Velkou vodu budou hlídat čidla

V Bohumíně systém varování bez problémů funguje již několik let. Českotěšínská radnice chce ten svůj zmodernizovat a rozvinout.

Český Těšín, Bohumín - Unikátní systém varování lidí při povodních připravují v Českém Těšíně. Chtějí tak pomoci lidem, kteří bydlí poblíž potoků a řeky, aby je velká voda nezastihla nepřipravené. "K modernizaci stávajícího systému chceme využít státní dotace," uvedl radní Českého Těšína Marek Kufa.

Projekt zahrnuje několik oblastí. "První je instalace čidel na sedmi lokálních tocích, které nás během povodní vždy trápí. Čidla, která budou informovat o každém pohybu vody, mají být umístěna v Třinecké ulici na břehu potoka Rakovec, na potoku Šadový u mostku za parkem Sikory a pod lávkou v ulici Pod Zvonek, dvě na Hrabince v Rybářské ulici a u výpustku na přehradě a jedno na potoku Dělnice poblíž benzinové stanice Slovnaft. Jedno čidlo chceme umístit na Ropičance, ještě v katastru obce Ropice," vyjmenoval Kufa všechna místa.

Tato čidla předají informace do počítače městské policie, krizového štábu a vedení města. "Živelní pohromy, ale i havárie vodovodního nebo elektrického řadu, i rozsáhlejší dopravní nehody nám ukázaly, že by se nám velmi hodil systém hromadného varování občanů. Strážníci a hasiči by už nemuseli obcházet jednotlivé byty a domy, ale z jednoho místa bychom mohli rychle informovat všechny občany najednou," myslí si Kufa.

Systém je přitom možné využít při všech možných katastrofách nebo pátrání po osobě, včetně zacílení na jednu část města. Fungovat by měl na bázi sirén a akustických hlásičů. Po pěti letech lze navíc hlásiče využívat i jako klasický obecní rozhlas. Výhodu systému v Českém Těšíně vidí také v tom, že není závislý na elektřině ani telefonní síti a je možné jej ovládat pomocí jediného kufříku.

Systém varování již několik let funguje v Bohumíně, který bývá povodněmi také pravidelně zasahován. "Máme takzvaný systém e-info. Lidem zdarma na mobily a e-maily chodí zprávy a informace z oblastí, které si vyberou. To znamená krizová varování, ale také kultura, přeshraniční spolupráce, informace o různých akcích a podobně," popsal starosta Bohumína Petr Vícha.

Hasiči i strážníci tak mají ulehčenou práci, lidé už o případných problémech ví - a i když někomu SMS nebo e-maily nechodí, varují se pochopitelně mezi sebou navzájem. Bohumín je přitom na spodním toku řeky, o tom, že se řítí velká voda, se město dozví s předstihem a je možné se připravit.

Nina Macošková

Autor: Macošková Nina

Publikováno: Karvinský a havířovský deník

Datum: 17.6.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy