Kdo a proč zadlužuje republiku aneb V čem jsme v Bohumíně lepší


Kdo a proč zadlužuje republiku aneb V čem jsme v Bohumíně lepší Musím říci, že nejsem příznivcem zadlužování. Naopak město Bohumín pod vedením sociální demokracie za 15 let zvýšilo městský majetek o více než miliardu korun a zadlužení kleslo. V roce 1994jsme přebrali Bohumín po svých předchůdcích s dluhem 150 milionů korun při rozpočtu ve zhruba stejné výši. Dnes máme rozpočet téměř 700 milionů korun a úvěry za 75 milionů korun. Většinou s dotovanými úroky. Jaký rozdíl!

Proto mne zlobí, když sociální demokracie dostává nálepku strany, která zadlužuje zemi. Měl jsem tu možnost být přítomen v poslední době na několika konferencích, kde odborníci a ekonomové podali skutečný obraz o stavu financí České republiky.

Několik čísel: Zadlužení ČR před krizí činilo zhruba 30 % HDP a po krizi bude o 10 % vyšší. Průměrné zadlužení zemí Evropské unie před krizí je 70 % a po krizi vzroste ke 100 % HDP. Jsme tedy jednou z nejméně zadlužených zemí. To ale neznamená, že bychom neměli zodpovědně hospodařit. Největší dluh v historii republiky (přes 220 miliard korun!) však způsobila vláda Mirka Topolánka a ministra financí Miroslava Kalouska, kteří si bláhově mysleli, že krize nás mine ještě v době, kdy již všichni ostatní věděli, že tomu tak není.

Městský rozpočet Bohumína na rok 2009, schvalovaný ve stejné době jako rozpočet státní, již počítal s poklesem příjmů z daní, zatímco Kalouskův předpokládal hospodářský růst. O čem to svědčí? O tom, že naše vedoucí finančního odboru je stokrát větší odborník než nejlepší ministr financí na světě Miroslav Kalousek a naše bohumínské zastupitelstvo mnohem moudřejší než Topolánkova vláda. Ale to považuji za samozřejmost nehodnou zvláštní pozornosti, to ví skoro každé malé dítě.

Chtěl bych však vyvrátit mýtus, že ODS je ochráncem stavu veřejných financí na konkrétních příkladech. ČSSD je vytýkáno, že chce zachovat vyplácení mateřské ve stejné výši jako doposud s dopadem 750 milionů korun za rok. Ale ODS chce navýšit počet vojáků v Afghánistánu se stejným dopadem. Nechci hodnotit, co je důležitější.

ČSSD je kritizována, že chce důchodcům kompenzovat zvýšení výdajů na živobytí ve výši 2 400 korun. Ale nikde se nedočtete, že senátoři ODS schválili snížení spotřební daně z piva. Asi proto, aby si důchodci mohli dát zlevněné pivo, když jim ODS kompenzaci zamítne. ČSSD je také vyčítáno, že chce omezit poplatky placené zejména za léky. Ale senátoři ODS navrhovali zrušení poplatků za rozhlas a televizi s dopadem téměř 8 miliard korun ročně na státní rozpočet. Ani se nezačervenali, že zadlužují zemi. A líbilo by se to jistě všem! ČSSD prosadila v rozpočtu navýšení výdajů na chod sociálních ústavů a domovů důchodců na úroveň roku 2009. Jak se opovážila, vždyť je třeba šetřit! Ale ODS trvale blokuje zdanění hazardu ve stejné výši. Hazard je třeba podporovat, vždyť důchodci si mohou zkusit na domov důchodců vydělat u hracích automatů. A konečně ČSSD způsobuje problémy státnímu rozpočtu, když nechce, aby se snižovaly platy učitelům, zdravotním sestrám a lékařům, policistům, sociálním pracovníkům a hasičům. Naopak ODS sníží zdanění luxusních aut a platů nejvíce vydělávajícím. Aby si mohli zaplatit soukromé učitele a ochranku...

Je škoda, že se v Parlamentu ČR nevede seriózní debata o hledání společného řešení dopadů krize a namísto toho probíhají obstrukce. Je škoda, že se píše jen o schodku rozpočtu, když každý ekonom ví, že národní hospodářství je vícekriteriální záležitost. Jde přece také o nezaměstnanost, výši inflace, sociální smír, míru chudoby, hospodářský růst, rozvoj infrastruktury, úroveň vzdělávání...

Ještě štěstí, že při zasedání zastupitelstva Bohumína máme dostatek zdravého rozumu, abychom tyto problémy nepřenášeli na občany a uměli se dohodnout.

Petr Vícha


Publikováno: 10.2.2010

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369888