Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci

10. schůze Senátu

2. den schůze – 29.04.2021

Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci

Vystoupení Petra Víchy

čas 09:50:12 - 09:50:21:

Vážený pane předsedo, vážený pane nepřítomný místopředsedo vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové...

čas 09:50:24 - 09:55:48:

Ano, ano. Vývoj se samozřejmě nedá zastavit a všechny ty věci jsou samozřejmě pozitivní. A vždycky jsou motivované zjednodušením a úsporami ve veřejné správě. Tomu vývoji se dá pouze bránit, ale jen velmi neúspěšně. Vždycky jsem si myslel, že mobil je k tomu, aby se s ním telefonovalo nebo člověk dostal esemesku, dneska se cítím diskriminován, že mám tento tlačítkový. Protože on nepřečte QR kód a nic takového, takže je to samozřejmě těžké.

V roce 2006, když jsem sem byl zvolen, to už je let, tak můj první zákon, který jsem zpravodajoval, byl za pomoci stejné legislativy zákon o informačních systémech veřejné správy. Tehdy jsme tam našli nějakou drobnost, šli jsme to vrátit do Poslanecké sněmovny, a dokonce jsme byli úspěšní. To se dneska nevidí. Dneska tady máme 169 zákonů. Toto, dámy a pánové, je nebývalý příspěvek k zpřehlednění právního státu. Stačí se podívat na poslední stránku. To už nestačí čísla a písmena, tak už to tam je římsky. Však si to přečtěte.

Bylo tady řečeno o těch datových schránkách, jak to je skrytá záležitost, která může mít velký význam pro některé lidi. Je tam třeba i to, že už nebudeme muset nosit řidičáky. Jestli to víme. Nemusíme už mít řidičáky, městská policie určitě bude mít nějaké přístroje, díky kterým bude vědět, jak ty lidi zkontrolovat, nebudou muset mít řidičské průkazy.

Poskytování sociálních služeb distančním způsobem. Kde to je možné? Jo, super. 13 různých dat účinnosti zákona, které ještě dneska budeme měnit. Dámy a pánové, každý to hodnotí z toho svého pohledu, byl tady příspěvek týkající se Advokátní komory. Já tedy to zhodnotím z pohledu starosty města, který tam je od roku 1994, ale už od roku 1991 jsem byl na radnici.

A v roce 1991 nás na tom našem krásném městském úřadu bylo 43. Byli jsme tam 2 chlapi, zbytek byly ženy, to ale není podstatné. Nikdo neměl počítač, nikdo neměl mobil, měli jsme jeden xerox. A na to ještě muselo být povolení, aby se vůbec mohlo něco tisknout. Od té doby jsme přijímali další a další tyto zákony, nepochybně za tím není vůbec žádné lobby IT a softwarových firem. Všechny byly zdůvodňovány tím, že to vede k zjednodušení a zpřehlednění státní a veřejné správy. A nás je dneska na radnici, přestože činím všechny kroky, abych tomu bránil, 130. Počítač má každý, mobil má každý, kopírku máme na každém rohu. A když vypne proud, tak můžeme jít všichni domů. Vůbec nic nefunguje. Serverů máme asi 30, všechny jsou za miliony, a nic nefunguje.

Aktuální stav, sčítání lidu. Tak 90 % údajů, které tam jsou, stát má k dispozici, přestože je opět po těch lidech chce. Bylo to geniálně vymyšleno. Ti, co se nesečtou online, tak pak komisaři budou vědět, kdo se nesečetl a za těmi přijde. Pakliže to pár hodin nefungovalo, tak se to prodloužilo o měsíc, ale úplně se ztratil ten smysl, protože dneska chodí a otravují ty lidi. A oni jim řeknou, vždyť my se můžeme online sečíst ještě měsíc, tak co vůbec tady chodíte?

Přestože stát všechny ty údaje má, máme je v registrech, tak podle čeho se určuje rozpočtové určení daní? Podle skutečného stavu obyvatel, které máme v registrech? Ne, podle sčítání. Takže teď bojujeme všichni, pojďte se prosím lidi sečíst, protože my dostaneme méně na daních než ti jiní, kde se sečtou lépe. Přestože v registrech máme přesné počty. To je praxe. To je praxe. Tohle je teorie a praxe pak, jak to stát používá, je úplně jiná.

Ale, jak jsem říkal, vývoj nelze zastavit, takže děkuji těm, kteří odpracovali ty pozměňovací návrhy, opraví alespoň něco. A takhle půjde život dál. Děkuji.Publikováno: 29.4.2021

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality15.3.2022
Bohumínem projde denně tisíc lidí z Ukrajiny, kdo jim pomáhá a jak to vypadá

BOHUMÍN – Obětují volný čas, spánek a po více než týdnu nepřetržité pomoci uprchlíkům si sahají na dno svých psychických i fyzických sil. Řeč není jen o dobrovolnících z charitativních organizací, které pomáhají potřebným ze své podstaty. Do péče o vystresované ženy a děti utíkající před válkou se zapojily i bohumínské spolky.22.12.2021
PF 2022

Ať v roce 2022 nemusíte uklízet cizí bordel...

Čistý stůl i čistou hlavu Vám v novém roce

přeje

Petr Vícha
starosta Bohumína


13.7.2021
Novela jde proti duchu stávajícího sloučeného modelu veřejné správy

Projev na 111. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. 7. 2021 k návrhu stavebního zákona, zamítnutého Senátem.

Vážený pane předsedající, vážená paní ministryně, milé paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, přiznám se, že je mi líto, že jsem do Sněmovny, kam se každý zejména u voleb do Poslanecké sněmovny těší, tak že já zde musím přijít s takto negativní záležitostí a obhajovat senátní zamítnutí. Paní ministryně sice Senát pochválila, ale ona sama dobře ví, že tam těch kritických hlasů zaznělo více.7.7.2021
Poděkování za hlasování ke stavebnímu zákonu a zákonu změnovému

Jménem Svazu měst a obcí České republiky bych Vám rád poděkoval za hlasování, kterým jste zamítli návrh stavebního zákona a zákona změnového

Copyright © 2007 - 2022 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 353051