18.9.2018
Organizátorům Volební kalkulačky jsem za nabídku na její vyplnění poděkoval. A opravdu jsem velmi váhal, jak na ni reagovat. Studoval jsem jejich 62 otázek několikrát. Bylo by krásně jednoduché na ně populisticky odpovědět. Tak, jak asi chtějí lidé většinový názor slyšet. Ale nemohu. Většina těch otázek totiž není jednoznačná a nelze na ně odpovědět pouhým „ano“ či „ne“.
Většinou je to „ano“, ale za těchto podmínek, anebo „ne“, ledaže by… A já nechci uspět ve volbách proto, že budu populistou, a naslibuji něco, co pak nesplním, protože k tomu nebudou podmínky. Nikdo z voličů už pak nesleduje komentáře, ale pouze tabulku s přehledem hlasování.
Názorně to uvedu na dvou příkladech jejich otázek.
Má Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kontrolovat obce, kraje, ČEZ…? Tuto otázku už Senát řešil v minulém období a má odpověď je stále stejná. Nelze jednoznačně říci, zda „ano“ či „ne“: A to z několika důvodů. Nemám nic proti kontrole obcí NKÚ. Ale musí se odstranit současná multiplicita kontrol, kdy tutéž věc kontroluje několik orgánů a každý má jiný názor. Administrativa zatěžuje obce a znamená pro ně velkou právní nejistotu, nehledě na zbytečné finanční náklady státu.
Podobné je to s otázkou na adoptování dětí rodiči stejného pohlaví. Pokud je dítě jednoho z nich, myslím, že je to pro samotné děti vhodné a jistější. Jinak velmi váhám a dal bych na odborníky. Jde přeci hlavně o to, co je nejlepší pro dítě. A v tomto případě to opravdu nevím. Senátor a kandidát na něj není vševědoucí, a pokud má už teď na vše názor, je to blbec. A tím bych nechtěl být.
Myslím, že je to z mé strany fér. Za mne přece musí mluvit má minulost, můj život a 24letá práce starosty Bohumína a ne pár populistických odpovědí. Proto jsem za nabídku poděkoval a omluvil se, že nemohu dotazník vyplnit.
Petr Vícha