Šíří se lavina. Obce táhnou proti automatům

Odborníci odhadují, že v Česku žije čtvrt milionu patologických hráčů. Kvůli hazardu se zvyšuje i podíl páchaných sebevražd

Téma Deníku

PRAHA - Je to zoufalé nutkání naházet poslední drobné do blikajícího stroje a doufat, že tentokrát to vyjde. Vrátit se domů s balíkem peněz jako král a ukázat rodině, že dny trávené v zakouřené místnosti s jinými zoufalci nebyly marné. Ani tentokrát to ale nevyšlo. Doma je vítají jenom slzy a pláč. Snad příště. Prázdné kapsy a prázdná budoucnost. To je osud patologických hráčů. Odborníci odhadují, že v České republice je asi čtvrt milionu lidí závislých na hře, ale přesné číslo se zjistit nedá. Vášní hráčů trpí i členové jejich rodin a blízké okolí, takže počet lidí dotčených neodolatelným nutkáním hrát může dosáhnout až jednoho milionu.

Nedá se léčit

"Tuto závislost nelze příliš léčit," uvedl jednatel hnutí Občané proti hazardu Martin Svoboda. Svůj názor podpořil hrozivým poznatkem odborníků, že úspěšnost léčby dosahuje pouhých 0,5 až 0,8 procenta. To znamená, že téměř všichni patologičtí hráči se po ukončení terapie k výherním automatům vracejí. V nich pak opět nechávají obrovské sumy. Češi totiž podle Svobody ročně prosázejí 140 až 150 miliard korun, načež mnozí z nich už nejsou schopni ani své závazky platit. "Kvůli tomu stát přichází ročně asi o 40 miliard korun. Tito lidé neplatí sociální a zdravotní pojištění, mají dluhy na daních a podobně," vysvětlil Svoboda.

Odborníci si přitom všimli dalšího neblahého jevu. V roce 2008 bylo 60 procent sebevražd spácháno kvůli hazardu. Nikdy dříve tomu tak nebylo. Nicméně v hazardu se točí velké peníze, přičemž část teče i do pokladen obcí. I když to pro ně znamená slušné přilepšení, začaly si uvědomovat, že ještě více vynaloží na boj se související kriminalitou a sociálními problémy. Řada radnic tak přivítala rozhodnutí Ústavního soudu, který jim minulý týden umožnil regulovat na vlastním území provoz výherních videoterminálů. Výsadu povolovat provoz tohoto nového typu automatů mělo dosud pouze ministerstvo financí.

Vivat Chrastava!

O průlom se postarala severočeská Chrastava, která u Ústavního soudu spor s ministerstvem vyhrála. Teď se přidávají další obce a města. Včera už přijalo novou vyhlášku o regulaci výherních automatů Brno. "Aby bylo právo města omezit automaty jasné i laikům, tedy především provozovatelům heren, jsou ve vyhlášce loterijní terminály jasně zmíněny," uvedl brněnský zastupitel Martin Ander.

Vlastními žalobami se do boje s ministerstvem financí pustil Bohumín, který minulý měsíc vyhrál první ze 42 žalob u pražského soudu. Bohumínský starosta Petr Vícha ale předpokládá, že se ministerstvo odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu. "Přístroje zatím budou vesele fungovat dál a obírat lidi o peníze. Náš boj tedy není zdaleka u konce, ale vytrváme a nevzdáme se," dodal starosta.

Změnit pravidla hry se včera pokoušeli i poslanci. Projednávali tři novely zákona o loteriích, ale na výsledek si budeme muset ještě počkat. Situace se totiž včera zkomplikovala, když poslanci Věcí veřejných dali jasně najevo, že pokud koalice nesplní jejich podmínky - např. že peníze z výher nepůjdou do nadací, zákon nepodpoří. "Jsou to pokusy o novelizaci zákona, který tu už dávno neměl být," lakonicky k tomu dodává Martin Svoboda z hnutí Občané proti hazardu. Navíc je přesvědčen, že po zákazu hazardu v Rusku se k nám přesune část tamějšího podsvětí.

Vilém Janouš, Jan Spěšný

Autor: Janouš Vilém

Publikováno: Brněnský deník

Datum: 22.6.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy