Ať to »nahoře« dopadne jakkoliv, v Bohumíně budeme dál preferovat spolupráci ku prospěchu občanů


Ať to »nahoře« dopadne jakkoliv, v Bohumíně budeme dál preferovat spolupráci ku prospěchu občanů

Volby do poslanecké sněmovny máme za sebou. Jestli s jejich výsledky budeme spokojeni, to ukáže čas. Kdybych byl sobec, tak bych jako člen ČSSD mohl říci, že volby dopadly dobře. ČSSD je vyhrála, byť jen o pár procent. Je tedy stále nejsilnější politickou stranou s největší důvěrou voličů. Chlapským a důstojným odstoupením Jiřího Paroubka by mohla odpadnout jedna z často slýchaných výhrad od voličů. ODS nelze závidět budoucí „spolupráci“ s TOP 09 a zejména s neznámými Věcmi veřejnými. Jejich voliči pochopí, že se zmýlili jako minule se Stanou zelených a opět se vrátí k standardním stranám a tedy i ČSSD. ČSSD tak uspěje v příštích volbách. Ale ono to není tak jednoduché, nechci být sobec a některé kroky budoucí vlády již nemusí být vratné. Ale občané rozhodli, jak rozhodli, a to i ti, kteří znechuceni politikou posledních let zůstali doma. I ti, kteří zoufale hledali změnu a jejich hlasy propadly třeba u Bobošíkové, Zemana nebo u lidovců. Škoda všech těch hlasů.

Domnívám se, že se již při vyjednávání o vládě káže, že o programy až tak nepůjde. Zejména naivně populistické sliby Věcí veřejných padnou pod stůl. Ono je krásné psát program pro volby ve 25 letech a bez životních zkušeností, ale realita bude asi jiná. Po „programu“ přijdou na řadu ministerské šarvátky. Do letošních voleb se ještě asi nic nestane, dokonce i úspory v rozpočtu a snižování deficitu raději nechají na stávající Fišerově vládě, aby se lidé nezlobili na ně. Ale pak to asi přijde. Dříve, než se rozhádají a ukáží, že žádnou změnou nejsou, tak o něco připraví mnoho vrstev obyvatelstva.

Studenti, kteří přemluvili bábu, již organizují protest proti avizovanému školnému. Ono přece ani dnes není bezplatné a rodiče se musí hodně ohánět, aby jejich děti mohly studovat třeba v jiných městech s ubytováním, stravou a učebnicemi. Důchodovou reformu začneme kupodivu snížením výběru pojistného. Člověk by čekal, že když chybí, musí se pojistné zvýšit. Ne, snížíme a výpadek zaplníme zvýšením cen potravin, vodného apod. pro všechny, včetně důchodců. Zajímavé návrhy, aby soukromé důchodové fondy měly s čím hospodařit. Zaměstnanosti zase nejlépe prospěje výpověď bez udání důvodu. Na tom se již koalice shodla. O čem jsem si naopak jist, že se nedohodnou, bude proklamovaný boj s korupcí. Uvidíme, že úmysly měli, ale ono to z nějakých důvodů nakonec nepůjde. Jsem také zvědav, jestli se postaví na stranu loterijních společností po bok prezidenta nebo na stranu obcí, které již dlouho usilují o regulaci hazardu a vymýcení heren z center. Uvidíme…..

Chtěl jsem však především slíbit, že ať již to „nahoře“ dopadne jakkoliv, v Bohumíně bude sociální demokracie dál onou slušnou stranou, které preferuje spolupráci s ostatními stranami v zastupitelstvu ku prospěchu našich občanů. Dál se budeme snažit plnit naše sliby a pokračovat ve zlepšování života ve městě. I to nynější rozkopání jednou skončí a dočkáme se cyklostezky, ukončení stavby dálnice, nových chodníků a levnějšího tepla.

Na podzim budou komunální volby. Místní organizace má již schválen tým, se kterým před vás předstoupí. Vysoká důvěra v Bohumíně, kterou ČSSD dostala i ve volbách do poslanecké sněmovny je i oceněním naší práce a příslibem do budoucna. Děkujeme za to všem Bohumíňákům.

Petr Vícha, senátor a starosta Bohumína


Publikováno: 9.6.2010

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2023 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 364774