Návrh na změnu zákona o místních poplatcích

19. schůze Senátu

2. den schůze – 15. 3. 2012

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

Tisk č. 296

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 16:24 - 16:28)

Vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, budu se  snažit být velmi stručný, abych to už dnes nezdržoval. Nejprve dvě poznámky ke kolegovi Kuberovi. On určitě nikdy neřekl, že Senát by měl být zrušen, to asi ve stenozáznamech ani nikde jinde nenajdeme, nicméně dovolím si podotknout, že řeči o tom, že jsme tady chudáci, protože máme tvrdý toaletní papír, de facto k témuž vedou, a proto bych ho poprosil prostřednictvím paní předsedající, aby méně žertoval s novináři. Oni to pak nemusí vždy pochopit a může to mít tento negativní dopad.

Podobně žertovné považuji to, že tady máme vážnou věc, která trápí mnohé obce, a to jsou ceny odpadů, na které doplácejí, protože už deset roků jsou neměnné, ta výše zastropování. Teď tady zase do toho začínáme plantat kočky a psy.

Tak jenom poznámečku. Za druhého a dalšího psa skoro nikdo neplatí, protože skoro nikdo nemá druhého psa. Když je čtyřčlenná rodina, tak jednoho psa, a kdyby měli čtyři psy, tak každého vlastní někdo jiný.

Pevně věřím, že si tady zachováme zdravý rozum a budeme řešit to, co je předmětem toho tisku, a to jsou odpady. Tady musím říci, že příliš nechápu obce, které mají a uplatňují tento sytém poplatku na  hlavu, protože jej považuji za administrativně nejvíce náročný, musíte evidovat každý pohyb mezi občany v daném městě. Pohledávky jsou u těchto způsobů nejvyšší. Čili ti, kteří účtují za popelnice, které jsou neměnné u rodinného domku a motivují lidi k tomu, aby separovali, tak to je samozřejmě lepší systém, a tam žádné omezení není.

Varuji ale, protože ve velké novele zákona o odpadech, který ministerstvo chystá, má být jen jeden způsob zpoplatňování odpadů, a to právě těmito místními poplatky, a tady dopředu říkám, že bychom měli tomuto zabránit a obcím tu volnost nechat, protože tento systém je nejhorší. Ale když už jej tedy tady řešíme, tak opakuji, on byl zaveden před mnoha lety. Tehdy se do pěti set korun celkových nákladů všichni vešli. Vinou zvyšování nákladů, a i ze strany státu, tak se dnes mnohé obce nevejdou do této výše a neměly by na to doplácet. Věřím, že samosprávy jsou ve většině případů rozumné, že jsou motivovány k tomu, aby uplatňovaly jen skutečné náklady, aby ty náklady byly co nejnižší, protože podle toho je lidé hodnotí, a kdo zvedne příliš jakékoli ceny, tak populární není.

Nicméně protože jsou případy, kdy ty obce rozumné být nemusí, ale je jich naštěstí velmi málo, tak je dobré asi tu částku zastropovat. Pan předseda výboru Bárek říkal, že původně navrhoval pětisetkorunu, což dohromady s dvěstěpadesátikorunovou částkou základní je 750 korun. Do této částky by se dnes měli prakticky všichni vejít, ale vezměme si, teď se má zvyšovat třeba daň z přidané hodnoty, možná na  sjednocenou sazbu na 21 %, kdo ví, co vymyslí pan ministr financí, a  může se stát, že víc a víc obcí by se do toho nevešlo. Proto jsme na  výboru nakonec tu částku zvýšili. Do tisícikoruny celkových nákladů si myslím, že by se měl vejít každý, a kdo se do ní nevejde, tak by se měl zamyslet. Nicméně bychom si měli uvědomit, že když to zastropujeme, což považuji teď za správné, tak je docela možné, že za pár let se zase k té problematice vrátíme a nemělo by to trvat tak dlouho, jako nyní, kdy mnohé obce na to skutečně dlouho doplácejí.

Takže já cítím, že tady by mola být shoda pro návrh, který vzešel z výboru pro životní prostředí, a že tady na rozdíl od ovzduší mezi těmi dvěma návrhy nepanuje taková neshoda. Děkuji za pozornost.

