Návrh na změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi

26. schůze Senátu

1. den schůze – 22. října 2014

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Tisk č. 351

Vystoupení Petra Víchy
(čas 18:46 - 18:49)

Audiozáznam vystoupení
Videozáznam vystoupení
Kontext vystoupení

Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, paní ministryně, kolegyně, kolegové, je mi ctí předstihnout senátora kolegu Drymla. Ovšem jenom tím, že vystoupím před ním, nikoliv v počtu vystoupení... (Pobavení s sále.)

Chtěl jsem vystoupit po kolegovi Zemanovi, protože jsme vedli nějakou společnou bitvu za komplex opatření. Uvědomme si, že neřešíme příčinu, řešíme následky. Příčinou je špatná sociální situace, vyšší nezaměstnanost, těžká pozice některých rodin. A to se poté, co pan ministr Drábek zlikvidoval sociální práci a umožnil toto zneužívání, umožnil byznys ubytoven, umožnil byznys se sociální chudobou, přes proklamace úspor způsobil miliardové ztráty ve státním rozpočtu, někteří z toho mají zisky. Ale ti, kteří to zneužívají, nejsou ti chudáci, kteří v ubytovnách bydlí.

Proč jsem hovořil o komplexu opatření? Ubytovny, to je jedna věc. Sběrny. Svedli jsme tu nějaký boj. Taky to nebyla příčina, to je jen následek. Lidi si potřebují někde ukrást peníze, aby mohli zaplatit předraženou ubytovnu. Protože ani dávky hmotné nouze nestačí. Herny. Proč kradou železo? Protože potřebují nejenom zaplatit ubytovnu, ale potřebují ještě prohrát peníze v herně.

Jestli dneska pan ministr Babiš říká, jak on teď zatočí s hernami, tak třeba naše město už se soudí s ministerstvem financí, protože už to trvá tři roky! Zatímco předtím byly herny povolovány po stovkách za den, tak dneska trvá tři roky proces zrušení. Tam šest měsíců neznamená žádnou správní lhůtu. Nikdo nejedná! A to všechno spolu souvisí. I s tou veřejnou službou, kterou tady kolega Zeman zmínil. Jestli lidé budou mít nějaké peníze za práci, budou mít nějakou činnost, tak budou mít na zaplacení nájemného. Ale nesmí to prohrát v hernách. Zatímco předtím na úřadech dělali sociální práci a dávali jim to v poukázkách, těm co je načapali v herně, tak to se neděje. Teď konečně se s tím začíná něco dít. Ale trvá to všechno strašně dlouho a peníze utíkají...

Proč vystupuji? Abychom si nedělali velké naděje, že to, co tady dneska schvalujeme, je konec cesty, že je to vyřešení situace. My to jenom o trošičku komplikujeme. Ale definitivní vyřešení situace to není. Obvyklá cena nájemného tam pořád podle mého názoru a podle lidí, kterým jsem to nechal studovat, jsou dvě věci. Obvyklá cena nájemného v bytech a obvyklá cena nájemného v ubytovnách. Pokud jsou tam dneska ubytovny, tak se bude posuzovat obvyklá cena nájemného v ubytovnách, a neřeší nám to situaci.

Čili chci říct, abychom si nedělali úplně velkou naději, že to všechno dnes vyřešíme.

Přesto vás prosím o podporu tohoto dílčího kroku.

Vystoupení Petra Víchy
(čas 19:09 - 19:12)

Audiozáznam vystoupení
Videozáznam vystoupení
Kontext vystoupení

Děkuji za slovo. Jiří Čunek mi jistě odpustí, že jsem předtím dal přednost již vstávající ženě a nedal přednost jemu. Omlouvám se prostřednictvím pana předsedajícího kolegovi Drymlovi, protože občas člověk musí vystoupit víckrát jako reakci na předchozí vystoupení.

Možná vás překvapím, ale mám podobný názor jako Jiří Dienstbier na záležitost, týkající se návrhu, který tam dodal pan poslanec Stanjura. Myslím si, že v praxi je obtížně využitelný. Co považuji za důležité, že je to určitý signál možná do budoucna. Nevím, nejsem si jist, jestli ho někdo nezneužije a jestli přitom nenarazí, ale uvedu konkrétní příklad od nás.

Neměli jsme žádné ubytovny, teď jich máme 10 poté, co to Drábek rozvrátil, ten systém. Předtím jsme měli několik ghett, takto to nazvu, a postupně jsme je likvidovali, ovšem tím způsobem, že lidé dostávali solidnější byty napříč, máme 4500 bytů, takže máme tu bytovou politiku ve svých rukou, dostávali lepší bydlení. Nebyli koncentrovaní na jednom místě, to se teď změnilo. Na 10 místech nám vznikly tyto ubytovny. Ubytovny vlastní často i občané z jiné obce a sestěhovávají nám tam lidi z širokého okolí.

Dochází k dalšímu fenoménu, skupují se družstevní byty. Jeden vlastník už má 10 družstevních bytů, nastěhuje tam nepřizpůsobivou rodinu, tím klesne cena bytů v okolí, protože ti lidé se chtějí vystěhovat a on je skupuje dál a dál a takto to prostě funguje.

A teď považte v těch 4500 bytech, které máme, máme asi 100 prázdných bytů. Já bych je rád dal těm lidem, ale to je trychtýř. Ve chvíli, kdy je z ubytoven dám do lepšího ubytování, za nižší ceny, tak mi majitelé ubytoven odjinud tím trychtýřem nasají lidí odjinud, kde jsou v potížích. A co já potřebuji, je, zastavit ten trychtýř, aby nikdo do budoucna, protože další nemovitosti jsou skupovány, nebytové prostory, s cílem předělat je zase na byty a ubytovny a rychle ještě z toho něco vytěžit. Toto je to, co paní ministryně připravila, a co možná pan kolega Stanjura tam ještě trošku dodal, je jasný signál, že stát s tímto byznysem chce zatočit a že to, co teď nějak funguje, ty ubytovny, tak s tím budeme mít nějakou potíž, ale že nevzniknou další desítky dalších ubytoven a ten signál tím je, myslím si, jasný.

To je důvod, proč vás poprosím o podporu schválení zákona tak, jak je, byť si myslím, že některé jeho části jsou v praxi obtížně využitelné.

Děkuji.Publikováno: 22.10.2014

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality30.5.2018
Petr Vícha bude obhajovat senátorské křeslo

Potvrzeno! Bohumínský starosta a senátor Petr Vícha (ČSSD) bude na  v podzimních senátních volbách obhajovat už potřetí post senátora. Oficiálně o tom v minulých dnech rozhodla v Havířově obvodní nominační konference ČSSD.20.3.2018
Školáci z Bohumína předali Petru Víchovi pocitovou mapu

Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína debatovali v pondělí 19. března odpoledne se starostou Bohumína a senátorem Petrem Víchou a předali mu pocitovou mapu. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné. Starosta se při besedě s žáky tak bavil, že málem propásl schůzku s hejtmanem.30.12.2017
Novoroční proslov Petra Víchy v televizi

Pozitivní přístup, spoustu vzájemné tolerance, dobrou spolupráci, která město posune opět o kus dál přeje Bohumíňákům v novoročním proslovu starosta Petr Vícha. Diváci Televizního informačního kanálu (TIK Bohumín) ho uvidí od soboty 30. prosince 2017. Bohumínská televize projev odvysílá v síti kabelových operátorů i na 59. kanálu v pásmu DVB-T pozemních vysílačů.20.12.2017
PF 2018

Ať máme v příštím roce dostatek lékařů a sester a nemusíme hledat nouzová řešení!

Pevné zdraví i nervy přeje

Petr Vícha,
starosta Bohumína

Copyright © 2007 - 2018 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 325159