Senátní návrh na změnu zákona o odpadech

19. schůze Senátu

1. den schůze – 19. března 2014

Návrh senátního návrhu zákona senátora Jaroslava Zemana a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Tisk č. 196

Vystoupení Petra Víchy
(čas 17:37 - 17:44)

Audiozáznam vystoupení
Videozáznam vystoupení
Kontext vystoupení

Vážený pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové. Nejsem vyčerpán dlouhou diskusí o invazivních druzích, proto jsem připraven krátce diskutovat k tomuto problému. Je to typický zákon, který řeší následek, nikoliv příčinu. Protože krádeže šrotu jsou následkem špatné sociální situace, příčinou je sociální situace a ti lidé hledají obživu, kde to jde, ale bohužel hledají ji v některých částech České republiky tak, že vezmou všechno co je kovové a zpeněží to, čímž způsobují poměrně velké škody.

Původní návrh byl ambicioznější. Měl umožnit obcím vydat obecně závazné vyhlášky k tomu, aby si řekly, že na svých územích nechtějí sběrny. Samozřejmě efektivní by to bylo tehdy, kdyby to bylo plošné, kdyby to přijímaly i mnohé obce, nejenom samostatně jedna obec, protože tak se nic nezmění. Na těch vozíčcích a autech ukradený šrot odvezou do sousedního města. Legislativa shledala takovýto ambiciozní plán na hraně s ústavou nebo možná řeknu protiústavní. Troufám si říci, že to je příliš zveličené, protože takto roky provozovatelé heren říkali, že protiústavní by bylo zrušit je a Ústavní soud by shledal, že je to naprosto možné přesto, že před tím měli vydávat povolení a dokonce shledal, že není třeba ani tříleté ochranné lhůty a herny jsou rušeny rychleji.

Zástupci Asociace odpadového hospodářství a tak dále říkají, že se vracíme do 50. let, když chceme omezovat podnikání. Musím říci, že naopak jdeme vpřed, byť pomalými krůčky, protože v Belgii, Rakousku a v mnoha dalších zemích nejsou výkupny. Tam je možné šrot z domácností odevzdat pouze ve sběrných dvorech zdarma a nikdo neprotestuje. Ale dobře, i toto je posun to řešení, které všechny výbory přijaly a předpokládám, že i přijmeme my a pošleme pak do sněmovny. Otázka je, co se bude dít dále ve sněmovně.

Dovolte mi pár statistik, protože si myslím, že my říkáme, budou teď chodit kontroly a ty když něco objeví, tak zruší tu sběrnu, nebo provozovatele. A já mám velké obavy, že to příliš efektivní nebude. Představte si, že za rok 2012 to jsou statistiky hotového, 2013 ještě úplně ne - došlo v České republice k 11.080 trestným činům spojeným s krádežemi kovů. 11 tisíc trestných činů. Škoda zjištěná z těchto trestných činů je, podržte se, 445 milionů korun. Kde jsou přestupky, kterých je mnohem více a kde jsou ty krádeže, které vůbec nikdo nehlásí. Takže škody jdou do miliard korun ročně. A kolik bylo provedeno kontrol. Tak Česká inspekce životního prostředí provedla v tom roce celých 383 kontrol a Česká obchodní inspekce 332 kontrol, pokuty uložené byly 6 milionů korun a vesměs šlo samozřejmě o kontroly, jestli je v pořádku provozní řád, jestli je označena provozovna, jestli jsou papíry v pořádku.

My teď říkáme – budou kontroly, kontrola zjistí, že je tam kradený šrot a zruší provozovatele. Usmívám se přitom, jestli si toto opravdu myslíme, ale budiž, zkusme to. Protože teď byly zveřejněny případy, kdy – pak provozovatel bude namítat, že nechce být zrušen, protože to pochybil jeho zaměstnanec. I dnes existuje seznam věcí, které se nesmí brát do sběren, například jsou tam urny ze hřbitovů, ale výmluva zněla – ten zaměstnanec, víte on je z Ukrajiny, oni tam pohřbívají do země, on nezná urny. To znamená ten zaměstnanec, víte on vzal to svodidlo, protože on nikdy nejel po dálnici. On nezná kanálová víka, oni u nich nemají kanalizaci. Já si to dovedu představit, že takto to bude a jsem zvědav, až bude první provozovna zrušena podle tohoto zákona.

Zdá se mi, že stát čeká na mrtvé. Čeká na mrtvé tak jako u metylalkoholu. Jsou rozebírány dálniční mosty, čekáme na to, až dojde k nějakému neštěstí, jsou rozebírány na železnici kolejnice a další věci, zabezpečovací zařízení, čekáme až vykolejí nějaký vlak a potom to možná půjde rychleji. Jen u nás v našem okrsku byl za poslední dva měsíce zapálen celý jeden dům – ano on byl prázdný – nikomu se nic nestalo. Důvod je prostý, říkali mi to hasiči. No oni už jsou tak líní, aby shazovali plechy ze střechy, oni nechají, aby ti hasiči, když hasí požár tak to shodí dolů a oni si potom pro to přijdou. U nás ve městě před měsícem semafor přes most ukradli za 130 tisíc vedení, mohlo dojít samozřejmě k neštěstí. Jsou rozebírány u nás na Ostravsku dálniční mosty, pak se po nich jezdí šedesátkou, nebo dokonce třicítkou. Takže já jsem rád, že iniciativa tady přišla, jsem rád, že došlo alespoň k takovéto shodě, ale jestli mám být prorokem, tak říkám, že se touto problematikou nezabýváme naposledy, že dojde dříve či později k brutálnějším opatřením a těším se na ně. Tak jako se nám vysmívali zástupce loterijního průmyslu, tak předpokládám, že smích časem přejde i tyto provozovatele těchto věcí. Děkuji za pozornost.Publikováno: 19.3.2014

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality13.10.2018
Staronovým senátorem na Karvinsku bude opět starosta Bohumína Petr Vícha, zvolilo jej 72 procent voličů

Bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD) obhájil s drtivou převahou už podruhé post senátora. Ve druhém kole voleb do Senátu opět porazil bývalou poslankyni a někdejší primátorku Miladu Halíkovou. S tou se o  post senátora utkal už před šesti lety. Letos zvítězil ještě s větším převahou než při minulých volbách. Na tom, aby do lavic Senátu usedl, se  shodli voliči ve všech pěti městech (Bohumín, Dolní Lutyně, Havířov, Petřvald, Rychvald) volebního obvodu. Do Senátu ho poslalo 72 procent hlasů, poražená Halíková dostala 28 procent. K volebním urnám přišlo ve  druhém kole 12 887 lidí (13,56 procent), pro Víchu hlasovalo 9 232 z nich.11.10.2018
Senátní duel v Karviné: Boj proti předraženým ubytovnám i podpora obecného referenda

ČT24 připravila duely všech kandidátů do Senátu, kteří postoupili do  druhého kola, a mají tak šanci stát se zákonodárci v horní komoře parlamentu. Ve volebním obvodu číslo 74 Karviná se utkají Petr Vícha (ČSSD), který v prvním kole získal 36,72 procenta hlasů, a Milada Halíková (nestr. za KSČM) se ziskem 16,45 procenta z prvního kola. Volební televizní duel k přehrání zde.10.10.2018
Senátní duel před 2. kolem volby: Milada Halíková a Petr Vícha, obvod 74 - Karviná

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Karviná postoupili dosavadní senátor Petr Vícha (ČSSD) a bývalá poslankyně a někdejší primátorka Havířova Milada Halíková (KSČM). Vítěz Vícha získal 36,72 procenta hlasů, druhá Halíková dostala 16,45 procenta voličů. Voleb se  zúčastnilo 32,70 procenta voličů. Postupující do druhého kola se ve středu 10. října po 18. hodině sešli ve vysílacím studiu Českého rozhlasu Ostrava. Senátní duel se vysílal živě. Záznam si můžete vyslechnout zde.10.10.2018
Poražení soupeři Matěj, Karch a Světnička vyjádřili podporu Petru Víchovi pro 2. kolo voleb do Senátu

"Gratuluji k postupu do druhého kola senátorský voleb. Přiznám se, že jsem věřil, že budu Vaším soupeřem, ale voliči rozhodli jinak. Vyjadřuji Vám plnou podporu ve druhém kole a takto i vystupuji i na veřejnosti. Pokud se vás někdo zeptá, můžete mou podporu tlumočit. Držím palce a věřím, že zvítězíte a post senátora obhájíte."

Jiří Matěj, ředitel nemocnice a kandidát do Senátu za ANO 2011

"Díky postupu soudružky Halíkové do druhého kola Havířov nejspíš opět nebude mít svého senátora a bude se opakovat scénář z minulých let. V tento výsledek doufám, neboť rozhodně odmítám podporovat komunistku. Gratuluji vítězi."

Dušan Karch, praktický lékař a anesteziolog, nezávislý kandidát do Senátu


"Pro druhé kolo voleb do Senátu v obvodu č. 74 - Karviná jednoznačně podporuji Petra Víchu. Proto prosím všechny své voliče, aby si ve druhém kole také našli chvíli času a přišli ještě jednou a dali svůj hlas Petru Víchovi. Voliči dalších kandidátů, kteří nepostoupili do druhého kola stejně jako já, zamyslete se, koho volit. Věřím, že jestli to vezmete poctivě, také ve druhém kole přijdete, i když už není v  hlasování Váš oblíbený kandidát či kandidátka, a dáte svůj hlas Petru Víchovi."

Karel Světnička, kandidát do Senátu, Moravská a Slezská pirátská strana

Copyright © 2007 - 2018 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 330245