Primátor: Přitvrdíme vůči hazardu...

Slezská Ostrava

Starosta a senátor Antonín Maštalíř (ČSSD): V Senátu budu hlasovat pro schválení novely zákona, která umožňuje obcím vyhláškami regulovat počet videoterminálů. A nejenom proto, že jedním z předkladatelů je starosta Bohumína a senátor Petr Vícha, který s tímto fenoménem léta bojuje. Ve Slezské Ostravě máme nedobytné pohledávky za zhruba deset milionů korun. Jsou to dluhy na nájemném a dalších službách. Jsem přesvědčen o tom, že by byly mnohem nižší, kdyby neexistovala nabídka videoterminálů, kde se prohrávají tisíce. I když regulací počtu těchto přístrojů přijde obvod o milionové příjmy, podpořím případnou regulační vyhlášku, protože videoterminály a herny přinášejí více negativního než pozitivního.

Ostrava-Jih


Starosta Karel Sibinský (ČSSD): Občan si přeje, aby o tom, kde a zda v obci budou výherní automaty, ať už se jmenují jakkoliv, rozhodovali jejich volení zástupci, kteří jim pak mají skládat účty za to, jak se s touto neřestí dokázali vyrovnat. Druhá část mince jsou příjmy z těchto provozoven. V našem případě to je ročně zhruba třicet milionů korun. Takový výpadek příjmu je těžko nahraditelný, občan si musí vybrat, na úkor čeho by to bylo. Osobně jsem pro rozumný kompromis za podmínky stoprocentní kontroly obce. S ohledem na nárůst gamblerství jsem připraven respektovat většinový názor občanů. Souhlasím i s tím, že v každém případě je potřeba množství heren a přístrojů regulovat.

Moravská Ostrava a Přívoz

Mluvčí Jana Pondělíčková:
V našem obvodu je zakázáno provozovat výherní hrací přístroje především v pěší zóně v centru a v ulici Nádražní. Vedení obvodu vítá změnu loterijního zákona a bude iniciovat doplnění vyhlášky a její zpřísnění i pro videoloterijní terminály. Za rok 2010 činil příjem do rozpočtu našeho městského obvodu od provozovatelů výherních hracích přístrojů 17,2 milionu korun. Kromě toho je u nás v provozu 689 videoloterijních terminálů. Příjmy do rozpočtu obvodu za místní poplatek předpokládáme ve výši 12,8 milionu. Přestože se jedná o nemalé finanční příjmy, jde na druhé straně o činnost, která vyvolává závislost a negativní patologické jevy, budeme proto hledat řešení vedoucí k maximálnímu omezení hazardu v našem obvodě.

Ostrava-Poruba

Místostarosta Dalibor Malík (ČSSD):
Do obvodní pokladny ročně z "hazardu" přiteče asi dvacet milionů korun. Poruba má obecně závaznou vyhláškou z roku 2008 vymezeny lokality, kde je zakázán provoz výherních hracích přístrojů. Jde o Hlavní třídu, Nezvalovo náměstí a Alšovo náměstí. Možnost regulovat i videoterminály vítáme, obce už nebudou závislé na rozhodnutí ministerstva financí a mohou samy rozhodnout, v jakých lokalitách hazard povolí. Příjmy z "hazardu" jsou na jedné straně významným zdrojem obecního rozpočtu, na druhé straně jsou spojeny s patologickými jevy. Budeme proto hledat optimální řešení a pečlivě zvažovat, do jaké míry hazard prostřednictvím změny obecně závazné vyhlášky omezíme. Počítáme minimálně s tím, že videoterminály zakážeme v těch lokalitách, kde už je regulován provoz výherních hracích přístrojů.

***

Počet výherních hracích přístrojů (VHP) v Ostravě:
Rok 2009 2900 kusů
Rok 2010 1800 kusů
Rok 2011 1300 kusů

Počet videoterminálů (VLT) k:
30. 6. 2010 4400 kusů
31. 1. 2011 4900 kusů

Místní poplatek z VHP - příjem v letech:
2009 39 milionů Kč
2010 33,5 milionu Kč

Místní poplatek k 31. 3. 2011:
VHP 6,4 milionu Kč
VLT 8,8 milionu Kč

Zdroj: MMO

Autor: Redakce

Publikováno: Moravskoslezský deník

Datum: 24.6.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy