Ústavní soud přibrzdil hazard

Dal za pravdu městu Chrastava, která se domáhala práva na regulaci videoterminálů

BRNO - Je to malý krok jednoho starosty, ale velký krok pro všechna města a obce. Ústavní soud dal včera za pravdu zastupitelům šestitisícové Chrastavy na Liberecku, jejíž starosta před dvěma lety obecní vyhláškou zakázal provoz videoloterijních terminálů. Tento postup napadlo ministerstvo vnitra s tím, že Chrastava překročila své pravomoce. Videoterminály totiž dosud povolovalo pouze ministerstvo financí. "Je přirozeným právem samosprávy hovořit do toho, co na jejím území bude umístěno, provozováno, pokud to ohrožuje veřejný pořádek," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Došlo na ně

Rozsudek je průlomový v tom, že všem obcím a městům, které byly dosud bezbranné vůči hazardu, dává návod, jak s ním zatočit.
Výherní hrací přístroje, neboli dobře známé automaty, obec zakázat může. Videoloterijní terminály, které se od nich liší jen tím, že jsou připojené přes internet k centrálnímu serveru a dá se na nich více prohrát, ale nikoliv. Chrastava tvrdila, že oba typy přístrojů jsou svým zaměřením totožné, a má tedy právo mluvit do jejich umístění. Soud jí v tomto dal za pravdu.

V praxi tak bude fungovat dvojí režim. Ministerstvo financí terminál může povolit, ale obec stanoví přípustné umístění. Problém je, že až do roku 2009 byly terminály povolovány na deset let. "Od té doby už vydáváme souhlas jen na tři roky," uvedl šéf státního loterijního dohledu Karel Korynta. Podle něj prý obce sice postupně zakazovaly rozmístění hracích automatů u kostelů nebo škol, ale provozovatelé technických her neváhali a žádali povolení pro videoterminály na stejná místa. Marně si tak třeba starosta Bohumína a senátor Petr Vícha (ČSSD) stěžuje, že město sice z původních 140 automatů ponechalo jen třicet, ale mezitím ministerstvo povolilo 250 terminálů.

Další žaloby?

V Chrastavě se jich za dva roky vyrojilo jednadvacet. Starosta Michael Canov chce jejich majitele ihned vyzvat, aby je odstranili.
"Všechny vyrostly ve městě proti naší vůli. Soud defacto uznal, že stojí na černo. Teď se jich konečně můžeme zbavit," radoval se starosta krátce po vynesení včerejšího rozsudku. Ten dává podle jeho slov naději všem obcím, které byly na hazard dosud krátké. "Věřím tomu, že budou následovat žaloby na neoprávněné výtěžky, které ministerstvo financí za celou dobu jejich provozování inkasovalo," tvrdí starosta Canov. Také on sám se chce nyní na soud obrátit.

Tomáš Lánský, ČTK

Autor: Lánský Tomáš

Publikováno: Pražský deník

Datum: 15.6.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy