Anketa
Máte na území města dostatek ploch pro bytovou výstavbu? Jsou tyto prostory napojeny na technickou infrastrukturu potřebnou pro výstavbu? V čem vidíte nejčastější překážky nové bytové výstavby?
Petr Vícha, starosta města BOHUMÍNA (23 000 obyvatel, www.mesto-bohumin.cz)
Máme hned několik lokalit různé velikosti určených k bytové zástavbě a to jak pro bytové, tak rodinné domy. Nacházejí se buď přímo v centru města, kde jsou většinou napojeny na potřebnou infrastrukturu, nebo v jednotlivých městských částech, kde naopak ve většině případů potřebná infrastruktura schází. Podle územního plánu města připravujeme pro občany i pozemky k výstavbě rodinných domů. K dispozici máme plochy o rozloze přibližně 70 hektarů pro výstavbu asi 500 rodinných domů. Důvodem je jednak zájem vyhovět občanům města a vytvořit jim co nejlepší podmínky k tomu, aby mohli na jeho území začít investovat a bydlet, a také skutečnost, že investice do přípravy pozemků nejsou tak finančně náročné jako výstavba nových bytů. U ploch vhodných pro výstavbu nových bytových domů na zelené louce se nebráníme aktivitě soukromých investorů. Největší překážky pro novou bytovou výstavbu vidíme v majetkových poměrech, infrastruktuře a samozřejmě značnou roli hrají i finance. Většina lokalit, která je územním plánem určená pro výstavbu rodinných domů, není v majetku města a chybí tam napojení na vodovod, kanalizaci, plyn i elektřinu. Pozemky vlastní soukromníci a ti je nechtějí prodat, či mají nepřiměřené podmínky. Nebo je vlastníkem Pozemkový fond, od kterého se město snaží pozemky postupně získat. Další plochy pro výstavbu jsou blokovány z důvodu vyhlášených povodňových oblastí. S plochami pro výstavbu rodinných domů nám zamávala i loňská květnová povodeň. V některých místech, která jsou pro výstavbu určená územním plánem, dosáhla hladina vody až do výšky dvou metrů. Takže máme pozemky pro výstavbu, ale jsou ve zmíněných záplavových zónách. Lidé však bohužel na povodeň rychle zapomínají a i přes toto riziko by tam chtěli stavět. My je od stavby odrazujeme. V současné době projekčně připravujeme plochu pro výstavbu asi deseti rodinných domů, pozemky se nám podařilo získat díky směně s církví. Projekčně budeme hotovi v roce 2012, v roce 2013 by lidé mohli začít s výstavbou.
Petr Mottl, starosta města SUŠICE (11 492 obyvatel, www.mususice.cz)
Město Sušice do dnešní doby udrželo poměrně rozsáhlý bytový fond, čítající momentálně 1428 bytových jednotek v panelových i zděných domech, různého stáří a kvality. Pro příjmově vymezené osoby město investovalo do 44 bytových jednotek a má pro naše seniory celkem 85 bytů v domech s pečovatelskou službou. Necelými 150 miliony se Sušice jako majoritní investor společně s třemi bytovými družstvy také podílela na výstavbě domů se 111 byty. V letošním roce provádí město již druhou etapu výměny oken a zvyšuje tak komfort bydlení a spokojenost občanů. Získání bytu je regulováno poměrně přísným procesem tak, aby byli upřednostněni zejména ti občané, kteří byt skutečně potřebují. Protože zájem o větší byty v poslední době klesá, přistoupilo město k nabídce velkých bytů s vyšším nájemným mimo pořadník. Tím se uspokojí i ti žadatelé, kteří nesplní některou z podmínek pro zařazení do pořadníku. Dostatečná zásoba bytů umožňuje městu strategicky ovlivňovat výši nájmu v soukromém sektoru a tím tak nepřímo přispívá k vyšší sociální stabilitě. Postupem času budeme nuceni rozhodnout, zda do bytového fondu vložit k jeho obnově ohromnou investici, nebo ho uvolnit soukromým zájemcům a zaměřit se pouze na rozvoj fondu pro sociálně vymezené skupiny. Vlastní rozvojové plochy města jsou omezené. Zajímavou lokalitou je desetihektarový bývalý vojenský areál v jihovýchodní části města. Na své využití ale musí ještě počkat. Dnes se zabýváme odstraňováním silně zdevastovaných nevyužitelných vojenských objektů a paralelně zpracováváme nový územní plán. Jeho aktualizací chceme území očistit od negativ a budoucích omezení. Ostatní rozvojové plochy patří soukromým vlastníkům. Jejich využití závisí na poptávce po bydlení, která v poslední době velmi poklesla. Zásadní pro novou bytovou výstavbu jsou finance. Při komplexním investování tvoří náklady na společně budovanou infrastrukturu nedílnou součást budoucí ceny bytových jednotek. Tím se ale velmi zužuje prostor zejména pro mladé rodiny a perspektivní část populace, která na financování takového bydlení dokáže dosáhnout jen s obtížemi. Možnost, jak takový stav řešit, vidím ve změně dotačních podmínek pro města a obce, s cílem umožnit jim ve větší míře spoluinvestovat do technické infrastruktury nově vzniklých lokalit.
Eliška Pavlíková starostka města CHOTĚBOŘ (9 907 obyvatel, www.chotebor.cz)
Plochy pro bydlení občanů se město snaží zajišťovat průběžně. Reaguje tak na potřeby především mladých lidí a mladých rodin. Největší zájem je o bydlení v samostatných rodinných domech. V posledních pěti letech byly připraveny pozemky pro bytovou výstavbu v několika lokalitách. Jednalo se přibližně o šedesát dokončených rodinných domů, včetně kompletní technické infrastruktury. Zastupitelstvo města vydalo v loňském roce nový územní plán, který nabízí dostatek ploch pro bytovou výstavbu nejen v Chotěboři, ale i ve všech místních částech. Ne všechny plochy jsou napojeny na technickou infrastrukturu a ne všechny jsou ve vlastnictví města. Máme zpracovanou územní studii lokality Boží Muka, kde je plánováno 123 rodinných domů. Nyní se uskutečňuje první etapa výstavby 28 domků, na kterou letos naváže etapa druhá, s dalšími 25 rodinnými domy. Již je vydáno územní rozhodnutí na ZTV. Každá taková výstavba nejčastěji naráží na problém s výkupy pozemků, dlouhou projektovou přípravu a také na nedostatek finančních prostředků. Proto ji realizujeme po etapách. Snažíme se připravit také výstavbu bytových domů určených pro mladé rodiny a soustřeďujeme se i na modernizaci stávajícího bytového fondu.
Ludmila Křížová
Autor: Křížová Ludmila
Publikováno: Veřejná správa
Datum: 2.6.2011