Moravskoslezská města chystají vyhlášky omezující hazard

OSTRAVA - Některá města v Moravskoslezském kraji se ještě letos chystají schválit vyhlášky, které na jejich území omezí hazard. Jednat by o nich měli zastupitelé v Ostravě, Bruntále, Karviné nebo Bohumíně na Karvinsku, zjistila ČTK. Města mohou omezit hazard jen do konce letošního roku. Od 1. ledna totiž začne platit novela loterijního zákona, která stanovuje hernám výpovědní dobu na tři roky.

"Zabývá se tím naše právní komise. Zpracováváme požadavky obvodů, požádala nás o to například centrální Moravská Ostrava a Přívoz,"
řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Dodala, že nová vyhláška by měla být ještě letos předložena ke schválení zastupitelstvu.

Centrální obvod chce, aby byl provoz výherních automatů i videoterminálů zakázán na celém jeho území. "Podle platné vyhlášky v některých lokalitách hrací automaty vůbec nejsou. Chceme to doplnit i o videoterminály a rozšířit to na celé území obvodu," řekla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Starosta Ostravy-Jih Karel Sibinský uvedl, že obvod už několik let nepovolil vznik žádné herny v objektech, které mu patří. "Za poslední dva roky ubylo v našem obvodě asi 400 výherních automatů. U videoterminálů je situace složitější. Všem provozovatelům, kteří nepřistoupili na náš výklad právní normy, jsme vyměřili maximálně možnou sankci," uvedl starosta. Obvod podle něj čeká, zda provozovatelé splní své výhrůžky žalobami, ale většina z nich se zatím s úřadem dohodla. "Čím bude vyhláška města přísnější, tím budeme mít lepší pozici," míní Sibinský.

Na rozdíl od výherních automatů dosud mohlo videoloterijní terminály regulovat pouze ministerstvo financí. Podle červnového nálezu Ústavního soudu to však mohou dělat i obce.

"Naše právní oddělení se seznámilo s nálezem Ústavního soudu a nyní pracuje na návrhu vyhlášky o regulaci hazardu ve městě," uvedl mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek. Předpokládá, že zastupitelstvo vyhlášku schválí ještě letos.

Totéž očekává i Karviná. "Vyhlášku připravujeme tak, aby začala platit ještě před koncem kalendářního roku. Přesně vymezí místa, kde, kdo a v jakém počtu smí hrací přístroje i videoterminály mít a za jakých podmínek je smí provozovat. Týká se to i poměrně velké regulace reklamy na herny," řekl karvinský primátor Tomáš Hanzel. Jeho náměstek Petr Bičej doplnil, že město se všemi provozovateli výherních automatů a videoterminálů uzavřelo dohody o regulaci reklamy. Během léta úřad udělal 76 kontrol, přičemž dvakrát se stalo, že když se kontroloři do zkontrolované herny po hodině vrátili, našli v ní nepovolené přístroje.

Bohumín snížil před šesti lety vyhláškou počet výherních automatů ze 140 na 30. Starosta Petr Vícha uvedl, že kvůli následnému povolení více než 250 videoterminálů město podalo na ministerstvo financí 42 žalob. První z nich soud vyhověl, ministerstvo se odvolalo. "V listopadu budeme schvalovat další zákazovou vyhlášku, a to pro videoterminály. Měla by platit ve stejných místech, jako teď platí pro výherní hrací přístroje," uvedl starosta. Město navíc požádalo ministerstvo, aby všechny videoterminály, jež v Bohumíně povolilo v rozporu s vyhláškou, do konce roku zrušilo. "Ministerstvo se nechalo slyšet, že 56.000 povolených videoterminálů zrušit letos nestihne. My však očekáváme, že když je stihlo hromadně povolovat, tak je bude umět i hromadně zrušit," uvedl Vícha.

Frýdek-Místek už na nález Ústavního soudu reagoval a zákaz provozovat výherní hrací přístroje na všech veřejně přístupných místech na celém území města rozšířil i pro videoloterijní terminály. "Nová vyhláška nabyla účinnosti 1. října," sdělila frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková. Primátor Petr Cvik řekl, že město už nová povolení k provozování výherních automatů nevydává, příští rok jich bude ve Frýdku-Místku v provozu jen 55.

Vedoucí živnostenského odboru novojičínské radnice Stanislav Bartoň sdělil, že úřad situaci vyhodnocuje. "Nový Jičín vyhlášku omezující provoz hracích přístrojů má. Nabízí se možnost dosáhnout zkrácení délky platnosti rozhodnutí o provozování videoterminálů vydaných ministerstvem financí," uvedl Bartoň.

Krnovská mluvčí Dita Círová řekla, že město s hazardem problém nemá a o vyhlášce neuvažuje. "Stav hazardu ale sledujeme a jak městská, tak státní policie provádí pravidelné kontroly heren zaměřené na hraní mladistvých," uvedla starostka Alena Krušinová. Círová doplnila, že výherních přístrojů v Krnově ubývá, oproti 216 v roce 2008 jich je nyní 101. Naopak počet videoterminálů roste.

Autor: Vyplel Vlastimil

Publikováno: Česká tisková kancelář

Datum: 26.10.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy