Zpráva o životním prostředí v roce 2009

7. schůze Senátu (8. funkční období)

1. den schůze – 6. 4. 2011

Zpráva o životním prostředí v roce 2009

Tisk č. 4

Vystoupení senátora Petra Víchy
(čas 14:56 - 15:02)

Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, kolegyně a  kolegové. Jsa z Moravskoslezského kraje, tak nemohu neříci pár slov k ovzduší. Projednáváme tady zprávu o stavu životního prostředí za rok 2009, ale jsem tady od roku 2006, čili projednávali jsme už zprávy i za předchozí roky a vždy tam jedna z nejhorších věcí bylo ovzduší v Moravskoslezském kraji. Nedávno rozhodl Ústavní soud o tom, že tady v Praze na Legerově ulici jsou porušována ústavní práva občanů, protože dochází k překročení zvukové hladiny o 18 decibelů. V Moravskoslezském kraji analogicky jsou porušována práva občanů, protože jestliže zákon říká, že hladina 50 mikrogramů polétavého prachu může být překročena v roce 35x, tak třeba u nás v Bohumíně to bylo za loňský rok 165x. A přesto, že je teprve březen, tak jsme daleko překročili tu hladinu.

Na rozdíl od kolegů, kteří vystoupili přede mnou, jsem byl ale na setkání s panem ministrem v tomto týdnu a musím pana ministra přede všemi pochválit, protože přišel s akčním plánem pro Moravskoslezský kraj, kde pojal tu záležitost velmi komplexně a myslím, že kdyby se těmito kroky šlo, tak by se situace mohla o něco zlepšovat. Ale nemůžeme si dělat iluze, že najednou z ničeho nic rázně zlepšíme situaci, když odborníci říkají, že nejvíc záleží na tom, jaké jsou povětrnostní podmínky. To neznamená, že bychom měli rezignovat na to postupně něco zlepšovat.

Chtěl bych v této souvislosti upozornit na tři takové protisměrné kroky, které jdou ze strany jiných ministerstev, proti tomu, co navrhuje ministerstvo životního prostředí. První záležitost – jedno z těch opatření je, aby se více čistily silnice, aby se využívalo veřejně prospěšných pracovníků. Ale oproti tomu právě v tomto roce, v tuto chvíli ministerstvo práce a sociálních věcí dramaticky zhoršuje podmínky pro obce, protože zavedlo, že se mají 1 800 Kč podílet každý měsíc na úhradě mzdy veřejně prospěšného pracovníka, což je samozřejmě enormně finanční zátěž. Pan ministr sdělil, že se rodí nějaká dohoda s ministerstvem práce a sociálních věcí, že by snad sto veřejně prospěšných pracovníků nemuselo té částce 1 800 Kč podléhat. To je, abychom si udělali obrázek. Jen naše město využívalo každý rok 100 veřejně prospěšných pracovníků, čili pro celý Moravskoslezský kraj je to malé číslo a pokud by se podařilo s ministerstvem práce domluvit vyšší, určitě by to pomohlo.

Ten druhý protisměrný krok je – zatímco ministerstvo pro životní prostředí doporučuje, že doprava je jedním ze tří velkých druhů znečištění, budovat obchvaty, tak pan ministr Bárta nám rozestavěné stavby končí. Takže pokud by se podařilo alespoň to, co je rozestavěno, postupně dokončovat, tak by se nám v kraji určitě ulevilo.

Třetí – ale to je možná spíše taková administrativní drobnost, kterou, kdyby pan kolega Kubera byl z našeho kraje, tak by se  na tom určitě vyžil, protože jedním z těch opatření z těch 4 mld., které měly být určeny pro Moravskoslezský kraj, je to, že si obce mohou kupovat, pořizovat kropičky, tak bych to řekl. K tomu to, že na to musíme dělat studie providitelnosti atd. 40 stránek má ta studie providitelnosti, kde se složitě odpočítává, když kropička tolik a tolik dnů bude jezdit, tak tolik tun a tun prachu bude méně. Dobře, beru. Ale mám obavy, když tam je víc těch kritérií, potom se to bude 5 roků sledovat, bude, že 90 dnů v roce má vyjet kropička, takže po pěti letech přijde nějaký úředník NKÚ a řekne, proč jste tady nekropili. My řekneme, no, pršelo, ale my budeme vracet peníze. Protože takto to v této chvíli chodí.

Druhá věc je, že jsme se dozvěděli, že to podléhá režimu deniminis. Nechápu, jak pořízením kropičky, která má snížit prašnost, narušíme mezinárodní hospodářskou soutěž. Ale tak to je. Tím pádem nemůžeme dostat vyšší procento, jenom nižší procento. Možná že to je detail v tom celém, ale ukazuje to na nesmyslnost některých kritérií. A jestli jedním z opatření je snížení administrativní zátěže při získávání dotací, tak držím panu ministrovi palce.

Na schůzce v Moravskoslezském kraji zazněl ještě požadavek – kolegové z ostatních krajů by se ještě mohli zlobit, ale vím, že minule při projednávání té petice o spojnici mezi Ostravou a Opavou byla velká solidarita mezi zástupci z jednotlivých krajů – tak jedním z těch požadavků je, aby poplatky, které se odvádějí za znečišťování ovzduší z větší části končily v tom kraji, kde k tomu znečišťování ovzduší dochází. A pak by se případně z těch zdrojů mohla realizovat opatření z akčního plánu. To je vše. Děkuji za pozornost.Publikováno: 6.4.2011

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Aktuality7.10.2019
S gymnazisty si Petr Vícha zahraje šachy už po čtyřiadvacáté

Už po čtyřiadvacáté vyzývá první muž Bohumína a senátor Petr Vícha na černobílý souboj bohumínské gymnazisty. Tradiční šachová simultánka startuje ve středu 9. října od 12:15 hodin na chodbě bohumínského Gymnázia Františka Živného.2.10.2019
Vedení Bohumína vyrazí na tradiční besedy s lidmi

Besedovat s veřejností vyrazí příští týden vedení Bohumína. Starosta a senátor Petr Vícha spolu s místostarosty Lumírem Macurou a Igorem Bruzlem se po  dvouleté pauze vrací debatovat s obyvateli městských částí. Maraton šesti setkání odstartuje v úterý 8. října odpoledne a potrvá až do  čtvrtku 10. října. Nejvášnivější řečníky s otázkami přímo na tělo přitom zástupci města odmění zcela prozaicky, a to ostrými kapesními nožíky.20.6.2019
Petr Vícha převzal záštitu nad výstavou seniorů pěti měst

Výstavu ručních prací seniorů 5 měst z Bohumína, Českého Těšína, Havířova, Karviné i Orlové hostil v červnu Bohumín.25.3.2019
Starostové jednali s poslanci a senátory v Rychvaldě

Na březnové jednání Svazku měst a obcí Karvinska dorazili do Rychvaldu také poslanci a senátoři karvinského okresu. Probírala se aktuální legislativa, např. zákon o odpadech, sociálním bydlení, bezdoplatkové zóny i stavební zákon.

Copyright © 2007 - 2019 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 336456