Nač se můžeme těšit po reformě veřejných financí?

Tak nám poslanecká sněmovna hlasy koalice ODS, KDU-ČSL, Strany zelených (a dvou „konstruktivních“ přeběhlíků) schválila reformu veřejných financí. Reformu, o které i premiér říká, že reformou není a to horší nás teprve čeká. Reformu, která místo stabilizace veřejných rozpočtů prohloubí jejich propad a změní desítky zákonů týkajících se naprosto odlišných oblastí života lidí, daněmi počínaje a zdravotnictvím konče. Reformu, kterou kvůli svému čistému svědomí nepodpořil ani jejich nekonstruktivní lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Nač se tedy můžeme těšit?

Pokud jste vlastníky podniků a máte vysoké příjmy, tak jste v pohodě, sníží se vám prudce daně.

Pokud máte děti, sníží se vám hranice příjmů pro jejich vyplácení. O dětské přídavky by tak mělo přijít 650 tisíc lidí. Ale to by lidem nemělo vadit, protože jim klesnou daně. Sice o pár korun…

Stavíte dům nebo opravujete své bydlení a vzali jste si hypotéku? Budete splácet mnohem více, protože se zvednou úroky a sníží se vám možnost jejich odpočtu. Ale to nevadí, klesnou vám daně. Sice ne o tolik, ale…

Zaplatíte více za potraviny, teplo, elektřinu, odvoz odpadů a další položky kvůli zvýšení sazby DPH? To by vás ale nemělo zaskočit, protože vám přece klesnou daně z příjmu. Pokud jste zrovna důchodci a žádné daně se vám nesníží, tak vás jistě zahřeje pomyšlení na to, že jste pomohli snižovat daně těm nejbohatším.

Budete platit u lékaře a za recept v lékárně, v nemocnici i na pohotovosti. Ale to hravě zaplatíte, protože vám přece klesly daně. A navíc pomáháte našemu zdravotnictví v boji proti jeho zneužívání. A to taky stojí senátor zato.

Jste nemocní a nedostanete první tři dny nemocenskou? Kromě toho, že vám klesnou daně, tak přece bojujeme proti simulantům. Je to sice tak trochu podobné situaci, jako kdyby si policie neporadila s těmi, kteří jezdí rychle, a proto dostal celý národ tři trestné body, ale nevadí. Proč by vláda měla hledat složitější způsoby boje proti zneužívání systému?

Sníží se porodné! Vždyť jej poslanci před volbami zvýšili zbytečně mnoho. Sice to tehdy navrhli lidovci a nyní jejich ministr Miroslav Kalousek navrhuje snížení, ale když mu to pomůže sestavit rozpočet… Už je přece po volbách. A navíc vám taky klesnou ty daně….

Tak nás čeká skvělá budoucnost se sníženými daněmi, zejména ty bohatší. Ti ostatní si tak jaksi ze solidarity také pomohou.

A kde se tedy projeví to snížení daní z příjmu? Hlavně u obcí, kterým významná část těchto daní přicházela na účet. Dostanou tedy méně. Opraví méně cest a škol, méně budou investovat. Asi byly těmi černými pasažéry, o kterých hovořil premiér Mirek Topolánek při zdůvodňování reformy. Tady vlastně ne reformy, ta podle jeho slov teprve přijde. Myslím, že by proto bylo lepší, kdyby předtím raději odešel on a celá jeho vláda.

Petr Vícha
senátor za ČSSD a starosta Bohumína


Publikováno: 27.8.2007

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 370895