Proč stát hází městům klacky pod nohy?
Stát by měl městům a obcím pomáhat řešit problémy. Od voleb do poslanecké sněmovny uplynulo půl roku, ale novou vládu s důvěrou stále ještě nemáme. To ale kupodivu nevadí, přináší to velkou stabilitu. Alespoň se totiž nemění k horšímu zákony. Přesto máme ve městech pocit, že nám ministerstva namísto pomoci hází naopak klacky pod nohy. Posuďte sami.
Před 12 lety jsme se v Bohumíně vzdali dobrovolně a rádi peněz z hazardu a zrušili všechny herny. Kriminalita významně klesla. Přesto již rok bojujeme s Ministerstvem financí a celníky, aby zrušili a zabavili nezákonné kvízomaty, které se v Bohumíně objevily. Zatím marně. Podporu v nich nemáme.
Zaměstnáváme veřejně prospěšné pracovníky (VPP). Pomáháme tak řešit nezaměstnanost, ale hlavně bráníme zneužívání sociálních dávek. Pro naše technické služby BM servis, pod který VPP spadají, to ale není vůbec jednoduché. Jejich práci veřejnost často kritizuje, ale ulice Bohumína nakonec vždy vyčistí. Vláda správně zvýšila minimální mzdu, pracující si ji zaslouží. Ovšem trochu pokrytecky nepokryla náklady, které to městům přináší. Tudíž na navýšení minimální mzdy pro VPP musí radnice doplácet.
Dálnice z Ostravy do Bohumína se nám stále více a více hrbolatí, podobně i Slezská ulice přímo v Bohumíně ve směru na Starý Bohumín, ale šest let se nic neděje. Ministerstvo dopravy hraje mrtvého brouka a místo oprav se soudí s dodavatelem. Ten ovšem od státu dostává vesele stále nové a nové zakázky. Moravskoslezský kraj zase stav silnice monitoruje. Že hrboly „monitorují“ naši řidiči každý den svými auty, která trpí, to asi nikoho nezajímá. Ať žije Kocourkov!
Podobně Ministerstvo dopravy ignoruje přípravu pro výstavbu obchvatu Skřečoně, Dolní Lutyně, Dětmarovic a Karviné. A to mělo hnutí ANO na billboardech, že to prostě zajistí. Ale jejich ministr se také k ničemu nemá.
Bohumíňáci jsou na špičce v třídění odpadů. Sbíráme ceny na krajské i celostátní úrovni. Přesto chce všechny občany ministerstvo „potrestat“ chystaným zvýšením poplatků za ukládání na skládkách. Až čtyřnásobným. Obce proti tomu bojují. Zatím úspěšně.
Nejvíce však města trápí soukromé ubytovny. Problém už přešel také na byty a dokonce i některé rodinné domy, které tímto způsobem rovněž fungují. Ministerstva nepomohou, přestože tady jejich zástupci byli. Naopak poslední návštěva ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a zástupců Agentury pro sociální začleňování měla pravděpodobně za následek to, že nás teď Ministerstvo vnitra bombarduje požadavky na vysvětlení naší vyhlášky o školských obvodech. Zároveň se zajímá o naše zásady pro přidělování bytů. Máme jim zdůvodňovat, proč chceme, aby ten, kdo licituje městský byt, nedlužil a měl čistý trestní rejstřík. Chtějí, ať vysvětlíme, proč ten, kdo licituje o nájemné v městském bytě, nesmí pobírat dávky hmotné nouze, a proč nemůže mít úřední adresu, tedy proč nesmí bydlet na úřadě. Důvody jsou přitom nad slunce jasné! Děláme to vše jen proto, abychom alespoň v městských bytech chránili slušné a řádně platící občany před tím, co přinášejí ubytovny a jejich okolí. To je pomoc vlády? To je její řešení situace s ubytovnami?
No tak asi budeme bojovat nejen s nimi, ale také s ministerstvy. Dlouhá cesta. Ale musíme se jí vydat. Podobně jako jsme nakonec vyhráli se sběrnami a hernami. Držte nám palce.
Petr Vícha
senátor a starosta Bohumína