Rubrika: Kraj Olomoucký
Senátorská imunita primátora Přerova Jiřího Lajtocha sice vypadala v uplynulých dnech spíše neochvějně, Senát nicméně včera rozhodl, že Lajtoch o ni v případu vyšetřování přerovských zakázek přijde.
PŘEROV, PRAHA - Senátora a primátora Přerova Jiřího Lajtocha bude moci policie stíhat kvůli několik let starým zakázkám na přestavbu přerovského domova důchodců a zimního stadionu. Senát totiž včera odpoledne souhlasil s jeho vydáním. Spolu s Lajtochem chtějí kriminalisté stíhat dalších dvanáct lidí. Zatím jejich jména nesdělili. Spekuluje se však o tom, že půjde o tehdejší radní přerovského magistrátu. Podezření se týká takzvaných víceprací na obou stavbách.
S Lajtochovým vydáním k trestnímu stíhání souhlasilo 41 z osmašedesáti senátorů, pět bylo proti a zbytek se zdržel hlasování. Přestože sám Jiří Lajtoch ještě před časem tvrdil, že o vydání sám požádá, nakonec to neudělal. Před hlasováním dokonce odmítl argument, že pokud bude vydán, dostane tím i šanci očistit se. „To je hezká fráze,“ prohlásil Lajtoch, který se odvolával na právní názor svého advokáta Tomáše Sokola, který tvrdí, že pokud dojde k trestnímu stíhání, bude nezákonné.
„Pro uváděné trestné činy, kterých jsem se měl údajně dopustit při stavbě domova pro seniory a rekonstrukci zimního stadionu, nebyla totiž v čase realizace trestnost vůbec stanovena. Odůvodnění žádosti o mé vydání považuji tedy za nezákonné a odporující Listině základních práv a svobod,“ hájil se Lajtoch. S tím však nesouhlasí Roman Skřepek, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, který se případem zabývá. „Prací advokáta je poskytnout takové argumenty, aby zapůsobily na senátory. Jakou formu právník zvolí, je na něm. Jeho cílem je zařídit klientovi zproštění viny nebo co nejnižší trest. Naší prací je zase dotáhnout trestní řízení do konce,“ popisuje Skřepek s tím, že vyšetřovatelé stále trvají na své právní kvalifikaci.
„Ta jednání, ke kterým mělo dojít, byla spáchána v letech 2008 a 2009, tedy v době, kdy platil starý trestní zákon. V době, kdy jsme se věcí začali zabývat, platil nový trestní zákoník, kde je jednání také vymezeno, ale s příznivější trestní sazbou. Takže jsme nakonec přihlédli k právní normě, kterámá příznivější trestní postih,“ vysvětlil mluvčí.
S podobným závěrem vystoupil před hlasováním i Lajtochův stranický kolega z klubu ČSSD, bývalý státní zástupce Miroslav Antl. „Stanovisko obhájce Sokola není správné. Právní kvalifikace policie je v pořádku. Navíc vinu, nebo nevinu nikdo neprokáže tím, že využije imunitu,“ uvedl Antl. Jinak to viděl jiný sociální demokrat Vladimír Dryml. V rozpravě natvrdo řekl, že sociální demokracie má v Senátu většinu 41 hlasů. Nebylo by podle něj šťastné, kdyby stíháním Lajtocha o většinu přišla. Za Lajtocha se postavil ještě senátor Petr Pakosta z ODS, který – jak řekl – si prostudoval policejní spis na mandátovém a imunitním výboru. „Došlo by k něčemu takovému, kdyby pan Lajtoch nebyl senátorem?“ ptal se. Drymlova slova naopak šokovala některé jeho kolegy ze sociální demokracie. „Nerozhodujeme se přece podle stranické příslušnosti. Neměli bychom mít větší práva než jiní lidé,“ odmítl Drymlovu argumentaci šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha.
Roman Helcl
FAKTA
Kdo má pravdu?
Má policie stíhat Jiřího Lajtocha, anebo nic neudělal?
Napište nám na adresu redolo@mfdnes.cz.
Autor: Helcl Roman
Publikováno: Mladá fronta Dnes
Datum: 22.7.2011