Návrh na změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích

6. schůze Senátu (8. funkční období)

2. den schůze – 17. 3. 2011

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

Tisk č. 50

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 11:5 - 11:57)

Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové. Na úvod musím říct, že bychom měli změnit jednací řád a přiřadit přednostní právo také kolegovi Kuberovi, protože on je vždycky oživením jednání, aby to nemusel obcházet písemnými přihláškami. Jako druhou věc tu chci říci, je ohlásit střet zájmů a to v podstatě dvojí. Za prvé jsem starostou města, které má městskou policii. Musím říci, že naše městská policie neměří, protože si nemyslím, nebo my si to nemyslíme, zastupitelstvo o tom rozhoduje, že by městská policie měla být určena k tomu, aby měřila rychlost. K tomu máme Policii České republiky. Ta ale naopak neměří, protože už brzy jí dojde benzin a naše město je od okresu vzdáleno asi 15 kilometrů, čili si dovedu představit, že jsou obce v zoufalé situaci, kdy si občané stěžují na nedodržování rychlosti a  nikdo jim to není schopen zajistit, obracejí se na města a města pak mají dohodu, jestli zřídí nebo nezřídí měření městskou policí. V našem okrese bylo několik měst, která měla městskou policii, která měřila, měla radary, ale radary již darovala Polici České republiky poté, co jsme zavedli ty značky, protože každý logicky uzná, že když se naměří jenom tam, kde je značka, tak všichni zpomalí jenom mezi těmi značkami a  jinde se jezdí rychle. Ale darované radary Policie České republiky neužívá, protože nemá ten benzin. A nemůže se dostat do města samého.

Ten druhý střet zájmů, který mám a který by mě opravňoval k tomu, být naštvaný na městskou policii a na měření. Stalo se to v roce 2009, v říjnu jsem dostal předvolání tady v Praze na městskou policii, protože jsem se údajně v květnu dopustil a to v průběhu dvou dnů dvakrát, v pátek a sobotu, porušení rychlosti. Podíval jsem se do diáře, ano, tehdy jsem byl v Praze, tudíž jsem se dostavil na Policii České republiky, tam mi dali přečíst poučení, které v podstatě by se dalo říci, že bylo návodem k tomu, abych se vymluvil na osobu blízkou, neobtěžoval je a odešel. Vzhledem k tomu, že – myslím si, že mnozí z nás jsou bojovníci proti tomuto zneužívání osoby blízké – tak jsem samozřejmě řekl, že na tohleto nehraji a ty čtyři body za dva přestupky, kdy jsem jel o 10 km rychleji, než jsem měl, jsem zaplatil. Už mi to vrátili v říjnu roku 2010, protože od té doby jsem jel hodně opatrně. Ale tady musím dát za pravdu panu kolegovi Kuberovi, že toto nemá smysl, takový trest, který přijde po pěti měsících, protože se zděšením jsem se zeptal, jestli v průběhu těch pěti měsíců jsem se nedopustil nějakých přestupků, protože pak už bych byl velmi brzy bez řidičského průkazu. Čili ano, jednoznačné řešení by mělo být, že Policie České republiky měří, měří na místě samém, zastaví vozidlo po sto metrech, kdy ho změřila, nikdo se nemůže na nic vymluvit. Takto by to mělo být. Zajímavé – přijedete do Rakouska, tam všichni dodržují rychlost. Takže přesto, že bych mohl být naštvaný na městskou policii, mohu být naštvaný jenom sám na sebe, že jsem nedbal těch značek začátek a konec, když přijíždíme do Prahy to všichni známe. Když jedou 90, je značka, zpomaluj na 50, všichni se tam plouží, protože se řeklo, že je třeba snížit hlučnost v tom daném místě, značka končí a všichni přidají. Má to smysl?

Takže já jsem – a mnozí z nás asi jistě budou vystupovat pro to, že bychom měli ty tabule zachovat, tak já jsem zastáncem toho, že ty tabule smysl nemají. Protože jestliže v obci se má jezdit 50, tak máme všichni jet 50. Dneska policie nevybere ani korunu pokuty, když všichni budou dodržovat zákony a předpisy. Jestliže jsou ty značky nesmyslné a v místech, kde nejsou vůbec žádné domy, tak je to chyba zase značení. Ale ne chyba městské policie, která tam měří. Takže jsem zastáncem toho, aby to bylo na samosprávě, aby se rozhodovala, jestli má městskou policii, aby to bylo na samosprávě, aby se rozhodla, jestli má nebo nemá měřit a aby tam nebyly ty nesmyslné cedule.

Druhá věc, kterou jsem chtěl říct, také rozhodně s kolegou Kuberou považuji za nefér od státu, když řekne, všichni mějte zimní gumy, ale my, stát, zimní gumy budeme mít až za 10 roků, protože je to drahé. Přesto, protože to byl dlouhý proces, byl to původně senátní návrh, který šel do sněmovny, oni jako vždycky z toho udělali bramboračku, a my teď musíme vyřešit, jak z toho, přesto podpořím návrh hospodářského výboru a jimi navrhované úpravy a prosím kolegy, aby to tak učinili také. Děkuji za pozornost.Publikováno: 17.3.2011

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality5.6.2020
Petr Vícha chce rychlou pomoc pro města

Vládní úlevy v souvislosti s koronavirem připraví obce napříč Českem o  miliardy. Například 21tisícový Bohumín kvůli nim přijde o 60 milionů korun. A to kvůli rapidnímu poklesu ze sdílených daní, které jsou pro všechna města stěžejní. Bohumín na nich ročně získá 300 milionů korun. Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), který vede město nepřetržitě 26 let, proto bojuje za rychlou náhradu pro všechny obce. Své kolegy v Senátu i Sněmovně žádá o podporu pozměňovacích návrhů zákonů, které by všem městům i krajům přinesly jednotnou kompenzaci.25.5.2020
Bohumín podpoří protest měst i bez černého praporu

Bohumín se v úterý 26. května připojí k protestu Svazu měst a obcí ČR a  Sdružení místních samospráv ČR. Ty kvůli vládním kompenzačním opatřením v souvislosti s koronavirem vyhlašují zítřek Černým dnem pro obce a  kraje. Na radnicích a krajích by proto měly zavlát černé vlajky. Bohumín ji sice nevyvěsí, ale iniciativu Svazu měst a obcí plně podporuje.22.5.2020
Nové číslo časopisu Senát (2/2020)

- projednávání zákonů v kontextu koronavirové pandemie

- senátoři v boji s covid-19

- #SpoluToZvladneme13.5.2020
Petr Vícha v Senátu: "Mám tu jednu nešťastnou firmu z mého regionu"

Projev senátora Petra Víchy na 22. schůzi Senátu ČR ze dne 13. května k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s  krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru

Copyright © 2007 - 2020 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 340668