Sází se méně, daří se však novým, chytrým automatům

PRAHA (brz) - Na první pohled jde o podobný přístroj a laik žádný rozdíl mezi výherním hracím automatem (VHP) a videoloterijním terminálem (VLT) nepozná. Ale zatímco první je na ústupu a z českých měst rychle mizí, druhý je u hazardních firem stále populárnější.

Do klasických automatů naházeli hráči loni 37,7 miliardy korun - o 22 procent a téměř 10 miliard méně než v roce 2009. O stejnou částku vzrostly vklady u terminálů. Příjem provozovatelů VLT po vyplacení výher a odvedení poplatků tak stoupl o 2,8 miliardy korun.

Za poklesem automatů stojí především snaha radnic vymýtit hazard změst. Klasické přístroje totiž mohou regulovat vyhláškou, zatímco terminály povoluje ministerstvo financí. V praxi to funguje často tak, že tam, kde obce vypudily "jednoruké bandity", povolilo ministerstvo terminály. Ty jsou na rozdíl od VHP řízeny serverem na dálku a lze v nich prohrát mnohonásobně vyšší částky.

"Z původních 140 automatů se nám jejich počet podařilo snížit na 30. Pak nám ministerstvo začalo povolovat terminály. V současnosti jich je povoleno 250 a funguje jich 150, protože více se jich do heren nevejde," popisuje starosta Bohumína Petr Vícha.

Úspěch terminálů dokazuje i podíl jednotlivých firem na hazardním trhu. Oproti roku 2009 posílily především firmy zaměřující se na VLT. Jedničkou na trhu zůstává Sazka s tržním podílem 6,4 procenta, v roce 2009 však měla téměř 7 procent. Druhou a třetí příčku obsadily Synot Tip a Bonver. Obě se na rozdíl od Sazky zabývají především VLT a v minulém roce se jejich podíly shodně o 0,6 procentního bodu zvýšily. Bonver je navíc největším provozovatelem terminálů v Česku.

***

FAKTA

Kolik Češi prosázeli (v mld. Kč.)


hra vsazeno změna v %

Technické hry* 64,3 20,4
Loterie 6,8 -6,1
Automaty 37,8 -22,4
Kurzové sázky 7,7 -12,6
Kasina 8,9 -6,7
Celkem 125,6 -1,7

*např. videoloterijní terminály.

Pramen: MF ČR

Publikováno: Mladá fronta Dnes

Datum: 7.7.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy