Návrh zákona o podpoře zahrádkářské činnosti

7. schůze Senátu

1. den schůze – 17. 3. 2021

Návrh zákona o podpoře zahrádkářské činnosti (zahrádkářský zákon)

Tisk č. 49

Vystoupení Petra Víchy
(čas čas 22:15:38 - 22:18:50)

Vážený pane místopředsedo, vážený pane poslanče, milé kolegyně, vážení kolegové, v historii proběhlo několik pokusů o schválení zahrádkářského zákona. Zatím vždycky zvítězil zdravý rozum, ať už to byl zdravý rozum samotné sněmovny, nebo to zamítl Senát. Potom i pan prezident. Jednou prostě přálo štěstí, že skončilo volební období sněmovny, to veto prezidenta se přehlasovat nepodařilo. To hovořím proto, že jak často tady si stěžujeme na to, že náš právní řád je zaplevelen zbytečnými zákony, tento, podle mého názoru, mezi ně nepochybně patří. V podstatě je to jenom snůška proklamací a nějaká povinnost z hlediska toho pachtu. Dva roky u soukromníků nebo 10 let u státních pozemků a obecních pozemků.

Já bych v té souvislosti ale připomněl, hovořil jsem o tom i na výboru, že tam jsou ještě další právní rozpory. Já jsem zatím vždycky myslel, že buď lze uzavřít smlouvu na dobu neurčitou s určitou výpovědní lhůtou, nebo na dobu určitou.

Zaměřím vaši pozornost na § 6 odstavec 7, přestože se tady hovoří, že je povinnost uzavřít na dobu určitou 10 let, v tom § 6 odstavec 7 se píše, že pakt lze vypovědět v 6měsíční výpovědní době. Pak tedy ta desetiletá lhůta nemá vůbec žádný význam. Už o tom tady hovořil kolega Horník, je tam ten paragraf, který říká o tom, že když oni tam něco vypěstují, po skončení té doby, tak ještě by měli za to dostat zaplaceno, pokud to zasadili nebo vypěstovali se souhlasem pronajímatele nebo propachtovatele. Já si to v praxi nedovedu představit. To by tak bylo na dalšího úředníka. Ten zahrádkář by přišel a řekl: Můžu si tam zasadit takový stromeček? Oni by si ho tam někde zapsali, aby věděli, za těch 10 let, že ho pak mají proplatit. Dalo by se ještě pokračovat.

Myslím si, že zahrádkáře je třeba podporovat, myslím si, že každý rozumný starosta to dělá. Nemyslím si, že zahrádkářské osady jsou zrovna těmi zelenými oázami, jak tady říkala kolegyně Chmelová. Když přijíždím do Prahy, z vlaku projíždím kolem zahrádkářské osady. Jsou tam vesměs, předpokládám, černé stavby, nepořádek a nejsou to zahrádkářské osady. Za dobu 26 let svého starostování jsme zrušili dvě zahrádkářské osady. Na nich vznikly právě zelené oázy. Já tedy závěrem si myslím, přesto, že jsme předtím odhlasovali, že petice je důvodná, není žádný důvod mít tento zákon.

Děkuji za pozornost.Publikováno: 17.3.2021

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality30.3.2023
Bohumín představuje podobu chystaného sanatoria pro seniory

BOHUMÍN – Moderní sanatorium pro seniory, kteří trpí vleklými zdravotními obtížemi, chce v příštích letech postavit město v areálu své nemocnice. Projekt je zatím jen »na papíře«, přesto už nabývá konkrétních obrysů. Třípodlažní objekt by měl pomoci řešit rostoucí poptávku po péči o dlouhodobě nemocné osoby.17.10.2022
Bohumín povede další čtyři roky Petr Vícha, zvolen byl už poosmé

Starostou Bohumína zůstane i po osmadvaceti letech Petr Vícha. Na dnešním ustavujícím zastupitelstvu, které trvalo shodně jako před čtyřmi lety 42 minut, už poosmé obhájil post prvního muže města. Nic se nemění ani na pozicích místostarostů, kterými zůstávají Igor Bruzl a Lumír Macura.16.9.2022
Bohumín má zajištěnu příznivou cenu tepla na zimu

BOHUMÍN – Zatímco řada obyvatel České republiky kvůli extrémnímu nárůstu cen energií vyhlíží s obavami příchod zimy, většina těch bohumínských se úhrad za teplo obávat nemusí. Díky koncesní smlouvě s ČEZ Teplárenskou se cena za vytápění v městských bytech zvýší maximálně o pětinu.31.8.2022
Senátor Petr Vícha v srpnu opět jednal se starosty Karvinska

Další jednání starostů Karvinska za účasti senátora Petra Víchy proběhlo na konci srpna. Tentokrát se probíraly ceny energií. Podobně jako Svaz měst a obcí ČR i starostové okresu marně posílali dopisy na ministerstva.

Copyright © 2007 - 2023 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 360214