PRAHA (mhm) - Levicový Senát zřejmě upraví sněmovní podobu zdanění hazardu ve prospěch obcí. Senátoři jim chtějí například zachovat příjmy za hrací automaty, třetinu výnosů z hazardu chtějí nechat pro financování sportu. Vlastní změnu chystají také poslanci v rámci novely zákona o místních poplatcích. Obcím chtějí zachovat peníze z poplatků za automaty a videoloterijní terminály.
"Snaha je, aby ty peníze byly na obcích," řekl dnes ČTK k chystaným senátním úpravám předseda senátního výboru pro veřejnou právu Ivo Bárek (za ČSSD). Debaty se podle něj povedou o tom, jak zajistit "napřímo" odvod peněz z hazardu na financování sportu. Podle sněmovní verze má být odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi sázkami a výhrami rozdělen rovným dílem mezi obce, sportovní organizace a veřejně prospěšné účely. O umístění třetiny na veřejně prospěšné účely budou rozhodovat samy loterijní společnosti.
"Musíme nalézt řešení u toho dvacetiprocentního výtěžku tak, aby obce nepřišly zkrátka a aby byla naplněna vůle poslanců, aby zhruba těch 30 procent prostředků šlo na sport," řekl v ČT předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Podle výsledné sněmovní verze je to ale podle něj technicky nerealizovatelné.
Změny chtějí podle Bárka senátoři připravit ve spolupráci s ministerstvem financí. "Musíme hledat řešení tak, aby i v Poslanecké sněmovně bylo přijatelné. Musíme vzít v potaz také to, že loterijní zákon byl součástí širších daňových reforem," uvedl Vícha. I podle Bárka patrně Senát navrhne odklad reforem až na rok 2015, což by podle něj nemusel být problém pro koaliční většinu ve sněmovně.
Vládní koalice se shodla na o rok kratším odložení reforem kvůli návaznosti na nový občanský zákoník. Delší odklad by sociálním demokratům umožnil daňové reformy zrušit, pokud by po příštích parlamentních volbách v roce 2014 měli ve sněmovně většinu oni. Senátní výbory by mohly změny podle Bárka projednat do konce listopadu. Senát jako celek by je pak mohl schválit počátkem prosince.
Vícha chce zachovat právo obcí vybírat 20.000 korun za každý hrací automat a videoloterijní terminál na území obce, což představuje zhruba dvě miliardy korun. Obdobnou změnu se poslanci podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) pokusí vložit do novely zákona o místních poplatcích, kterou má jeho výbor projednávat ve středu. Daňová reforma v podobě, v jaké ji schválila minulý týden sněmovna, totiž místní poplatky za výherní hrací přístroje i za interaktivní videoterminály zrušila.
Publikováno:
Datum: 15.11.2011