Bojujme proti korupci


Bojujme proti korupci Úvodem několik vět o Bohumínu. Ve vedení města jsme šestnáctý rok. V posledních dvou komunálních volbách jsme získali důvěru 60 % občanů, což je na 23 tisícové město v ČR unikát. Za tu dobu se majetek města zvýšil o více než miliardu korun. V loňském roce jsme si s krizí a nižšími daněmi poradili díky levně vysoutěženým investičním zakázkám ve výši 80 % rozpočtovaných cen. Průměrné vícepráce za uzavřený rok 2008 činily unikátně nízké 2 %. Zakázky jsou zveřejněny na internetu. Při jejich zadávání soutěžíme důsledně na jednokriteriální nejnižší cenu. Všichni uchazeči se mohou zúčastnit otevírání obálek s nabídkami a ihned čteme nabídnuté ceny. Nikdo na radnici nezbohatl. Zbohatlo město.

Proto se mne i mých spolupracovníků velmi dotýkají články v médiích o tom, že veřejné zakázky lze získat jen díky úplatkům. Z obecných informací se bohužel obávám, že tomu tak i jinde může být. Proto vyzýváme všechny kompetentní orgány, vládu, parlament, Transparency International, policii, aby podnikly všechny kroky k tomu, aby se toto prostředí v České republice zlepšilo. Možná se zbavíme většiny problémů s deficitem rozpočtů. Možná se v deficitu ocitnou úplatkáři a ti, kteří úplatky berou a ničí tak prostředí pro soutěž. Dělejme s tím něco, postihuje to i ty slušné a myslím, že jich je stále naštěstí většina. V naší republice je 6 200 obcí, v nich slouží stejný počet starostů. Když čteme zprávy, že někoho zatkli, protože bral úplatky, dotkne se nás titulek všech. Je v našem společném zájmu i v zájmu poctivých firem, aby se toto prostředí změnilo.

Jak je možné, že některá firma v souvislosti s projektem Opencard získá mnohamilionovou dotaci ještě před zahájením realizace, když víme, jak obtížné je pro všechny ostatní splnit náročné byrokratické podmínky dotací? Jak je možné soutěžit stomiliardovou zakázku na odstranění ekologických škod, když není hotova dokumentace pro stavební řízení, když všichni ostatní ji pro soutěžení musí mít?Jak může ministryně prohlásit, že rozdělí zakázku, aby stihla realizaci, když ze zákona zakázku nelze dělit? Jak je možné nehorázně dotovat elektřinu vyráběnou pomocí fotovoltaických panelů, když všichni ostatní pak na ni musí doplácet? Jak můžeme stavět tak předražené cesty a dívat se na to, jak vysoký mladý úředník ŘSD slaví narozeniny za statisíce? Jak je možné, že někdo souhlasí s milionovým sponzorstvím, když podpoří loterijní společnost a nic se neděje? Takto by se dalo pokračovat ještě hodinu. Komu a čemu mohou občané věřit? Všechny nás musí hodit do jednoho pytle a nejraději by nás - „politiky“- vyhodili z okna. Zvláště, když máme i my plnou pusu boje s korupcí. A kdo by se jim divil, vždyť oni na to doplácejí.

Prosím proto všechny slušné lidi - bojujme spolu za to, aby tohle již nebylo možné.

Petr Vícha,
senátor a starosta Bohumína


Publikováno: 24.2.2010

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369888