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 16:32 - 16:34)

 

Děkuji za slovo. Nechci zneužívat debaty o místních poplatcích, jen cítím za povinnost říci, protože tady bylo řečeno něco o předsedovi Štěchovi, že takto jsme se dohodli na poradě předsedy Senátu s předsedy všech klubů. Věděli jsme to dopředu a informovali jsme své kluby, protože novináři na ty informace mají právo, v minulosti za ně podle 106 něco zaplatili a pak je stejně dostali, takže po dohodě bylo, že je zveřejníme bez poplatku. Za předchozího pana kancléře jsme se tak dohodli.

To, že to novináři potom zkratkovitě vysvětlí tak, že největší kingové jsou ti, kteří jsou z Prahy, tudíž méně dojíždějí, neuplatňují bydlení, a ti, kteří vůbec netelefonují, a nejlépe vůbec nepracovali, tak to jsou samozřejmě lépe hodnoceni, než ti nejvzdálenější, vidím kolegu z Jablůnkova, ale s tím se asi už musíme smířit. Teď možná ta debata skončí, až to povinně zveřejní i poslanci, tak zase se chvilku bude hovořit o nich. Nepodléhejme tomu a pracujme.



Publikováno: 15.3.2012

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality



12.1.2024
Bohumín i dopravní inspektorát se k ostrému měření rychlosti staví rezervovaně

BOHUMÍN – Sedm ulic, kde by výhledově mohly přibýt »ostré« radary na měření rychlosti aut, vytipovali společně Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Jejich zprovoznění však není samospasitelné, plány navíc musí posvětit dopravní inspektorát. Ten se k represivnímu opatření zatím staví zdrženlivě.

Orlovská, Bohumínská a Michálkovická ulice v Rychvaldu, Bezručova a Rychvaldská ulice v Dolní Lutyni a Bezručova a Opletalova ulice v Bohumíně. To jsou místa, kde by v budoucnu mohly přibýt stacionární radary. Nejvíce o jejich instalaci stojí sousední Rychvald.



3.10.2023
Projekt přerodu veteriny na zubní kliniku je u konce, lékaři se stěhují

Nová zubní klinika v Bohumíně, kterou v posledních pěti měsících vybudovalo na své náklady město, začne v říjnu sloužit pacientům. Tři stomatology čeká v příštích dnech stěhování do kompletně vybavených ordinací. Bohumín tak zajistil dentální péči třem tisícům svých obyvatel.



17.7.2023
Bohumín se obává zastavení výstavby protipovodňové hráze

BOHUMÍN – Stavbě protipovodňové hráze v Bohumíně-Pudlově, která má zabránit ničivým následkům záplav, hrozí zastavení. Ministerstvo zemědělství avizovalo, že kvůli vládnímu úspornému balíčku aktuálně není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci za 400 milionů korun. Vláda přitom proklamovala, že škrty se nedotknou investic.



7.6.2023
Otevřený dopis ministru životního prostředí

Vážený pane ministře,

jako představitel města střední velikosti o 20 tisíci obyvatelích, které přes dvacet let buduje systém odpadového hospodářství, neustále reaguje na vývoj odpadové legislativy a nastavené cíle pro obce, se musím vyjádřit k Vašemu dopisu z 22. 5. 2023, určeného obcím. Reagovat na něj musím i jako senátor, který se k návrhu zákona o obalech bude vyjadřovat v legislativním procesu.

V Programovém prohlášení vlády bylo uvedeno: "Zvážíme zavedení dalších systémů zálohování obalů (PET, hliník)." Na tiskové konferenci 16. 5. 2023 jste uvedl: „Nebavíme se o tom, zda systém bude, to je rozhodnuto. Bavíme se o tom, jak bude fungovat.“ Věřím, že jste tato slova mínil v nadsázce a máte skutečně zájem diskutovat a slyšet názory měst a obcí, kterých se zavedení zálohování významně dotkne, ale také stanoviska z řad odborné veřejnosti působící v oblasti odpadového hospodářství.





Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369479