Přes všechny sliby vyšli politici vstříc hazardní lobby a nechají ji rozhodovat, kam půjdou jejich povinné odvody z herního průmyslu. Obce tak přijdou o miliardy korun.
PRAHA - Další pokus o přísnější kontrolu peněz tekoucích z hazardu ztroskotal. O výnosy se stát a obce budou muset podělit s loterijními společnostmi. Poslanci ve středu sice schválili daňovou reformu, která mění mimo jiné i pravidla pro danění zisků loterijních společností, jenže ne v původní verzi, která dělila odvody jen mezi obce a stát - v poměru 7:3. A to i přesto, že se na vzorci dohodla koalice na zvláštním jednání.
Místo toho poslanci napříč stranami (vyjma TOP 09) přijali znění, které je pro obce mnohem méně výhodné: z odvodů dostanou pouze třetinu. Stejný díl přiteče i do státního rozpočtu a třetinu z odvodů nakonec získají i hazardní firmy, které budou mít za úkol poslat peníze na prospěšnou činnost. Komu přesně peníze poukážou, si však rozhodnou samy.
"Jsem z toho v šoku. Ještě večer koaliční "partneři" potvrdili podporu vládnímu návrhu a další den jejich slovo neplatí," zlobí se poslanec Jan Farský (TOP 09), který se s problémy souvisejícími s hazardem potýká jako starosta. "Poslanci jsou zjevně přesvědčeni, že loterijní společnosti mají větší cit pro dobro než obecní zastupitelstva," komentoval hlasování ministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09).
Podle propočtů ministerstva financí schválené varianta znamená, že do rozpočtů obcí přiteče o tři miliardy méně, než mělo. Přijetí změněné verze rozhořčilo starosty bez ohledu na stranickou příslušnost. "Loterijní lobby s pomocí různých sportovních organizací a svazů zase zvítězily," říká zklamaně senátor a bohumínský starosta Petr Vícha. "Sportovní svazy navíc nemusí od loterijních společností dostat nic," dodává.
Jenže ani představitelé samospráv se v boji proti hazardu zatím příliš nečiní. Ukazuje to sonda LN mezi obce, které na svém území mají nejvíce výherních automatů či jiných hazardních přístrojů. Ačkoliv jim letošní nález Ústavního soudu dává možnost účinně regulovat nejen počty automatů, ale i videoterminálů, jen málokde zastupitelé skutečně zamýšlejí s hazardními hrami skoncovat. Právě takový krok přitom ohlásila už dříve třeba Vídeň, která chce mít do roku 2015 na svém území jen tři kasina.
V Česku je něco takového zatím podle úředníků nemyslitelné. Finance, které z herního průmysl pravidelně tečou do obecní kasy, jsou na to příliš velkým lákadlem. "Plošný zákaz hazardu by znamenal také zákaz kasin, která jsou pro lázeňské město s mezinárodní klientelou tradiční," tvrdí třeba mluvčí Karlových Varů Jan Kopál. Česko přitom patří v Evropě k zemím, které jsou nejvíce promořené automaty. Na území jich jsou desítky tisíc. Neustále roste i počet lidí, kteří se ze závislosti na hraní léčí.
Autor: Synáèová Jarka
Publikováno: Lidové noviny
Datum: 11.11.2011