHA - Neberte nám dvě miliardy, bez nich český sport nemusí přežít. S takovým poselstvím v těchto dnech útočí sportovní funkcionáři na senátory. Právě oni budou na prosincové schůzi rozhodovat o zdanění hazardu, které schválila poslanecká sněmovna. Pro dlouhodobě podfinancovaný sport je zákon existenčně důležitý. Mezi svazy a sdružení by se nově rozdělila třetina výtěžku loterijních společností. "Lobby sportu tady dlouho nebyla, ale odmítáme, že bychom byli lobby hazardního průmyslu. Jde nám o transparentní cíl, přežití sportu," řekl na včerejší tiskové konferenci místopředseda ČOV Jiří Kejval.
Spolu s ním na obranu sportu vystoupili i ministr školství Josef Dobeš, poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr, šéf basketbalu Miroslav Jansta, trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný nebo předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl. Přesto není jasné, zda uspějí. Byť navýšení prostředků pro sport není pro většinu politiků překážkou, předkládaný zákon je pro mnohé z nich problematický. Z návrhu totiž vypadla pasáž o povinných poplatcích za jednotlivé hrací automaty, která by obcím vynesla 1,9 miliardy. Hazardní firmy navíc mohou dále nakládat s třetinou výtěžku, kterou samy rozdělí na veřejně prospěšné účely. V minulosti se však ukázalo, že velká část těchto peněz nekončí u "potřebných".
Chceme změnu, volá ČSSD Senátoři ČSSD, kteří mají v horní komoře parlamentu většinu, se už také nechali slyšet, že zákon, který ministr financí Miroslav Kalousek nazval paskvilem, upraví. "Primárně chceme upravit místní poplatky, aby bylo možné vybírat poplatky i z videoterminálů," řekl LN šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. "Dále je naším cílem, aby loterijní společnosti vůbec nerozdělovaly peníze na dobro. Obce by tak dostaly 50 procent, sport 30 procent, kultura deset a sociální věci také deset procent," vysvětlil možné změny.
S tím by však sport problémy neměl. "Když jsem hlasoval, nezajímala mě třetina pro loterijní společnosti, ale třetina pro sport. Ostatní návrhy, které ležely na stole, však řešily pouze procenta pro obce a procenta pro stát," vysvětlil Dobeš, proč hlasoval proti svému poslaneckému klubu Věcí veřejných. Obával se, že pokud sport nebude v zákoně ukotven, nic mu negarantuje, že peníze vybrané do státní kasy opravdu dostane.
Věc má ale háček. Pokud nestihnou senátoři včas upravit, poslanci odhlasovat a prezident podepsat novou či původní verzi, hrozí, že zákon nenabyde účinnosti od prvního ledna příštího roku. "V případě, že by se nakonec nenašel dostatek hlasů pro žádnou z těchto variant, vyhnou se loterijní společnosti zdanění úplně i v příštím roce," upozorňuje senátor Vícha. "A to by byl vůbec nejhorší scénář, pak by teprve hazardní lobby slavila vítězství," míní Šlégr.
Ondřej Suchan, Jarka Synáčová
Publikováno: Lidové noviny
Datum: 25.11.2011