Sociální demokraté změní v Senátu část daňové reformy, která se týká zdanění hazardu. "Je nesmysl myslet si, že jsou loterijní společnosti, kterým stát vrátí část odvodů z hazardu, tím nejlepším, kdo je rozdělí mezi sport, kulturu a sociální věci," říká šéf senátorů ČSSD Petr Vícha v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Proti sněmovnou schváleným pravidlům ve zdanění hazardu vystoupil i ministr financí Miroslav Kalousek a TOP 09. V horní komoře má ale většinu levice. A ta se rozhodla jeho volání vyhovět.
Zejména zástupci TOP 09 nyní chtějí, aby Senát napravil chyby, které poslanci provedli při schvalování daňové reformy ve zdanění hazardu. Vyslyšíte je?
Bez ohledu na to, kdo nás k tomu vyzývá, jsme se hned po schválení daňové reformy ve sněmovně zkontaktovali s panem poslancem Farským (poslanec TOP 09, který se věnuje problematice hazardu – pozn. red.), abychom to začali řešit. Máme svůj rozum a víme, že je třeba tu chybu napravit.
Co všechno budete chtít ve vztahu k loteriím změnit?
V prvé řadě chceme napravit chybu, která ruší místní poplatky pro loterijní terminály a výherní hrací automaty. Druhá věc je, že chceme změnit i systém rozdělování výtěžku z hazardu tak, aby zůstalo zachování zhruba 30 procent pro sport, protože chápu, že poslanci asi zejména kvůli tomuto důvodu hlasovali pro tuto variantu (rozdělení správy odvodů z hazardu na třetiny mezi stát, obce a loterijní společnosti – pozn. red.) Ale musíme najít takové řešení, které je technicky realizovatelné, a pan ministr Kalousek mě ujistil, že tak, jak to schválili poslanci, to realizovatelné není.
Jak chcete peníze pro sport zajistit?
Může to jít přes ministerstvo školství, to je věc našich legislativců a legislativců ministerstva financí, s nimiž jsme v kontaktu a kteří by to technické řešení měli nalézt. A zbytek by měl zůstat obcím, které také samozřejmě podporují ze svých zdrojů sociální věci, sport a kulturu. Je nesmysl myslet si, že jsou loterijní společnosti, kterým stát vrátí část odvodů z hazardu, tím nejlepším, kdo je rozdělí mezi sport, kulturu a sociální věci.
Žádné peníze z odvodů tedy loterijním společnostem nezůstanou?
Byl bych pro, aby nezůstaly. Aby si stát uměl zajistit financování sportu, kultury a sociálních věcí sám. Ale je jasné, že sportovci, zástupci zdravotně postižených a další se snažili ve sněmovně - a budou se jistě snažit i v Senátu - lobbovat, aby loterijním společnostem něco zůstalo, že to jsou ti nejlepší, kdo jim zajistí financování. Ale to je neprostý nesmysl.
Pro rozdělení odvodů z hazardu mezi stát, obce a loterijní společnosti zvedla ruku i část poslanců z ČSSD. Jak si to vysvětlujete?
Napříč politickým spektrem všichni chtěli zajistit financování sportu, které bylo ohroženo. A při tom hlasování o spoustě pozměňovacích návrhů bohužel zvolili variantu, která je technicky nerealizovatelná. A já věřím, že přijmeme v Senátu rozumné řešení, které i naši poslanci ve sněmovně podpoří.
Kromě toho, že je to řešení nerealizovatelné, ale především nechává peníze loterijním společnostem. Podlehli tedy podle vás poslanci, kteří ho podpořili, lobby?
Myslím, že poslanci, kteří pro to hlasovali, podlehli lobby sportovců a lobby zástupců kultury a zdravotně postižených, kteří chodili sněmovnou a říkali, nechte peníze hazardu, oni nám ty peníze dávají. Ale přece známe desítky případů, kdy loterijní společnosti tento příspěvek zneužily.
ČSSD nicméně nesouhlasí ani s dalšími částmi daňové reformy, jejíž součástí je zdanění hazardu. Budete se snažit, třeba výměnou za napravení chyb v hazardu, prosadit ještě nějakou další změnu v duchu programu sociální demokracie?
To je samozřejmě komplikace, že je hazard součástí mnoha dalších zákonů, se kterými většina sociálně demokratických senátorů souhlasit nebude. Ale jsem přesvědčen, že musí zvítězit zodpovědnost. Hazard nabývá účinnosti 1. 1. 2012, a proto je třeba ho opravit. A od těch ostatních zákonů se můžeme distancovat tím způsobem, že prodloužíme jejich účinnost na rok 2015. A podotýkám, že sama koalice chce schválené datum 1. 1. 2013 posunout na rok 2014. A má dostatek hlasů na to, aby si to posunula z roku 2015 na rok 2014. Stejně by to dělala z roku 2013 na rok 2014.
(val)
Nová pravidla pro zdanění hazardu prosadila ve sněmovně minulý týden vládní koalice v rámci daňové reformy. Z "divokého hlasování", kdy se poslanci nedrželi koaličních dohod, ale vzešla řada chyb. Zaprvé hlasovací koalice napříč politickým spektrem sebrala obcím 1,9 miliardy korun z povinných místních poplatků za všechny typy hracích automatů. Zadruhé poslanci ODS, ČSSD, KSČM, část poslanců VV a čtyři nezařazení rozhodli o tom, že povinné odvody z hazardu by se měly rozdělit na třetiny, o jejichž osudu budou dál rozhodovat stát, obce a o třetině i jako doposud loterijní společnosti. Takové rozdělení je ale podle ministra financí Miroslava Kalouska neproveditelné. Nehledě na to, že se neosvědčilo.
Publikováno: TÝDEN.CZ
Datum: 15.11.2011