Alkohol a cigarety za dávky? Už ne

Dávky v hmotné nouzi, sociální podpora i podpora v nezaměstnanosti se už nebudou vyplácet v hotovosti

PRAHA - Lidem, kteří pobírají některé sociální dávky, se od ledna příštího roku zaplní více místa v peněžence. Nedostanou přidáno, ale budou muset vlastnit tzv. sociální kartu. Bude vypadat stejně jako ta platební, jenže na ni budou vypláceny sociální dávky. O revoluční změně při vyplácení sociálních příspěvků budou poslanci rozhodovat na mimořádné schůzi sněmovny tento týden.

Od ledna mají být na sociální karty vypláceny dávky v hmotné nouzi, státní sociální podpora a podpora v nezaměstnanosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které projekt připravuje, si od novinky slibuje zefektivnění a zjednodušení celého systému výplat dávek a příspěvků. Vladimír Šiška, náměstek ministra práce a sociálních věcí, také slibuje, že nový systém ztíží, aby lidé peníze z dávek utopili v alkoholu nebo prohráli v automatech.

Kritici: Je to nedůstojné

"Na sociální kartu půjde nakupovat i z ní vybírat v bankomatu. Rozlišovat se ale bude podle typu dávek, omezení pro čerpání se týká dávek v hmotné nouzi. Právě u nich bude posuzováno, zda se na jednotlivé položky nákupu váže spotřební daň, tedy zda příjemce nenakoupil tabákové či alkoholické výrobky," vysvětlil Vladimír Šiška, který celý projekt připravuje. Pokud příjemce dávek na kartu koupí alkohol či cigarety, může mu být pomoc v hmotné nouzi snížena, nebo dokonce odebrána.

Předloha má ale početné kritiky. Strana zelených se domnívá, že povede ke zhoršení situace chudších obyvatel. "Ve své podstatě jde o nepřijatelné ocejchování občanů v hmotné nouzi. Třeba při nákupu v obchodě každý uvidí, kdo je příjemcem sociální pomoci, což považujeme za nedůstojné a asociální," řekla vedoucí sociální sekce zelených Klára Laurenčíková. Podle ní je nepředstavitelné, aby stát převzal plnou kontrolu nad využitím každé vyplacené koruny a rozhodoval, co je a není účelem dávky.

Nové čtečky nebudou potřeba

Vladimír Šiška tvrdí, že stát nebude kontrolovat obsah nákupních vozíků a že nikdo nebude zjišťovat, kolik si příjemce dávek koupil rohlíků. "Situace je odlišná pouze u vázaných dávek. Jde o to, aby příjemce pomoci, třeba příspěvku na živobytí, nepropil tyto peníze v restauraci," vysvětlil.

Lidé pobírající dávky dostanou kartu automaticky. "Pokud jim bude přiznána dávka, o kterou žádají, budou vyzváni k vyzvednutí karty na příslušném úřadu práce. Stávající příjemci dávek budou taktéž vyzváni k vyzvednutí karty," vyjádřil se Šiška. První karta bude zdarma, pokud ji člověk ztratí, novou si bude muset pořídit za své.

Sociální karty ale kritizují také někteří starostové měst. Například senátor ČSSD a starosta Bohumína Petr Vícha si myslí, že Drábkův návrh zákona je plný hloupostí. "Předpokládám, že budeme ostře proti," uvedl Vícha.

Naopak hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) novinku vítá: "O sociálních kartách se mluví poměrně dlouho, podle mě splní svůj účel. Dojde k omezení určitého druhu lidí, kteří dávky místo toho, aby jimi živili rodinu, utratí na automatech." Kartou půjde platit na všech místech v Česku, které jsou vybaveny platebními terminály. Nové čtečky potřeba nebudou. Ministerstvo na konci minulého měsíce vyhlásilo na projekt obchodní soutěž.

Banka vše zaplatí

Vítězný peněžní ústav bude karty vydávat a zodpovídat za platby. Zařídit by měl i tisícovku míst, kde z karty půjde vybrat hotovost. Účast v soutěži banky zatím zvažují, čas mají do 19. srpna. "Na podání přihlášky máme šest týdnů, proto ještě nemohu s jistotou říct, zda se soutěže zúčastníme, či nikoli," sdělila Vendula Voláková, mluvčí České spořitelny.

Strana zelených, chystanou novinku přirovnává k předražené pražské Opencard. "Nejen po zkušenostech s Opencard se obáváme, že tato technologie bude zbytečně nákladná a přinese neúměrné zisky soukromým subjektům a s nimi spojeným jednotlivcům," řekl předseda zelených Ondřej Liška.

"Nároky na státní rozpočet jsou nulové, naopak by státní kasa měla po implementaci celého systému ušetřit v součtu zhruba miliardu," nesouhlasí Šiška. Veškeré náklady na výrobu karet zaplatí banka, která v tendru zvítězí. Finance by se jí měly vracet postupně - z každého nákupu ze sociální karty banka dostane procento. Obchodníkům ztrátu zisku nikdo hradit nebude. "Jedná se o naprosto běžný postup jako u platebních karet, kompenzace tedy není namístě," řekl Šiška.

Kateřina Ciborová

Autor: Ciborová Kateřina

Publikováno: Moravskoslezský deník

Datum: 11.7.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy