Poslanci chtěli přidusit hazard, ale regulaci omylem zrušili úplně

Senátoři objevili v návrhu loterijního zákona mnoho závažných chyb - poslanci například omylem plošně zlikvidovali obecní vyhlášky, kterými obce zakazují na svém území výherní a jiné automaty.

PRAHA - V Zeleném salonku Kolovratského paláce v Praze na Malé Straně bylo včera neobvykle živo. Jednání senátního ústavně-právního výboru, jež obvykle probíhají bez valného zájmu médií i veřejnosti, včera přilákalo početné provozovatele heren i zástupce obcí.

Oběma skupinám jde o hodně. Radnice se obávají, aby v závěru projednávání nebyl zablokován návrh, který jim má přinést dlouho žádanou kontrolu nad videoloterijními terminály (VLT). Hazardním společnostem v případě úspěchu normy hrozí nejen to, že samosprávy vytlačí jejich herny z lukrativních částí měst, ale že jim také výrazně vzrostou povinné odvody na veřejně prospěšné účely.
Senátoři našli v návrhu novely, kterou jim poslali poslanci, spoustu chyb a s největší pravděpodobností jej pošlou zpátky do Poslanecké sněmovny spolu s příslušnými pozměňovacími návrhy.

"Už dlouho jsem neviděla tolik legislativních problémů," komentovala senátorka Jiřina Rippelová. Největší obavy mají senátoři o tříleté zrušení obecních vyhlášek, které zakazují na území obce výherní automaty. Zatímco klasické automaty mohou obce regulovat vyhláškami už od roku 1998, u videoloterijních terminálů jim to má umožnit právě projednávaná novela. VLT však dostaly od ministerstva financí často až desetiletá povolení, a kdyby novela tato povolení rušila, mohlo by dojít k soudním sporům.

Poslanci proto uzavřeli se zástupci herního průmyslu kompromis - povolené VLT budou fungovat ještě tři roky. Aby si toto pojistili, zahrnuli do návrhu pozastavení platnosti obecních vyhlášek zakazujících VLT. Toto opatření se týká jak existujících vyhlášek, tak i těch, které by obce v následujících třech letech teprve mohly přijmout. Při projednávání komplikované normy, ke které se sešlomnoho návrhů, si poslanci nevšimli, že se pozastavení vyhlášek netýká jen VLT, ale i klasických výherních automatů. Podle některých senátorů šlo evidentně o omyl.

"Do této pozice se města a obce dostat nesmějí. Je nutné to prodiskutovat, aby poslanci pochopili, že se jim tam dostal tenhle rozpor,"
řekla senátorka a starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Podle senátorů potřebuje novela mnoho dalších úprav, zatím však váhají, zda je poslancům navrhnou. Nechtějí je totiž vyděsit příliš rozsáhlými pozměňovacími návrhy, a tak zřejmě navrhnou k přepracování jen nejkřiklavější chyby. Sněmovna pak může souhlasit s připomínkami Senátu, nebo je zamítne a schválí původní návrh.

Mezi výtky senátorů patří, že části novely vstupují v platnost už od začátku letošního července. "Když se podíváte na datum, tak už dnes je po tomto dnu. To je těžko proveditelné - technicky i účetně," řekl senátor Petr Vícha. Navíc by hrozilo, že takový postup by Ústavní soud mohl pochopit jako nepřípustnou retroaktivitu a návrh by zrušil.

Novela proto vejde v platnost zřejmě až od 1. ledna 2012 a spolu s ní začne platit i sjednocení povinných odvodů na veřejně prospěšné účely - hazardníci budou nově odvádět z výtěžku 20 procent. Tyto odvody nahrazují ve světě hazardu klasickou daň z příjmu. Jenže ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pod tlakem Věcí veřejných slíbil, že od Nového roku 2012 zdaní hazard běžným způsobem, a připravuje vlastní návrh zdanění hazardu.

Ve Sněmovně by tak na sebe mohly narazit dva zákony, které stejnou věc řeší odlišnými způsoby - 20 procent z výtěžku na "dobro" proti Kalouskově standardní dani. "Z legislativního hlediska je to velmi obtížné. Ve sněmovně bude záležet, která novela tam přijde dřív, která novela zruší kterou. Doufám, že zvítězí návrh koalice, aby hazard byl řádně zdaněn," uvedl náměstek ministerstva financí Tomáš Zídek, pod jehož působnost hazard spadá.

Jan Brož

Autor: Brož Jan

Publikováno: Mladá fronta Dnes

Datum: 14.7.2011

Zpět

Zajímavé

Odkazy