Státní rozpočet ovlivňuje život měst a obcí


Státní rozpočet ovlivňuje život měst a obcí ČSSD podpořila v parlamentu tzv. Janotův balíček, pomocí kterého dojde ke snížení deficitu státního rozpočtu pro rok 2010.Ne se všemi opatřeními souhlasila, ale kompromis byl nutný. Prosadila však přijetí doprovodných usnesení, kterými vyzývá vládu, aby se pokusila zajistit finanční prostředky na platy státních zaměstnanců, na valorizaci důchodů a aby stát zajistil finance pro provoz sociálních ústavů a domovů důchodců. Poněkud nepochopitelné však bylo, proč vláda v uvedeném balíčku rovněž zvýšila daň z nemovitostí, protože to bylo dosud výlučně v kompetenci obcí, a například zastupitelstvo v mém rodném Bohumíně tímto zvýšením zdejší občany a firmy v tomto roce nezatížilo.

Také přijetí státního rozpočtu sociální demokracie podpoří. Je totiž nezbytný pro stabilitu země v době krize, pro financování krajů a obcí, pro pokračování investic. Ale přesto se ČSSD pokusí v rámci jeho schvalování opět pomoci státním zaměstnancům a důchodcům, navrhne znovu proplácení prvních tří dnů nemocenské a zrušení alespoň části zdravotních poplatků. K tomu několik vysvětlení.

Za prvé by se mohlo snadno říci - jen těm úředníkům snižme plat!Ministerstva však mají jen několik desítek tisíc zaměstnanců, ale státních zaměstnanců je přes 500 tisíc! Jde totiž takéo policisty, hasiče, zdravotní sestry a lékaře, o zaměstnance finančních úřadů i o pracovníky sociálních ústavů a služeb. Ti všichni nezavinili krizi a naopak mnozí z nich budou mít více práce.

Druhou významnou skupinou, která nesmí na krizi doplatit, jsou důchodci. Oni sice mají své důchody jisté a nehrozí jim, že v souvislosti s krizí přijdou o práci, ale ani tak bychom na ně neměli zapomínat. Byli totiž Toplánkovou a Julínkovou vládou nejvíce zatíženi nesmyslnými zdravotními poplatky a například také zvyšování nájmu, vyhlášené ministerstvem pro místní rozvoj, bude drastické a ne všechna města a soukromí vlastníci domů nabídli nájemníkům tak vysoké slevy, jako u nás v Bohumíně. A nakonec třímiliardové snížení dotací na provoz zmiňovaných krajských a obecních domovů důchodců se projeví také v kvalitě služeb pro naše seniory. Proto sociální demokracií navrhované použití části vysokých zisků ČEZu na výplatu alespoň symbolické částky důchodcům neberme jako zbytečné. Mezigenerační solidarita je na místě, oni se na nás již v minulosti napracovali dost.

Na závěr si dovolím vrátit se ještě jednou v souvislosti se seniory do mého milého Bohumína. Tady se snažíme, aby mohli co nejdéle prožívat šťastný aktivní život. Proto podporujeme jejich zájezdy po celé republice a moc mne potěšilo, když navštívili ve dvou autobusech i Senát a mohl jsem je pozvat na oběd. Nedávno jsme pro ně v Bohumíně zrekonstruovali v centru města objekt, který mohou využívat pro své aktivity. Příjemně nás překvapilo množství studentů univerzity třetího věku, které u nás už několik let funguje. A naprosto úžasné bylo sledovat je při olympiádě seniorů a turnaji v kuželkách, která v Bohumíně proběhla na začátku října. To jsou zážitky, kdy si člověk uvědomí, že práce pro lidi má smysl. A Bohumín je městem, v němž stojí za to žít. Děkuji jim za to.

Petr Vícha
senátor a starosta Bohumína

Foto: Z olympiády bohumínských seniorů.


Publikováno: 0.0.0000

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 370895