10.9.2015
"Ministerstvo financí ustoupilo tlaku obcí, finanční úřady budou zachovány." Tak zní titulky článků v tisku. Ministr přiznává chybu a slibuje, že nedojde ke snížení kvality služeb a občan změnu nepozná. Mohli bychom tedy jásat, a také mi spousta lidí říká: „Tak jsme vyhráli, úřad zůstává, petici už není třeba podepisovat.“
Ve skutečnosti ovšem jde jen o ústupek, kdy ministerstvo nemusí nechat schvalovat rušení úřadů, které narazilo na odpor starostů, ale i Poslanecké sněmovny a Senátu, ale formálně je ponechává, ovšem v silně redukované podobě.
Jaká bude skutečnost, se přesvědčíme až příští rok, kdy má změna vejít v platnost. Ale se znalostí věci pochybuji, že dva lidé dvakrát v týdnu v úřední dny mohou zajistit naprosto neměnné služby pro všechny občany a podnikatele jako dosavadních dvacet pracovníků po celý týden. Hotovostní pokladny byly zrušeny už od září, a tak paradoxně, když chcete platit daně hotově, už to na finančním úřadě možné není.
Budovu, postavenou před lety speciálně pro potřeby finančního úřadu, chce stát prodat, ty dva úředníky bude chtít umístit do budovy městského úřadu. Snad nějaký prostor nalezneme. Kde ale budou přijímat přiznání v lednu a březnu, kdy vždy posilovali směny? Na chodbě? Dnes měl každý poplatník svého správce daně, který měl k dispozici jeho daňovou složku. Jak to dnes bude fungovat, když všechny podklady budou v Karviné a občan přijde záležitost vyřizovat sem do Bohumína?
Pracovníci finančního úřadu vždy velmi ochotně pomohli s vyplněním přiznání a s odstraňováním chyb. Obávám se, že ani to už nebude tak jednoduché a stejně pak budou muset všichni jezdit vyřídit věci do Karviné, do místa, kam nejezdí veřejná doprava. Pan ministr sice říkal, že jde jen o dvacet kilometrů, ale ne všichni mají auto. V tomto případě stát ušetří za provoz jedné budovy u nás, už teď ale investuje do opravy jiné budovy v Karviné. Kolik však zaplatí navíc občané, živnostníci i pracovníci úřadu za dopravu, to nikoho nezajímá. Zajímavý přístup ke zlepšení fungování služby občanům a zvýšení výběru daní, neboť i výběr daní je službou.
Nejedná se jen o Bohumíňáky, ale i občany Dolní Lutyně a Rychvaldu, totéž se týká oblasti Orlové a Českého Těšína. A tak se pomalu vracíme do dob, kdy fungovaly okresní úřady a vše jsme museli vyřizovat na okrese, včetně pasů a řidičských průkazů.
Co si kdo vezme z toho, až se nakonec ukáže, že se nevyplní slib ministra Andreje Babiše, že občan změnu nepozná? Nic! Stejně jako už nic neuděláme s rozkladem sociální práce, který způsobil před lety exministr Jaromír Drábek. Po jeho nesmyslných krocích zůstaly dvě miliardy vyplacené ročně navíc na dávkách na bydlení a ubytovny v centrech měst.
Petr Vícha,
senátor a starosta Bohumína
